Pro muže


Fotka vypálená do dřeva.

 

Vždycky jsem měla blízko k přírodě. Jakmile vkročím do lesa, jako by ze mě spadly veškeré starosti všedního dne. Jen se rozhlédnu, nadechnu, a rázem nemám problémy, cítím se fajn, veškerá civilizace je někde pryč, a já si užívám tu nádhernou lesní atmosféru. K lesu patří i zvířata, čerstvý vzduch, houby, ale hlavně stromy a tím pádem i dřevo.

Dřevo mám moc ráda. Kdybych mohla, budu dřevem obklopená všude, kde to jen jde. Miluju například vůni dřeva. Už jako malá holka jsem chodila do vedlejší vesnice k rybníku kolem místní pily. Lidičky, to vám byla vůně. Vždycky jsem se zastavila a chvíli si tu nádhernou vůni dřeva užívala. Nebo si vzpomínám, když babička měla vedle kamen naštípané dříví, jak se topilo, dřevo vysychalo a smůla z něj nádherně voněla celou kuchyní.

Ke dřevu mám prostě velmi kladný vztah. Je nádherné. Prosto jsem byla moc ráda, když jsem objevila stránku s výrobky ze dřeva. Stránka se jmenuje Jarlsen.cz a je na ní spousta zajímavých a originálních výrobků.

Protože se blíží vánoce a budeme všichni hledat tipy na dárky, ráda bych vám tuhle stránku ukázala.

Mají tu tolik originálních a krásných výrobků ze dřeva, že jsem nevěděla, co si vybrat dřív. Můžete si vybírat velmi originální obrazy a fotky vypálené do dřeva, krásné dřevěné zápisníky, hodiny, úžasné stolní lampy, nebo třeba osobní drobnosti a dárky s gravírováním.

Každý takový dřevěný výrobek je originál, a nikdy nebude druhý úplně stejný, protože každé dřevo má jinou barvu, kresbu a jiný vzhled.

 Každý dárek ze dřeva tak bude velmi osobní, a originální.

Já jsem si nakonec vybrala fotku vypálenou do dřeva. Byla jsem totiž zvědavá, jak bude vypadat. Ještě nikdy jsem v ruce takovou fotku neměla.

Když jsem fotku vybírala, měla jsem celkem jasno – bude to dárek pro mého muže. Má dřevo taky moc rád, a tahle fotka bude velmi osobní a originální dárek. A přitom žádný „měkouš“. Měkké dárky u mužů v oblibě moc nejsou, takže to bude tak trochu „chlapácký“ dárek.

Samotný proces objednávky je opravdu velmi jednoduchý, zvládne ho úplně každý. Stačí vybrat svou oblíbenou fotku, kterou chcete na obrázek vypálit a nahrát ji v procesu objednávky. Velmi oceňuji to, že v ceně objednávky je i úprava fotky – pokud má fotka třeba špatný jas, nebo potřebuje upravit, vyjdou vám tu skvěle vstříc úpravou fotky pro vypálení. Máte tak jistotu, že obrázek bude kvalitní.

Pak už si jen zvolíte velikost fotky – na výběr jsou A5 (to je jako školní sešit 15 x 21 cm),  A4 (21 x 30 cm) a A3 (30 x 42 cm).

A je hotovo. Fotka je do dřeva vypálena opravdu krásně, a doba dodání je velmi rychlá (obvykle do 2 dní). Pokud tedy sháníte dárek na rychlo, tak klidně tuhle fotku vyberte, protože budete spokojení s kvalitou i rychlostí dodání.

Když mi fotka přišla, byla jsem opravdu nadšená.  Obrázek vypadá nádherně. Dokonce je k němu v ceně stojánek na stůl. Samozřejmě je i možnost zavěsit si fotku na dřevě na zeď – podle vašeho uvážení.

Pokud už hledáte tipy na vánoce, velmi vám stránku s originálními předměty ze dřeva doporučuji. Stránka se jmenuje Jarlsen.cz a najdete tu opravdu spoustu tipů na originální dárky.

Například nádherné designové stolní lampy, již zmíněné obrázky – fotografie vypálené do dřeva, nádherné obrazy na dřevě, nebo třeba zápisníky ze dřeva – to ocení každý, kdo si potřebuje něco poznamenávat – třeba i středoškoláci na poznámky – budou mít zápisník, který je opravdu „cool“, nebo manažeři,asistenti, studenti, úředníci – prostě každý, kdo si dělá často zápisky..

Pokud hledáte jen drobnost – takový fajn osobní dárek, který je zároveň originální, mrkněte na drobnosti a dárky. Například bambusový kartáček se jménem vygravírovaným na přání, dřevěné visačky na dveře, nebo třeba originální gravírované podtácky.

Všechno jsou to originální dárky, které si může dovolit opravdu každý.

Fotka do dřeva mi udělala velkou radost. Tím, jak je hezká a kvalitní (a taky voňavá) celkem i předčila mé očekávání. Jsem moc spokojená, takže určitě jako dárek pro babičky a dědečky nechám vyrobit fotky vnoučat na dřevěném podkladu. To bude radosti!

Dodání výrobku je velmi rychlé, a obrázek přišel moc hezky zabalený, připravený k darování.

Pokud si sami chcete prohlédnout, co všechno lze na stránkách koupit, klikněte zde: Jarlsen.cz

Pokud si chcete přímo nechat vyrobit fotku vypálenou do dřeva, klikněte zde: fotografie vypálená do dřeva

 


 

DramRoom

Je večer, a já jsem po těžkém dnu (a několika předešlých ne příliš vydařených dnech) konečně našla chvilku pro sebe. Nikdo není doma, a já si udělám prima večer. Jen svíčka, tichá hudba a sklenička whisky. Zjistila jsem totiž, že když relaxuji a dám si večer jednu dobrou sklenku whisky, uvolním se, začnu na věci nahlížet jinak, a vlastně si i odpočinu.

Nedělám si tyhle večery často, jsem ráda, když jednou, nebo dvakrát do měsíce, o to víc se na ně těším. Blikavé světlo svíčky se odráží ve zlaté whisky ve sklenici. Já ty paprsky pozoruji, poslouchám hudbu a sem tam se lehce napiju. Whisky totiž nepijete, tu si vychutnáváte. Alespoň já to tak mám.

Když mi bylo dvacet, chodila jsem s kamarádkami na zábavy a tancovat, tam jsme tak nějak neřešily, jakou skleničku si dáme. V mládí většinou všichni upřednostní množství před kvalitou.

S přibývajícím věkem jsem ale zjistila, že vlastně vůbec nepotřebuju mít alkoholu hodně. Stačí mi sklenička, nebo dvě a je mi fajn. Tak jsem začala hledat, jaká že dobrota ve skleničce mi bude vyhovovat. Zamítla jsem kvantitu a začala hledat kvalitu.

Už jako malá holka jsem měla ráda westerny a indiánky (myslím tím filmy a knihy, ne cukroví). Tam vždycky vletěl kovboj do saloonu a poručil si whisky. Nejlépe dvojitou. Moc se mi to líbilo. První moje setkání s whisky ale nebylo úplně ideální. Prostě jsem neochutnala tu pro mě správnou, takže jsem ji zařadila mezi „Tohle mi nechutná“.

Postupem času a s věkem se mění i chuť, a tak jsem si řekla, že ochutnám znovu. A protože můj tatínek má whisky rád, ochutnala jsem u něj. U něj jsem vlastně tak nějak okoukala i tu jeho chvilku s dobrou skleničkou na smazání špatných dnů. Vždycky jsme si sedli na zápraží, tatínek se skleničkou whisky, a povídali si. Tatínek vzpomínal a vyprávěl – a já tyhle chvilky měla ráda. Tak jsem si taky trochu whisky nalila a ejhle, ona byla dobrá. Tak jsem začala ochutnávat.

Některá whisky mi vůbec nechutná, jiná je zase tak výborná, že mi rozsvítí večer. Prostě jde jen o to najít tu správnou, tu svou whisky.

Jsem moc ráda, že jsem objevila stránku, kde mi dají možnost whisky ochutnávat a zkoušet. Ono koupit si lahev drahé whisky, která mi pak nebude chutnat, není úplně ideální. Na stránce – nebo chcete – li eshopu DramRoom najdete právě takové možnosti whisky degustovat a ochutnávat.

DramRoom je jediná společnost na trhu, která vám prodá vzorky prémiových destilátů prostřednictvím degustačních vzorků. Nemusíte tak kupovat velké lahve, prostě si vyberete degustační vzorky a pak ochutnáváte.

Trailer o DramRoom si můžete prohlédnout zde: video trailer DramRoom

 

Za mě je to super nápad.

Mohu ochutnat i drahé, limitované, světově oceněné lahve jsou tak dostupné každému – nejsou jen pro bohaté.

 Cesta k takovému eshopu nebyla určitě jednoduchá, ale ten nápad je originální a skvělý.

Byli jste zvědaví jak chutná drahá whisky, nebo kvalitní rum, nebo třeba gin?  Můžete ochutnat. Teď už ano! Skladem je víc, než 500 vzorků – to už je pořádný výběr. Všichni známe kvalitní skotskou whisky, nebo výbornou irskou – ochutnat každou ale prostě nejde. Tedy nešlo. Díky vzorkům si můžete takovou degustaci uspořádat třeba doma při setkání s přáteli. Na setkání s přáteli a povídání si je whisky jeden z nejlepších nápojů.

Vybírat si můžete buď mezi samostatnými lahvičkami, nebo si vybrat celou degustační sadu. Ta je mimochodem super tip na dárek pro každého alko- gurmána.

Každá degustační sada je zabalená v luxusní dárkové krabici.

Já jsem samozřejmě taky vybrala. Tentokrát jsem vybrala dárkovou sadu výběru Skotské whisky pro tatínka. Jak jinak, než jeho milovanou whisky. Jsem moc ráda, že se se mnou podělil, a mohla jsem ochutnat.

Nebudu vám popisovat přímo jak která whisky chutná. Nejsem, a ani nebudu znalec, proto si na hodnocení netroufám.

Pro mě jsou v podstatě jen dva druhy whisky – a to Chutná mi a Nechutná mi.

Proto vám jen napíšu, jaké lahvičky v sadě jsou, a úsudek si budete muset udělat sami, až si degustační vzorky koupíte. Co je opravdu super je, že v dárkové krabici jsou ke každé whisky kartičky s popisem, víte tak, jakou whisky pijete, a podle toho si příště koupit třeba celou lahev.

Degustační sada

  •  Aberlour 12 YO DOUBLE CASK MATURED: Aberlour 12 YO DOUBLE CASK zraje nejméně 12 let ve dvou typech sudů – po sherry a po bourbonu. Teprve krátce před stáčením se obsah obou různých typů sudů spojí.
  •  Bowmore LEGEND: Uprostřed divoké krásy ostrova Islay, rozbouřených moří a větrů Hebrid se Bowmore vyrábí ručně již od roku 1779. V legendární „No. 1 Vault“, staré kamenné klenbě na okraji jezera Loch Indaal, se spojuje magický charakter Islay a staleté tradice, aby vznikla jednosladová whisky s komplexní vyvážeností, mírnou islayskou kouřovostí, mořskou mineralitou a bohatstvím chutí čerstvého peckovitého ovoce. Bowmore Legend zrající v nejlepších sudech po bourbonu je tekuté zlato, které dostojí svému jménu.
  •  Monkey Shoulder SMOKEY MONKEY: Monkey Shoulder je značka skotské whisky, která se jmenuje podle „zranění“, kterým trpěli dělníci při výrobě whisky. Při dlouhých směnách skládali ručně velké množství ječmene a jejich namožené ruce pak po práci připomínaly ty opičí, proto ten možná trochu zavádějící název. Tato blended malt skotská whisky zraje v sudech po bourbonu First Fill.
  •  Talisker PORT RUIGHE: Druhá whisky bez uvedení věku, která byla uvedena na trh velmi brzy po Talisker Storm na začátku roku 2013. Port Ruighe (vyslovováno Portrý, pojmenována po největším městě na ostrově Skye) po prvním zrání v jednou použitých sudech z amerického a evropského dubu a sudech, které byly silně vypáleny, dozrává v sudech po portském víně. Nese charakteristický styl palírny a je podobný Taliskeru Storm s hustší, olejnatější chutí a dřevitým kouřem. Port Ruighe ale získala další vlastnosti ze sudů po portském, které jí dodaly nasládlost a jiné tóny, jako švestky a čokoládu.
  •  Glenkinchie 12 YO: Glenkinchie 12 Years Old je typická lowlandská whisky, třikrát destilovaná a zrající v sudech z amerického dubu. Lehká a květinová whisky se svěží a krémovou chutí.
  •  Nikka Yoichi Single malt: Joiči je název první destilerie společnosti Nikka, která se nachází na pobřeží nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó. Whisky se zde vyrábí za použití tradičních metod, se kterými se v dnešní době již téměř nesetkáme. Pod destilační kotle se zde například stále ručně přikládá uhlím. Yoichi Single Malt je historický single malt společnosti Nikka, ve kterém se příjemně snoubí aroma kouře, ovoce a květin. Má rafinované přímořské, rašelinové tóny a dokonale odráží autentický charakter jedinečné polohy palírny Joiči.

 

Protože ne každý má rád whisky, je fajn, že ochutnávat můžete i mezi giny a rumy. I těch mají v DramRoom velký výběr.

Protože whisky u nás doma pijeme jen já a tatínek, ostatní jsou spíš „rumaři“, udělala jsem radost degustačními vzorky rumů i manželovi a synovi.

Pokud jste v životě ochutnali jen ten náš, český, Tuzemák a Božkov, připravte se na explozi chutí. Ty jmenované rumy jsou určitě dobré, nechci jejich kvalitu nijak snižovat, ale jsou i rumy, které chutnají úplně jinak.

Každý rum má svou specifickou chuť a vůni. Vůbec se nedivím pirátům, že všichni milovali rum.

Kvalitní rum krásně voní, má nádhernou barvu, a výbornou chuť.

Jeden je sladší, jeden méně, jiný je jemný, další trochu štiplavý.

Přiznávám, že tyhle informace mám jen z hodnocení manžela a syna. Testovali spolu a ohromně si to užívali. Byli nadšení, a řekla bych, že asi mají v žilách pirátskou krev, protože byli moc spokojení. A já také, protože už vím, čím jim udělám radost pod stromečkem. Dostanou jako dárek k ochutnání degustační rumové lahvičky.

Pokud máte rádi gin, i ten si tady můžete ochutnat. Prostě stačí si jen vybrat a vyzkoušet, který bude ten váš oblíbený. Budete překvapeni, jak je každý gin jiný, a jak jsou chutě rozdílné.

Pokud i vy chcete ochutnat dobrou whisky, rum, nebo gin, stačí si jen vybrat po kliknutí zde: DramRoom jediný obchod v ČR se vzorky

 

Je večer, a já jsem po těžkém dnu (a několika předešlých ne příliš vydařených dnech) konečně našla chvilku pro sebe. Nikdo není doma, a já si udělám prima večer. Jen svíčka, tichá hudba a sklenička whisky. Zjistila jsem totiž, že když relaxuji a dám si večer jednu dobrou sklenku whisky, uvolním se, začnu na věci nahlížet jinak, a vlastně si i odpočinu.

Nedělám si tyhle večery často, jsem ráda, když jednou, nebo dvakrát do měsíce, o to víc se na ně těším. Blikavé světlo svíčky se odráží ve zlaté whisky ve sklenici. Já ty paprsky pozoruji, poslouchám hudbu a sem tam se lehce napiju. Whisky totiž nepijete, tu si vychutnáváte. Alespoň já to tak mám.

Když mi bylo dvacet, chodila jsem s kamarádkami na zábavy a tancovat, tam jsme tak nějak neřešily, jakou skleničku si dáme. V mládí většinou všichni upřednostní množství před kvalitou.

S přibývajícím věkem jsem ale zjistila, že vlastně vůbec nepotřebuju mít alkoholu hodně. Stačí mi sklenička, nebo dvě a je mi fajn. Tak jsem začala hledat, jaká že dobrota ve skleničce mi bude vyhovovat. Zamítla jsem kvantitu a začala hledat kvalitu.

Už jako malá holka jsem měla ráda westerny a indiánky (myslím tím filmy a knihy, ne cukroví). Tam vždycky vletěl kovboj do saloonu a poručil si whisky. Nejlépe dvojitou. Moc se mi to líbilo. První moje setkání s whisky ale nebylo úplně ideální. Prostě jsem neochutnala tu pro mě správnou, takže jsem ji zařadila mezi „Tohle mi nechutná“.

Postupem času a s věkem se mění i chuť, a tak jsem si řekla, že ochutnám znovu. A protože můj tatínek má whisky rád, ochutnala jsem u něj. U něj jsem vlastně tak nějak okoukala i tu jeho chvilku s dobrou skleničkou na smazání špatných dnů. Vždycky jsme si sedli na zápraží, tatínek se skleničkou whisky, a povídali si. Tatínek vzpomínal a vyprávěl – a já tyhle chvilky měla ráda. Tak jsem si taky trochu whisky nalila a ejhle, ona byla dobrá. Tak jsem začala ochutnávat.

Některá whisky mi vůbec nechutná, jiná je zase tak výborná, že mi rozsvítí večer. Prostě jde jen o to najít tu správnou, tu svou whisky.

Jsem moc ráda, že jsem objevila stránku, kde mi dají možnost whisky ochutnávat a zkoušet. Ono koupit si lahev drahé whisky, která mi pak nebude chutnat, není úplně ideální. Na stránce – nebo chcete – li eshopu DramRoom najdete právě takové možnosti whisky degustovat a ochutnávat.

DramRoom je jediná společnost na trhu, která vám prodá vzorky prémiových destilátů prostřednictvím degustačních vzorků. Nemusíte tak kupovat velké lahve, prostě si vyberete degustační vzorky a pak ochutnáváte.

Trailer o DramRoom si můžete prohlédnout zde: video trailer DramRoom

 

Za mě je to super nápad.

Mohu ochutnat i drahé, limitované, světově oceněné lahve jsou tak dostupné každému – nejsou jen pro bohaté.

 Cesta k takovému eshopu nebyla určitě jednoduchá, ale ten nápad je originální a skvělý.

Byli jste zvědaví jak chutná drahá whisky, nebo kvalitní rum, nebo třeba gin?  Můžete ochutnat. Teď už ano! Skladem je víc, než 500 vzorků – to už je pořádný výběr. Všichni známe kvalitní skotskou whisky, nebo výbornou irskou – ochutnat každou ale prostě nejde. Tedy nešlo. Díky vzorkům si můžete takovou degustaci uspořádat třeba doma při setkání s přáteli. Na setkání s přáteli a povídání si je whisky jeden z nejlepších nápojů.

Vybírat si můžete buď mezi samostatnými lahvičkami, nebo si vybrat celou degustační sadu. Ta je mimochodem super tip na dárek pro každého alko- gurmána.

Každá degustační sada je zabalená v luxusní dárkové krabici.

Já jsem samozřejmě taky vybrala. Tentokrát jsem vybrala dárkovou sadu výběru Skotské whisky pro tatínka. Jak jinak, než jeho milovanou whisky. Jsem moc ráda, že se se mnou podělil, a mohla jsem ochutnat.

Nebudu vám popisovat přímo jak která whisky chutná. Nejsem, a ani nebudu znalec, proto si na hodnocení netroufám.

Pro mě jsou v podstatě jen dva druhy whisky – a to Chutná mi a Nechutná mi.

Proto vám jen napíšu, jaké lahvičky v sadě jsou, a úsudek si budete muset udělat sami, až si degustační vzorky koupíte. Co je opravdu super je, že v dárkové krabici jsou ke každé whisky kartičky s popisem, víte tak, jakou whisky pijete, a podle toho si příště koupit třeba celou lahev.

Degustační sada

  •  Aberlour 12 YO DOUBLE CASK MATURED: Aberlour 12 YO DOUBLE CASK zraje nejméně 12 let ve dvou typech sudů – po sherry a po bourbonu. Teprve krátce před stáčením se obsah obou různých typů sudů spojí.
  •  Bowmore LEGEND: Uprostřed divoké krásy ostrova Islay, rozbouřených moří a větrů Hebrid se Bowmore vyrábí ručně již od roku 1779. V legendární „No. 1 Vault“, staré kamenné klenbě na okraji jezera Loch Indaal, se spojuje magický charakter Islay a staleté tradice, aby vznikla jednosladová whisky s komplexní vyvážeností, mírnou islayskou kouřovostí, mořskou mineralitou a bohatstvím chutí čerstvého peckovitého ovoce. Bowmore Legend zrající v nejlepších sudech po bourbonu je tekuté zlato, které dostojí svému jménu.
  •  Monkey Shoulder SMOKEY MONKEY: Monkey Shoulder je značka skotské whisky, která se jmenuje podle „zranění“, kterým trpěli dělníci při výrobě whisky. Při dlouhých směnách skládali ručně velké množství ječmene a jejich namožené ruce pak po práci připomínaly ty opičí, proto ten možná trochu zavádějící název. Tato blended malt skotská whisky zraje v sudech po bourbonu First Fill.
  •  Talisker PORT RUIGHE: Druhá whisky bez uvedení věku, která byla uvedena na trh velmi brzy po Talisker Storm na začátku roku 2013. Port Ruighe (vyslovováno Portrý, pojmenována po největším městě na ostrově Skye) po prvním zrání v jednou použitých sudech z amerického a evropského dubu a sudech, které byly silně vypáleny, dozrává v sudech po portském víně. Nese charakteristický styl palírny a je podobný Taliskeru Storm s hustší, olejnatější chutí a dřevitým kouřem. Port Ruighe ale získala další vlastnosti ze sudů po portském, které jí dodaly nasládlost a jiné tóny, jako švestky a čokoládu.
  •  Glenkinchie 12 YO: Glenkinchie 12 Years Old je typická lowlandská whisky, třikrát destilovaná a zrající v sudech z amerického dubu. Lehká a květinová whisky se svěží a krémovou chutí.
  •  Nikka Yoichi Single malt: Joiči je název první destilerie společnosti Nikka, která se nachází na pobřeží nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó. Whisky se zde vyrábí za použití tradičních metod, se kterými se v dnešní době již téměř nesetkáme. Pod destilační kotle se zde například stále ručně přikládá uhlím. Yoichi Single Malt je historický single malt společnosti Nikka, ve kterém se příjemně snoubí aroma kouře, ovoce a květin. Má rafinované přímořské, rašelinové tóny a dokonale odráží autentický charakter jedinečné polohy palírny Joiči.

 

Protože ne každý má rád whisky, je fajn, že ochutnávat můžete i mezi giny a rumy. I těch mají v DramRoom velký výběr.

Protože whisky u nás doma pijeme jen já a tatínek, ostatní jsou spíš „rumaři“, udělala jsem radost degustačními vzorky rumů i manželovi a synovi.

Pokud jste v životě ochutnali jen ten náš, český, Tuzemák a Božkov, připravte se na explozi chutí. Ty jmenované rumy jsou určitě dobré, nechci jejich kvalitu nijak snižovat, ale jsou i rumy, které chutnají úplně jinak.

Každý rum má svou specifickou chuť a vůni. Vůbec se nedivím pirátům, že všichni milovali rum.

Kvalitní rum krásně voní, má nádhernou barvu, a výbornou chuť.

Jeden je sladší, jeden méně, jiný je jemný, další trochu štiplavý.

Přiznávám, že tyhle informace mám jen z hodnocení manžela a syna. Testovali spolu a ohromně si to užívali. Byli nadšení, a řekla bych, že asi mají v žilách pirátskou krev, protože byli moc spokojení. A já také, protože už vím, čím jim udělám radost pod stromečkem. Dostanou jako dárek k ochutnání degustační rumové lahvičky.

Pokud máte rádi gin, i ten si tady můžete ochutnat. Prostě stačí si jen vybrat a vyzkoušet, který bude ten váš oblíbený. Budete překvapeni, jak je každý gin jiný, a jak jsou chutě rozdílné.

Pokud i vy chcete ochutnat dobrou whisky, rum, nebo gin, stačí si jen vybrat po kliknutí zde: DramRoom jediný obchod v ČR se vzorky

 

 


Sušené maso – Jerky.

Jako malá holka jsem ráda četla. Četla jsem všechno, co mi přišlo pod ruku, ale nejvíc mi učarovaly dobrodružné knihy, hlavně „indiánky“. To čtení mě bavilo. Pohybovala jsem se hodně mezi kluky, protože jsem dělala biatlon. Střelba, běh a příroda – prostředí, ve kterém jsme byli jako doma. A knížky a filmy o indiánech byly taky z přírody. Hltala jsem všechny knihy od Karla Maye. Vinetou, Old Shatterhand a Sam Hawkins se mnou prožili nejedno dobrodružství – nebo spíš já s nimi.

Můj sen byl – a dodnes je – jet se podívat na opravdové indiány. Je mi jedno, jestli na Apače, Mohawky, nebo jiný kmen. Vím, že dnes už žijí moderním životem, jako my tady v Evropě. Přesto doposud v koutku duše mám takové to dětské přání vidět život indiánů na vlastní oči, a v tom nejlepším případě s nimi i zkusit žít v teepee. Zatímco moje kamarádky snily o panenkách, později o populárních hercích a zpěvácích, v mých snech se objevovali indiáni. K indiánům samozřejmě patří i lov bizonů, medvědů a další zvěře. Maso pak jedli, a hlavně ho sušili na zimu. A tady jsme u dalšího snu, který jsem chtěla zažít. Ochutnat indiánské jídlo – sušené maso.

Jsem ráda, že jsou sny, které si můžete splnit. Já jsem si splnila sen o ochutnání sušeného masa.

Sáčky se sušeným masem Indiana Jerky jsem vídala v obchodě často. Tak trochu jsem se ale bála ho ochutnat. Co když mi to nebude vůbec chutnat, a zkazím si sen? No, pokud chci být ještě alespoň trošku indiánkou, nesmím se přece bát. Tak jsem tedy ochutnala.

Když chci ochutnat něco, po čem dlouho toužím, vyberu si kvalitu.

Hledala jsem, a vybrala jsem si eshop, který nabízí přímo Indiana Jerky –ten název byl pro mě jako signál: Tohle je to pravé maso.

Mrkla jsem tedy na historii eshopu: To je ono! Přesně pro mě. Maso vyrábí lidé, kteří měli stejný sen, jako já. Hltali v dětství indiánky, a chtěli ochutnat sušené maso. Hurá – nejsem jediný takový nadšenec (syn by řekl blázen)! Na rozdíl ode mě ale „Ten, který suší maso!“ dotáhl svůj sen do konce. A řekla bych, že i k dokonalosti.

Sušené maso na eshopu Jerky.cz vyrábí už od roku 2022. Za tu dobu vylepšili svoje recepty a výrobu rozšířili na různé typy sušeného masa a salámků.

Měla jsem tedy cestu otevřenou k ochutnání masa.

Na ochutnávku jsem si vybrala Dárkový box s několika druhy sušeného masa a salámkem.

V dárkovém boxu, nebo chcete - li krabici, jsou tyto druhy sušeného masa: Hovězí, kuřecí, krůtí, Steak Bar Original a Salami Snack Original.

Jako první jsem ochutnala sušené Jerky hovězí. Přišly mi tak nějak nejvíc indiánské. První ochutnání většinou ovlivní váš vztah k tomu, co ochutnáte. První sousto rozhodne, jestli vám jídlo chutná, nebo jestli to není pro vás. U mě je to první případ. Chutná mi. Hurá. Jsem indiánka a jím sušené maso usušené za náčelníkovým stanem!

Jerky jsou skvělé jako svačinka, když potřebujete dobít energii. Můžu je sebou nosit kamkoliv v kapse. Vydrží opravdu dlouho – dokud ho nesním. Vůbec se nedivím, že indiáni konzervovali maso sušením a uzením – vydrží totiž až jeden rok v teplotě do 30 stupňů.

Jen si dávejte pozor, abyste to s konzumací nepřehnali. Jerky jsou totiž opravdu pořádná dávka energie v mase. 100 gramů sušeného masa odpovídá až 300 gramům syrového masa. To je pořádná dávka!

Pokud bych měla srovnat příchutě – je těžké vybrat, která je ta nej. Chutnají mi všechny. Každá je trochu jiná, a každá je originální. Pokud bych ale měla vybrat, která je ta úplně nej, za mě je to asi klasická příchuť Beef Jerky. Ty mi chutnají opravdu nejvíc. Hned v závěsu je Steak bar original, to je taky dobrota.

Na eshopu u každého balení najdete složení výrobku, nutriční tabulky a popis produktu.

Hovězí maso original: 100 g hovězího Jerky je vyrobeno z 225 g hovězího masa

Krůtí sušené maso: 100 g krůtího jerky je vyrobeno z 225 g krůtího masa

Kuřecí sušené maso: 100 g kuřecího masa je vyrobeno z 225 g kuřecího masa

Steak Bar Original: na 100 g výrobku bylo použito 209 g syrového masa

Salami Snack Original: originální receptura a nezaměnitelná evropská chuť masa (100g Salami je vyrobeno ze 180 g čerstvého masa)

Jerky jsou opravdu skvělé pro sportovce, na dlouhý výlet, při práci, nebo třeba i jako občerstvení na párty s přáteli. Jsou to plátky libového sušeného masa, bez sacharidů a tuků, připravené k ochutnání.

Pokud jste ještě neochutnali, doporučuji vám – určitě Jerky vyzkoušejte. Stojí to za to.

Pokud máte ve svém okolí milovníka sušeného masa, darujte mu k vánocům dárkový set v krabici. Najdete v něm několik druhů sušeného masa a mini salámek.

Pokud si chcete dárkový set prohlédnout, nebo koupit, klikněte zde: dárkový set Jerky

 

Celý sortiment eshopu najdete po kliknutí zde: jerky-shop.cz

 

Hon na nože - lovecký nůž

 

Když jsem poprvé držela v ruce nůž z damaškové oceli, byla jsem okouzlena. Mám nože ráda. Nejen ty kuchařské, ale i lovecké a outdorové. Asi je to tím, že jsem vyrostla v rodině, kde byl děda hajný a všichni jsme měli k lesu a přírodě blízko. K přírodě a pobytu v ní prostě nůž patří. Jakmile jdete stanovat a pobýt v přírodě, bez pořádného nože to nejde. Nemyslím teď stanování v kempu, ale opravdu pobyt v přírodě. Tam si potřebujete každou chvíli něco uříznout, ořezat, nakrájet – nůž máte v ruce častěji, než byste čekali.

Proto je kvalitní nůž potřeba pro každého opravdového chlapa. Alespoň já to tak mám zažité. Děda říkal, že: “Správný muž, nosí v kapse nůž!“. A taky ho v kapse vždycky měl. Takže nám na procházce lesem vyřezal píšťalku, odřízl kůru ze spadlého stromu na lodičku, odřízl jmelí nebo dřevokaznou houbu – prostě nůž byl u něj v ruce hodně často.

Každý, kdo někdy pobyl v přírodě, mi potvrdí, že nůž je potřeba.

 V dnešní době nůž není ale jen na outdor, spousta mužů nosí nůž i jako doplněk, ale hlavně na obranu. Doba není úplně příznivá, takže pocit bezpečí vám nůž dodá vždycky.

Můj muž má rád outodorové aktivity a pobyt v divoké přírodě, a protože je bývalý voják, oceňuje nůž i jako obrannou zbraň.

Protože mám ráda kvalitu a blíží se vánoce – vybírala jsem dárek. Dárek, který udělá radost každému muži stejně, jako nám ženám kabelka. Kvalitní nůž všichni chlapi ocení.

Obrátila jsem se tedy na odborníky zabývající se výrobou prodejem velmi kvalitních nožů – najdete je na facebooku na stránce Hon na nože.

Stránka Hon na nože je plná nádherných ručně vyráběných loveckých nožů. Vyberete si tady velmi kvalitní ručně vykovaný nůž za velmi příznivou cenu.

 Já jsem vybrala damaškový lovecký nůž s rukojetí z barveného dřeva.

Nůž, který přišel, mi doslova vyrazil dech svým precizním zpracováním. Je nádherný, a první co mě napadlo je, že budí respekt.

Nůž jsem ukázala manželovi, aby mi nůž posoudil i z toho chlapského pohledu. V očích jsem uviděla zvláštní záblesk nadšení a nůž už nedal z ruky.

Nůž je velmi dobře vyvážený. Skvěle sedí v ruce, velmi dobře se drží. Rukojeť je v poměru k čepeli tak akorát dlouhá. Můj muž umí nože i házet, takže to hned vyzkoušel – a jde to skvěle.

Čepel je z damaškové oceli s nádhernou pro ni typickou kresbou.

 Nůž je ostrý jako břitva. Na to při zkoušení pozor – nůž přijde s perfektně vybroušeným ostřím.

Tenhle nůž dokáže všechno. Skvěle se s ním krájí – zkusili jsme maso a spokojenost ohromná.

Pak jsme nůž vzali na vyzkoušení do lesa. I tady obstál na jedničku.

No a jak už jsem psala, v dnešní divoké době je nůž dobrý i jako obranná zbraň.

 Nemusíte ho ani použít. Je tak krásný a budí takový respekt, že si každý potenciální útočník dá pozor, aby na vás zaútočil.  Pocit bezpečí je taky důležitý. Když máte pocit, že máte krytá záda a cítíte se bezpečně, jste mnohem víc v pohodě a bez stresu.

Nůž se mi moc líbí a jsem moc ráda, že ho mám. Co si budeme povídat, i design nožů je velmi důležitý.

Když se vám nůž líbí, budete ho mít rádi a bude vám dlouho a dobře sloužit.

Tady u tohoto nože je vidět perfektní řemeslné zpracování.

 Ten, kdo nůž koval, a vyráběl byl velmi zručný řemeslník.

Každý nůž na stránce Hon na nože je originál – všechny nože jsou ručně kované, proto žádný není nikdy úplně stejný.

K noži dostanete kvalitní kožené pouzdro jako dárek.

Jako upoutávku vám sem dám pár obrázků ze stránky Hon na nože. (zdroj těchto  fotek je stránka na facebooku Hon na nože)

Pokud se vám některý nůž bude líbit, stačí kontaktovat ve zprávě na facebooku (nebo instagramu) stránku Hon na nože a domluvit se, který nůž by se hodil vám.

 

Damaškový lovecký nůž

- Ruční výroba z pravé damaškové oceli - 256 vrstev.

- Uhlíková ocel osmkrát kovaná ( 15N25 a 1095 ).

-Celková délka (cm): 25,5

-Délka čepele (cm): 12,5

-Šířka čepele (mm): 35

-Tloušťka (mm): 3

-Ocel: Damašková

-Rukojeť: Barevné dřevo

Kožené pouzdro součástí balení.

 

Stránku najdete po kliknutí zde: Hon na nože


ČZ 175/501 (1958) 1:18 - Tmavě Červená/Světle Šedá

 

Léto není jen doba koupání a dovolených. Je to i doba různých srazů veteránů. Moc rádi s manželem na takové srazy chodíme, a prohlížíme si auta a motorky z dob dávno minulých. Tento víkend mě na jednom takovém srazu upoutala Čezeta ČZ 175/501 – takzvané „Prase“.

Srdce mi radostí zaplesalo, protože to byl první skútr, na kterém jsem se jako teenager svezla, a který jsem tehdy řídila. Jako bych se vrátila do mládí.

Tenhle skútr byla taková srdcovka nejen moje, ale i mého muže, který si „Prase“ sám opravil, a dal dohromady, aby na něm jako kluk mohl jezdit.

Proto máme tuhle Čezetu ČZ 175/501 z roku 1958 doma i jako model od Abrexu – abychom měli radost, kdykoliv se na model podíváme.

Model je naprosto dokonalý, jako ostatně všechy Abrex modely. Model je přesnou kopií opravdového skútru Čezeta – až do nejmenších detailů.

Abrex je známý svou kvalitou modelů, proto když chci někomu udělat radost, nebo chci vybrat dárek pro muže, vyberu Abrex model. Vím, že model, který je zmenšenou kopií oblíbeného auta, nebo motocyklu udělá radost vždycky.

Na naší poličce s modely teď tedy přibyl model Čezeta ČZ 175/501.

V šedesátých letech byly skútry velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Československo bylo mistry v jejich stavbě a Čezeta se stala doslova legendou. Už od roku 1957 byla dopravním prostředkem, po kterém lidi opravdu toužili a rádi si ho pořizovali.

První ČZ 175 Čezeta se představila v roce 1956 jako typ 501, tehdy vznikla nultá série, samotná výroba se rozběhla v roce 1957 s dvoudobým jednoválcem z motocyklů ČZ, který ale po problémech s chlazením (typy 501/00 a 01) dostal ve vylepšených verzích (501/03 a 05) nucené chlazení větrákem a nabízel výkon 8 koní (5,9 kW). Zadní kolo bylo zavěšeno letmo na jednostranném kyvném rameni, obě byla odpružena pryžovými bloky, namáhanými na smyk.

  • Suchá hmotnost: 130 kg
  • Maximální rychlost: 80 km/h
  • Spotřeba paliva: 3,2 l/100 km

 

Na internetu určitě najdete spoustu dalších technických specifikací a popisů tohoto skútru, nebudu je zde všechny vypisovat, to nechám erudovaným odborníkům, kteří tomu rozumí určitě víc než já.  Snažím se vypsat spíš zajímavosti, a tak trochu i dobrý pocit z tohoto vozidla.

Celkem bylo vyrobeno 120 883 skútrů Čezeta všech typů v letech 1957 – 1964, z toho 58 433 prvního typu 501.

Čezeta byla mezi všemi motoristy velmi oblíbená. Kdo ji měl, ten ji měl rád, a byl i šťastný, že ji má.

Zajímavostí bylo, že u tohoto skútru byl tolerován i boční posez pro nás, dámy. Spolujezdkyně tak jezdily na skútru klidně i v sukni a šatech.

To bylo velmi originální, a pro dámy tehdejší doby asi i přínosné. V sukních a šatech se chodilo často. Nasedly tedy pohodlně bočním posezem. Upřímně si tedy neumím představit, jak se držely řidiče, aby nespadly, ale bylo to prý velmi populární a časté. Já se tedy budu dál držet a sedět v klasickém posezení. U tehdejšího skútru to bylo ale velmi inovativní, a obdivované i na zahraničních trzích.

V letech 1957 až 1964 byly Čezety velmi oblíbené. Pak se přestaly vyrábět v rámci utlumení domácího motocyklového průmyslu (do komunismu přeci nepojedeme na motorkách). Velká část Čezet byla Motokovem exportována.

Přesto u nás v ČR bylo skútrů Čezeta hodně. Byly oblíbené, a dobře se s nimi jezdilo.

Svou přezdívku „Prase“ prý dostaly, protože při pohledu zepředu prý kapotáž připomínala prasátko. Mě to nikdy moc nepřišlo, ale ze zkušenosti vím, že když lidé mají potřebu něčemu dát přezdívku, je to většinou věc, kterou mají rádi.

Jsem moc ráda, že jsem Čezetu „Prase“ na srazu veteránů viděla. Škoda, jen, že jsem se na ní nemohla i projet. Mám ji ale už vystavenou na poličce jako model, a vždycky, když se na ni podívám, udělá mi radost.

Pokud máte doma tatínka, dědečka, nebo manžela, kteří na tomto skútru jezdili, opravovali si ho a měli ho rádi, modelem od Abrexu jim určitě uděláte radost.

Značka: Abrex
Speciální popis: Takzvané Prase
Měřítko: 1:18

Série: Civilní
Časové zařazení: 60.-90. léta
Materiál: Kov/plast
Země původu: Vyrobeno v Číně
Značka vozidla: ČZ
Model vozidla: 175/501
Barevné provedení: Tmavě Červená/Světle Šedá

Pokud si model chcete prohlédnout, nebo koupit, klikněte zde: Čezeta ČZ 175/501

Celý sortiment eshopu si prohlédněte zde: Abrex.cz