Recepty


Jablečný závin

Ingredience

  • 300 gramů hladká mouka 
  •  
  • 1 větší špetky sůl 
  •  
  • 1 kus vejce 
  •  
  • 1/8 litru voda 
  •  
  • 1 lžička ocet 
  •  
  • 130 gramů máslo 
  •  
  • 1 lžíce olej 
  •  
  • 1 kilogram jablka 
  •  
  • 3 sáček skořicový cukr 
  •  
  • 100 gramů rozinky 
  •  
  • 100 gramů ořechy sekané 
  •  
  • Příprava

    V 1/8 litru vody rozpustíme 30 g másla a lžičku octa, jakmile se začne vařit odstavíme a necháme vychladnout. Mouku osolíme, přidáme vejce a směs vody s octem a máslem. Důkladně vypracujeme do hladkého těsta. Rozdělíme na 3 bochánky, ty položíme na teplé místo na 20 minut odpočinout. Jablka si oloupeme a nakrájíme na malé kousky nebo nastrouháme. Z každého bochánku vyválíme placku, kterou poklademe jablky, posypeme skořicovým cukrem, hrozinkami a ořechy dle chuti, zavineme. Pečeme pomalu ve středně vyhráté troubě do zlatova, před vyndáním z trouby potřeme rozpuštěným máslem

 


Dort Florida na plech - úžasný a jednoduchý recept

6 vajec

220g mouč,cukru 

220g polohrubé mouky 

100 ml mléka do těsta

100 ml oleje

3 vanilkové pudinky 

1,5 prášku do pečiva 

2 velké konzervy broskví 

200 g másla  

400 ml mléka do mléka do pudinku 

štáva z kompotů 

1/2l šlehačky 

Vejce s cukrem vyšlehat do pěny, přidat mléko a olej, nakonec přidat mouku s práškem do pečiva, dát péct do vyhřáté trouby na 170°C .. (. dozlatova..na špejli Broskve pokrájené na malé kousky položit na vychladlý korpus. Uvařený a vychladlý pudink z mléka a štávy z broskví vyšlehat s máslem a cukrem dle chuti, potřeme jím korpus s broskvemi. Nakonec natřeme na krém ušlehanou šlehačku a poklademe zbytkem broskví.

Snadný a vynikající dezert a je ho opravdu plný plech


Pudinkáče

 
250 ml mléka
2 dcl oleje
3 ks žloutek
400 g hladká mouka
10 lžiček cukru
špetka soli
20 g droždí
Krém: 
3 vanilkové pudinky v prášku
800 ml mléka
2 vanilkové cukry (kdo má radši sladší může trochu přidat)
6 lžic cukr krupice
150 g másla
Další k potření 1 vejce a cukr moučka na posypání
Připravíme si kvásek ze 2 lžiček cukru, mléka a droždí. V míse smícháme mouku, špetku soli, cukr, žloutky, mléko, olej a kvásek. Těsto necháme nakynout asi 1 hod - aby zdvojnásobilo objem. Než nakyne těsto uděláme si pudink. Po vychladnutí vyšleháme s máslem. Dáme krém do lednice. Uděláme válečky o průměru asi 1 cm a dlouhé asi 20 cm, které přehneme na polovinu, tím vzniknou dva prameny, které upleteme a konec vsuneme dolů. (Z těsta se snažíme vyválet "hadů" o tloušťce prstu a rozkrájíme po 20 cm. "Hada" ohneme na polovinu a zakroutíme jako vrták.).Necháme na plechu kynout, potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme při 200 stupnu cca 15 min. Když vychladnou rozkrojíme, naplníme a posypeme moučkovým cukrem. Z dávky vyjde 16 ks o délce 10 cm.
obrázek zdroj https://www.nejrecept.cz/

Japonský koláč jen ze 3 surovin

 

1. 3 vajíčka

2. 120 g bílé čokolády

3. 120 g tvarohu

 

Oddělíme si bílky od žloutků a předehřejeme troubu na 170 stupňů. Čokoládu si rozpustíme a počkáme, až vychladne. Poté ji přidáme do tvarohu, který by neměl být ledový. Dále přidáme žloutky a vše důkladně zamícháme. Dále si vyšleháme bílky na sníh a opět vše promícháme.

 

Připravíme si pekáč a skleněnou misku na pečení s průměrem 15 cm. Potřebovat budeme i pečící papír. Jedna část bude kopírovat dno nádoby a další zase zakryje stěny. Celou směs vlijeme do nádoby a položíme na pekáč, který podlijeme vodou. Koláč se peče 15 minut na 170 stupňů a potom se nechá dojít dalších 15 minut ve vypnuté troubě.

 

Nezapomeňte koláč dochutit moučkovým posypem a nechte si chutnat. 

Japonský koláč

zdroj www.https://bleskove.cz/


Šťavnatý hrnkový kokosový koláč bez vajíčka

 

1 šálek = 200 ml

 

1 šálek bílý jogurt

1 šálek mléko

1 šálek olej

1 šálek kokos

2 šálky cukr krystal

2 šálky polohrubá mouka

1 lžička prášek do pečiva¨

1 sáček vanilkový cukr

Poleva:

100 g čokoláda

3 lžíce oleje

  1. Připravíme si velkou mísu a dřevěnou vařečku. Připravíme si plech o velikosti 20 x 17 cm a dno vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. Troubu předehřejte na 180 stupňů.
  2. Kr. cukr rozmícháme v bílém jogurtu a přidáme všechny ostatní suroviny. Dřevěnou vařečkou promícháme v misce a celou hmotu nalijeme do plechu a pečeme cca půl hodinu.
  3. Po půl hodině pečení zkontrolujeme těsto párátkem a v případě, že se na párátko nenalepí těsto, těsto z trouby vyjmeme a necháme vychladnout.
  4. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a přidáme olej. Nalijeme na koláč a pěkně rozetřeme. Čokoládu necháme ztuhnout a krájíme ostrým horkým nožem.¨
  5. recept a obrázek zdroj: https://www.nejrecept.cz/

 


 

Karamelový větrník na plech

  1. Vodu rozehřejeme s máslem a solí, pak najednou přidáme mouku a za stálého míchání vaříme na mírném ohni tak dlouho, až se těsto nelepí na vařečku ani na hrnec (mě to trvalo zhruba 10 minut).Do vychladlé hmoty zašleháme po jednom vajíčka, každé řádně vymícháme a až pak dáme další.

  2. Na dva plechy dáme pečící papír a naneseme těsto rozdělené na poloviny. Dáme péct do předehřáté trouby na 200°C. Prvních 15 minut troubu vůbec neotvíráme, bubliny by splaskly. Pečeme asi 30-40 minut. Je však třeba, aby povrch byl na dotek křupavější, protože jak chladne, trochu změkne.

  3. Uvaříme 2 karamelové pudinky v 750 ml mléka a necháme vychladnout. Pak vyšleháme máslo s moučkovým cukrem a postupně přidáváme uvařený zchladlý pudink. Dosladíme dle chuti. Vyšleháme dotuha šlehačku se ztužovači a cukrem.

  4. Na první plát naneseme karamelovou náplň a na ni rozetřeme ušlehanou šlehačku. Přiklopíme druhý plát a povrch polijeme karamelovou polevou.

  5. Poleva: cukr nasypte do hrnce a nechte ho roztavit. Jakmile cukr zkaramelizuje, přilijte do něj horkou smetanu. Buďte opatrní, vzkypí to! Vařte, dokud se karamel úplně nerozpustí (když to bude hodně husté, přilijte ještě trochu horké smetany). Ihned nalijte na větrník a dejte chladit do lednice.

Na odpalované těsto:
 
750 ml vody
 
230 g másla
 
230 g hladké mouky
 
špetku soli
 
8 vajec
 
 
 
Na karamelovou náplň:
 
750 ml mléka
 
2 karamelové pudinky
 
cukr moučka
 
250 g másla
 
 
 
500 ml smetany na šlehání
 
2 ztužovače
 
cukr
 
 
 
Na karamelovou polevu:
 
250 g cukru krupice
 
250 ml smetany na šlehání
 
zdroj https://www.toprecepty.cz/recept/36994-karamelovy-vetrnik-na-plech/?utm_source=fb&utm_medium=right&utm_campaign=accountLibor
  1.  

  2.  

 
 
 

 


DVOJCTIHODNÉ KOLÁČE (staročeský recept od paní Vlasty Dvořákové)
 
  • 700 g hladké mouky
  • 300 g polohrubé mouky
  • 3 lžíce rozpuštěného másla
  • 6 lžic oleje
  • o něco více než ½ litru mléka
  • 50 g droždí
  • 3 žloutky
  • lžička soli
  • 150 g cukru
  • citrónová kůra
  • vanilka
Nádivka:
  • kombinace tvarohu a máku
  • kombinace tvarohu a povidel
 
Do mísy dáme mouku, utvoříme dolíček, vyklepneme žloutky, rozmícháme a přiléváme vykynutý kvásek, přidáme zbytek mléka, cukr, rozpuštěné máslo, olej, citrónovou kůru, vanilku a sůl.
V míse vypracujeme vláčné těsto, které necháme kynout. Vykynuté těsto vyklopíme na vál, rozválíme 1 a ½ cm silnou placku. Vykrajujeme kolečka o průměru 6 cm. Kolečka naplníme nádivkou (povidla, mák nebo tvaroh) a dobře uzavřeme. Takto vzniklý buclatý koláček položíme švem na vymaštěný plech, uděláme důlek a dáme další nádivku. Potřeme vejcem a dáme péci. Nádivky střídáme (dovnitř povidla - navrch tvaroh) nebo obráceně. Můžeme použít na jednu náplň i mák. V horké troubě upečeme až jsou kraje zlatavé. 
 
 
zdroj receptu:  https://dolcevita.blog.cz/0707/grandiozni-ceske-kolace  

 

Bleskové koláčky

300 g hladké mouky
250 g máslové Hery (nebo jiný rostlinný tuk nebo máslo)
3 trojúhelníčky taveného sýra bez příchuti
cca 200 g marmelády
moučkový cukr s vanilkovým na posypání

 

Z mouky, změklé Hery a sýru uděláme těsto, které rozdělíme na 48 dílků a utvoříme kuličky, které naskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pomocí pomoučněného špuntu od vína nebo vařečky vytlačíme důlek a naplníme marmeládou. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C dorůžova. Po upečení a vychlazení hodně pocukrujeme moučkovým cukrem, do kterého přimícháme vanilkový cukr, který před tím můžeme rozdrtit v uzavřeném sáčku pomocí válečku na těsto.

Křehké bleskové koláčky 300 g hladké mouky 250 g máslové Hery  3 trojúhelníčky taveného sýra bez příchuti cca 200 g marmelády moučkový cukr s vanilkovým na posypání  Z mouky, změklé Hery a sýru uděláme těsto, které rozdělíme na 48 dílků a utvoříme kuličky, které naskládáme na plech vyložený pečícím papírem. Pomocí pomoučněného špuntu od vína vytlačíme důlek a naplníme marmeládou.Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C dorůžova. Po upečení a vychlazení pocukrujeme moučkovým cukrem:

zdroj receptu :  https://varime-doma.cz/2015/03/26/krehke-bleskove-kolacky/


  1.  

  2. Křehké rohlíčky plněné pudinkem

  3.  

  4. Nejprve si uvaříme klasickým způsobem pudink a dáme vychladnout.

  5. Mezitím si do mísy nasypeme mouku, ve které uděláme důlek, rozdrobíme droždí, přidáme cukr, mléko a necháme vzejít kvásek.

  6. Změklou heru, vejce a sůl přidáme k mouce s kváskem a vypracujeme těsto, které rozdělíme na 6 dílů.

  7. Z každého dílu vyválíme placku, kterou rádlem rozdělíme na osminy.

  8. Do každé osminy dáme trochu pudinku a stočíme do rohlíčku.

  9. Klademe na plech vyložený pečícím papírem a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180°C asi 20 - 25 minut.

Poznámka

Můžeme plnit i ořechovou náplní, tvarohem, čokoládou jak kdo má rád a skvěle se hodí i na slané variace (sýr,salám). Dobrou chuť !   

 

zdroj receptu a obrázku :  https://www.toprecepty.cz/recept/26382-krehke-rohlicky-plnene-pudinkem/   

Těsto:
 
10 lžic mléka
 
500 g polohrubá mouka
 
1 ks vejce
 
250 g hery
 
3/4 kostky droždí
 
špetka soli
 
lžička pískového cukru
 
 
 
Pudink:
 
0,5 l mléka
 
vanilkový pudink
 
cukr

Estonský kringel

Ingredience

250 ml mléka

80 g másla

2 žloutky

600 g hladké mouky

1 lžíce cukru krupice

1 lžíce vanilkového cukru

1 lžička soli

1 kostka droždí

 

Na skořicovou náplň

120 g povoleného másla

3 lžičky skořice

200 g cukru krupice

 

Na makovou náplň

100 g mletého máku

100 ml mléka (množství mléka můžete popřípadě malinko zvýšit)

1 lžíce povidel

2-3 lžíce cukru krupice (dle chuti)

1 lžíce rumu (nebo dle chuti)

 

Postup

Těsto připravuji jednodušším způsobem v domácí pekárně. Ingredience vložím do pekárny v uvedeném pořadí a spustím program těsto. V mé pekárně se dočkám hezky nakynutého těsta za 1 hodinu a 25 minut.

Mezitím si připravím náplně … Povolené máslo smíchám se skořicí a cukrem. Dále si dám vařit mléko, jakmile začne bublat, nasypu do něj mák a cukr. Za stálého míchání chviličku vařím, vznikne hustá kaše, poté ji odstavím z plamene. Pak do ní vmíchám povidla a rum.

Předehřeji troubu na 170 °C a připravím si 2 plechy, které vyložím pečícím papírem.

Nakynuté těsto rozdělím na dvě stejné části, které rozválím na velké tenké placky, jednu potřu skořicovou náplní a druhou makovou. Jednu po druhé sroluji (ruličky přenesu na plech, je to pak jednodušší) a rozříznu napůl. Poté na plechu vytvořím pletenec, který nakonec zatočím do věnce (viz fotky).

Peču 20 – 25 minut. Po upečení nechám na mřížce vychladnout.

zdroj recepru i obrázku: https://www.peknevypecenyblog.cz/estonsky-kringel-skoricovy-a-makovy/


Pařížské rohlíčky

 

Postup přípravy receptu

  1. Vejce s cukrem šleháme do pěny. Přidáme ořechy. Cukrářským sáčkem nastříkáme těsto ve tvaru rohlíčků na vymazaný plech. Pečeme v mírné troubě.

  2. Krém - vymícháme máslo a 100 g cukru moučka. Nad párou ušleháme vejce s 100 g cukru moučka a vanilkovým cukrem. Po asi 5 minutách šlehání přidáme kakao. Po vychladnutí spojíme hmotu s vymíchaným máslem. Krém můžeme ochutit rumem. Krém nastříkáme na rohlíčky a máčíme v čokoládě.

  3. Letos vyzkoušený jiný krém:
    1 šlehačku 30% svařit s čokoládou na vaření - nechat projít varem,dát do druhého dne odstát a potom zašlehat do 1 másla a asi 10 dkg cukru.

zdroj receptu a obrázku: https://www.toprecepty.cz/recept/16545-parizske-rohlicky-skarede-rohlicky/
 
Suroviny
 
Těsto:
 
2 celá vejce
 
250 g cukru moučka
 
300 g mletých ořechů
 
 
 
Krém:
 
250 g másla
 
200 g cukru moučka
 
2 celá vejce
 
kakao
 
vanilkový cukr
 

Nejjednodušší kokosky

 

200 g strouhaného kokosu
 
150 g cukru moučka
 
2 vejce
 


 

 

Postup: 

Všechny suroviny zpracujeme v těsto a na pečící papír tvoříme hromádky (nic se nešlehá v páře, jen smíchá). Peče se při nižší teplotě do zrůžovění.

zdroj receptu i obrázku: https://www.toprecepty.cz/recept/1809-nejjednodussi-kokosky/?utm_source=fb&utm_medium=auto&utm_campaign=accountLibor

Trochu moc upečené kokosky


 

Žabí huby

Žabí huby či škebličky patří mezi výborné vánoční cukroví, které není moc sladké. Do těsta se nedává žádný cukr a plní se marmeládou nebo sladkou ořechovou náplní. Nakonec se cukroví obalí v moučkovém cukru. Recept je velmi snadný a rychlý. Pečeme alespoň týden před Vánocemi, aby huby stihly být krásně lahodné.

INGREDIENCE:
  • Těsto: 300 g hladké mouky
  • 200 g másla nebo Hery
  • 2 lžíce octu
  • 1 vejce
  • Náplň: 150 g mletých vlašských ořechů
  • 150 g cukru
  • 3 bílky
  • Na obalení: moučkový cukr + vanilkový cukr
POSTUP:
  1. Mouku prosejeme a smícháme s nakrájeným máslem, vejcem a octem.
  2. Těsto pořádně propracujeme a poté na chvíli vložíme do lednice.
  3. Poté těsto vyválíme a vykrajujeme kolečka.
  4. Doprostřed kolečka dáme ořechový krém nebo marmeládu, těsto přehneme a prsty přitlačíme k sobě. Kolečko můžeme dát též do vykrajovátka na pirohy, naplnit krémem a uzavřít.
  5. Cukroví umístíme na plech s pečicím papírem a vložíme do trouby na 180°C. Pečeme 12 - 14 minut.

Návod na ořechovou náplň: bílky ušleháme do velmi tuhého sněhu, přidáme k nim nastrouhané ořechy a cukr. Všechno promícháme a poté plníme lžičkou, sáčkem nebo zdobičkou kolečka.

Teplé žabí huby obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukr. Pro dietnější verzi cukroví jen pocukrujeme nebo obalíme v cukru, až bude studené.

zdroj receptu a obrázku: https://vanoce-silvestr.cz/cukrovi/zabi-huby/

/media/image/zabihuby.jpg


 Ořechové nepečené trubičky

 

  1. Ořechy, cukr, kakao, piškoty a vejce pořádně propracujeme.

  2. Těsto rozválíme na igelitu nebo na vále posypaném moučkovým cukrem na sílu asi půl centimetru. Nakrájíme na malé čtverečky a natáčíme na malé plechové trubičky.

  3. Necháme zaschnout do druhého dne. Pak stáhneme z trubiček a máčíme v čokoládě rozehřáté s máslem nebo ztuženým tukem. Podle fantazie ještě dozdobíme a necháme ztuhnout.

  4. Plníme šlehačkou vyšlehanou se ztužovačem nebo i pařížskou šlehačkou, podle chuti.

 

Suroviny

15 dkg mletých vlašských ořechů
 
15 dkg moučkového cukru
 
15 dkg mletých piškotů
 
2 vejce
 
1 lžíce kakaa
 
 
 
čokoláda na vaření
 
máslo nebo ztužený tuk
 
bílá čokoláda jiná čokoláda na ozdobu
 
 
 
šlehačka
 
ztužovač (nebo pařížská šlehačka)
 
zdroj receptu a obrázku:https://www.toprecepty.cz/recept/16234-orechove-nepecene-trubicky/

 

Red Velvet roláda

NÁPLŇ
250 g sýr mascarpone

2 polévkové lžícec ukr moučka

2 polévkové lžíce jogurt bílý


TĚSTO
60 gmáslo 

150 g cukr 

1 ks vejce 

125 g mouka polohrubá

1 špetka sůl 

125 ml podmáslí

½ lžičky ocet

½ lžičkys oda jedlá

1 ks barvivo potravinářské červené

1.Máslo s krupicovým cukrem vyšlehejte a do pěny zašlehejte vejce. Do základu střídavě po troškách šlehačem zapravte směs mouky se solí a podmáslím pokojové teploty obarveném na červeno.2.Nakonec zašlehejte vodu smíchanou s octem. Vypracované těsto rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a v troubě vyhřáté na 180 °C pečte asi 10 minut.3.Upečený plát i s podkladovým papírem ihned překlopte na čistý arch papíru, společně zarolujte a nechte vychladnout.4.Poté plát rozrolujte, naneste náplň vymíchanou ze všech předepsaných ingrediencí a znovu opatrně zarolujte.

zdroj: https://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/4204/red-velvet-rolada.html

 


 

Kynutý borůvkový koláč

20 g droždí
60 g cukr krupice
300 g hladká mouka
150 ml mléka
1 vanilkový cukr
špetka soli ( asi 1/2 malé lžičky)
1 vejce
50 g hery
asi 300 g borůvek
na žmolenku:
50 g polohrubé mouky
50 g másla
50 g cukr (moučka nebo krupice)
1 vanilkový cukr
 
  1. Z rozdrobeného droždí, lžičky cukru, 2 lžic mouky a 3 lžic mléka vymícháme kvásek a v teple ho necháme vzejít. 
  2. Do mísy vsypeme zbylou mouku a cukr.
    Přidáme vanilkový cukr, sůl, vejce, vzešlý kvásek a rozpuštěný tuk.
  3. Přilijeme zbylé mléko a vypracujeme vláčné těsto.
    V teple ho necháme vykynout, až zdvojnásobí objem cca 1 hodinu. Klasický nízký plech vymažeme máslem a těsto za pomocí stěrky nebo rukou rozetřeme stejnoměrně po plechu.
  4. Posypeme hojně borůvkami a posypeme drobenkou, kterou si připravíme jednoduše tak, že všechny ingredience na ni určené, zpracujeme prsty. Pečeme v troubě na 200 st. cca 15 až 20 minut.
  5. zdroj: https://www.nejrecept.cz/recept/kynuty-boruvkovy-kolac-s-posypkou-r4401
  6. Kynutý borůvkový koláč s posýpkou
  7.  

 


Oříšková Baklava¨

Baklava je starý orientální dezert plný sladkého medu a oříšků. Je sice fakt hodně sladký, ale zároveň tááák dobrý!

POTŘEBUJETE:

1 balíček listového těsta ve čtvercích (nebo filo těsto, k dostání v supermarketech)

200 g strouhaných lískových oříšků

1 dl mléka

100 g moučkového cukru

citronová kůra

1 lžíce medu

1 žloutek na potření těsta

Poleva:

1/8 l vody

100 g pískového cukru

lžička mleté skořice

POSTUP:

  1. Oříšky svařte s mlékem, cukrem, medem a citronovou kůrou. Vychladlou náplní potřete čtverce těsta, zaviňte je do trubiček, potřete rozšlehaným žloutkem a v předehřáté horké troubě pečte na plechu vyloženém pečicím papírem.

  2. Vodu s cukrem a skořicí svařte a trubičky vzniklou polevou zalijte.

  3. zdroj:https://vlasta.kafe.cz/clanky/vareni-a-recepty/4846-ochutnavka-z-recke-kuchyne-oriskova-baklava/


Zamotané koláče

Postup přípravy receptu

  1. Hladkou mouku prosejeme do mísy a osolíme.

  2. Rozdrobíme na ní kvasnice, zalijeme vlahým mlékem a necháme kvasnice vzejít.

  3. Pak přidáme vejce, cukr, rozehřátý tuk, citronovou kůru a vypracujeme hladké těsto.

  4. Necháme asi 30 min kynout, pak znovu lehce propracujeme a necháme dalších 10 min kynout v teple.

  5. Pak těsto rozdělíme na 2 poloviny a každou vyválíme asi na 1 cm silný obdélník. Ten potřeme vlahým máslem a zatočíme po delší straně do rolády.

  6. Pak pokrájíme nití (jako knedlík) na 1 cm silné plátky a klademe na papírem vyložený plech. Pokud nám vadí ten "ocásek", můžeme ho zahnout pod koláček.

  7. Necháme znovu asi 10 min kynout.

  8. Pak do koláče uděláme prsty důlek. Do každého důlku dáme lžičku pudinku (klasicky uvaříme mléko s pudinkovým práškem a vanilkovým cukrem), nevadí, když bude ještě horký a do pudinku zasadíme půl meruňky (i kompotované) nebo švestky.

  9. Pečeme v předehřáté troubě na 170 °C asi 10-15 min, až začnou okraje růžovět. Ještě teplé pocukrujeme.

Poznámka

Toto těsto můžeme zpracovat i v domácí pekárně tak, že nejdříve do ní vložíme tekuté suroviny, na ně sypké suroviny a navrch nadrobíme droždí.

zdroj https://www.toprecepty.cz/recept/9777-zamotane-kolace/?utm_source=fbad&utm_medium=toprecepty&utm_campaign=account2

Zamotané koláče

 

 
500 g hladké mouky
 
50 g cukru krupice
 
75 g másla
 
250 ml vlažného mléka
 
40 g kvasnic
 
1/2 lžičky soli
 
1 vejce
 
citronová kůra z 1/4 citronu
 
Máslo na potření těsta asi 20 g
 
(Na zdobení)
 
400 ml mléka
 
1 mandlový (nebo vanilkový) pudink
 
1 cukr vanilka
 
meruňky ( nebo švestky, jahody, borůvky - jaké ovoce máte rádi)
Zamotané koláče

Nepečený dort s ovocem

2 lžíce cukr moučka + 1 vanilkový cukr

2 kelímky bílého juogurtu

2 kelímky zakysané smetany

2 balíčky dětské piškoty

2 kompoty ovoce podle chuti nebo sezónní ovoce podle chuti

na ozdobu: ovoce, smetana ke šlehání, čokoláda

Bílý jogurt, kysanou smetanu a cukr ušleháme.

Do dortové formy naskládáme vrstvu piškotů, vrstvu ovoce a zalijeme jogurtovou směsí. Několikrát postup opakujeme - poslední vrstvu tvoří piškoty.

Nepečený dort s kompotem necháme přes noc v chladničce uležet (nebo alespoň 2 hodinky). Druhý den ozdobíme nepečený dort ušlehanou smetanou, čokoládou a ovocem.

Nepečený dort s kompotem nakrájíme a můžeme podávat.

zdroj : https://recepty.vareni.cz/nepeceny-dort-s-kompotem/

Fotografie receptu: Nepečený dort s kompotem


Medovník

TĚSTO

 

  • 250 g másla
  • 300 g moučkového cukru
  • 400 g hladké mouky
  • 3 polévkové lžíce medu
  • 1 čajovou lžičku jedlé sody
  • 3 vajíčka
  • špetku soli

 

 

KRÉM

 

  • 400 g kondenzovaného mléka,
  • 100 g másla,
  • 100 g medu
  • 500 ml smetany

 

SIRUP

 

  • šťáva z 2 citronů
  • 3 lžíce medu
  • 3 lžíce moučkového cukru

 

 

POSTUP

 

  1. Těsto si připravte den předem. Musí se přes noc nechat odležet. Nejdříve smíchejte med, cukr, vajíčka, jedlou sodu a sůl. Poté přidejte máslo a těsto položte nad vodní lázeň. Stále míchejte.
  2. Až těsto zhoustne, vyjměte ho z vodní lázně a přidejte mouku. Po důkladném promíchání ho zakryjte celofánem a vložte minimálně na 8 hodin do chladničky.
  3. Na druhý den je těsto připravené k pečení. Rozdělte ho na osm menších kuliček. Každou z nich rozválejte tak, aby těsto bylo o tloušťce 2-3 mm. Těsto je velmi lepkavé, kvůli medu, proto se s ním těžko pracuje. Můžete si pomoučit, nebo namočit ruce.

  4. Opatrně přeneste plát na plech vystlaný pečícím papírem. Posypeme moukou. Každý plát těsta pečte 4-5 minut při teplotě 200 stupňů. Po upečení pláty těsta naskládejte na sebe a vyřízněte z nich požadovaný tvar. Odřezky rozdrťte na drobenku.
  5. Nyní si připravte sirup: Citrónovou šťávu, moučkový cukr a med spolu 7 minut povařte. Ještě teplým sirupem potřete každý plát těsta a nechte pořádně vsáknout.

  6. Nyní si připravíme krém. Kondenzované mléko, med a máslo přiveďte za stálého míchání k varu, pak vařte dalších 4-6 minut, dokud mírně nezhnědne a neucítíte karamelovou vůni.
  7. Vyšlehejte si smetanu. Karamelový krém nechte vychladit a přimíchejte jej ke smetaně. Pořádně promíchejte.

  8. Hotový krém natírejte na jednotlivé pláty těsta, i na vrchní plát a také po obvodu dortu. Celý dort bohatě zasypte drobky, které můžete smíchat s vlašskými ořechy.

zdroj:https://vychytavkov.cz/famozni-medovnik-tou-nejjednodussi-pripravou-pripravit-zvladne-kazdy-za-30-minut/


Sýrove croissanty

Na těsto:

  • 980 g mouky (hladké)
  • 980 g mouky na pečivo
  • 4 g droždí
  • 1 l mléka
  • 0,5 dl olej
  • 980 g bílý jogurt
  • 1 vejce
  • 25 g soli
  • 1 lžička cukru

Na náplň

  • 3 g rozpuštěné máslo
  • 25 g strouhaného sýra (může být i uzený)
  • 1 vejce pro pomazání

Příprava:

Smícháme malé množství mléka s kvasnicemi a cukrem.

Ostatní ingredience na těsto smícháme v míse a přidáme droždí. Hněteme těsto a odložíme je na teplé místo pro vykynutí.

Vykynuté těsto obalíme v mouce a rozdělíme na 6 stejných částí.

Každou část vyválíme do kolečka a umístíme je na sebe po třech.

Každé kolečko pomažeme rozpouštěným máslem a posypeme sýrem.

Nožem nařežeme na 6 stejných částí ve tvaru trojúhelníka.

Naskládáme je na plech vyložený pečícím papírem a přehneme do požadovaného tvaru.

Na plechu necháme 15-20 minut odpočívat, potřeme vrch vajíčkem, posypeme sýrem a pečeme v troubě na 180 stupňů cca 25 – 30 minut.

zdroj https://milujemerecepty.cz/lahodne-domaci-syrove-croissanty-doporucujeme/


Gurmánčin Borůvkový koláč

  • 250 g polohrubé mouky
  • 125 g moučkového cukru
  • 125 g másla (event. Hery)
  • špetka soli
  • 1 vejce
  • lžíce strouhanky
  • na žmolenku:
  • máslo
  • cukr (krupice)
  • mouka (hrubá)
  • Smícháme mouku s cukrem a špetkou soli. Používám mísu, do které se vejde pohodlně jedna ruka, protože s tou si při přípravě zpočátku vystačíme. Do mouky nakrájíme změklý tuk, přidáme celé vejce a prsty jedné ruky prohněteme. Když se tuk spojí s moukou a vejcem, vzniklou směs zapracujeme do jedné těstové koule a trochu prohněteme (třeba na pracovní desce). Jde to snadno, jako každé tukové těsto. Na chvilku ho odložíme na chladné místo.

    Vymažeme koláčovou formu tukem a vysypeme moukou. Těsto dlaní vtlačíme do formy a na krajích trochu zvedneme. Pokud se nám těsto bude lepit na ruce, stačí si namočit prsty do studené vody a jde to jako po másle. Takto připravenou formu s těstem propícháme vidličkou na několika místech. Zlehka posypeme jemně mletou strouhankou. V tento moment rozpálíme troubu na 180 °C. Nasypeme borůvky v dostatečné vrstvě a posypeme žmolenkou. V troubě pečeme asi 30 minut. Než se stačíte otočit je hotovo. Prozradí to zlatá barva žmolenky i okrajů koláče, ale hlavně neodolatelná vůně! Nevěřím, že tento koláč spálíte :-) Pokud ho chcete nedočkavě konzumovat ještě horký, tak se vyzbrojte dezertní vidličkou a nechte si chutnat. Doporučuji nechat trochu vychladnout, bude se vám lépe krájet i servírovat.
zdroj. https://www.gurmanka.cz/2009/01/boruvkovy-kolac-ze-vsech-stran-pochvaleny
 
 
  • boruvkovy kolac2
  •  

Mini-dortíky plněné vanilkovým pudinkem

 

INGREDIENCE

 

  • 210 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 110 g cukru krupice
  • 1 vanilkový cukr,
  • 1/2 prášku do pečiva
  • 10 lžic oleje,
  • 1 lžička kakaového prášku (není nutné pokud chcete vanilkové)
  • 10 lžic mléka

  • NÁPLŇ

  • 2 vanilkové pudinky

  • 1 l mléka

  • Cukr podle chuti

  • POSTUP

     

    1. Nejdřív si uvaříme pudink klasickým způsobem. Mléko s cukrem tedy přivedeme k varu a přidáme rozmíchané pudinkové prášky. Pak smícháme mouku s práškem do pečiva a krupicovým cukrem, kakaem. Vejce s vanilkovým cukrem ušleháme do pěny. Vmícháme 5 lžic mléka a sypkou směs.
    2. Přimícháme olej a podle potřeby další mléko. Dávejte však pozor, abyste těsto neměli moc řídké. Muffinové formičky vymažeme a vysypeme. Naplníme těstem.
    3. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C, ztlumíme na 190°C a pečeme 20 minut. Po vytažení z trouby necháme vychladit, v půli překrojíme a naplníme studeným pudinkem.
    4. zdroj: https://vychytavkov.cz/mini-dortiky-plnene-vanilkovym-pudinkem-bajecny-dezert-famozni-chuti-hotovy-za-30-minut/

Lahodný švestkový koláč

Těsto:

  • 300 g mouky (polohrubé)
  • 150 g másla
  • 3 lžíce cukru
  • 1 balíček kypřícího prášku do pečiva
  • 2 žloutky
  • 1 lžíce smetany
  • 1 špetka soli

Náplň:

  • 3 žloutky
  • 5 bílků
  • 1 sáček vanilkový pudink (uvařený)
  • 5,1 dl smetany (krabička)
  • 4 lžíce cukr
  • 1 kg švestky
  • skořice podle chuti
  • 5 lžic krupice
  • Příprava:

    Těsto:

    Mouka se smíchá s cukrem, přidáme prášek do pečiva, sůl, máslo se v něm rozetře.

    Přidáme žloutky a zakysanou smetanou, hněteme.

    Vyválíme těsto na tloušťku půl centimetru a vložíme jej na vymazaný plech.

    Posypeme 2 lžicemi krupice. Poklademe na poloviny nakrájené švestky bez pecek), posypeme spoustou skořice, posypeme zbývajícími 3 lžícemi krupice.

    Náplň:

    Vaječné bílky umícháme s cukrem do hladka. Odděleně smícháme žloutky, pudink, promícháme a přidáme zakysanou smetanou. Nakonec smícháme obě směsi dohromady.

    Hmotu nalijeme na švestky a uhladíme..

    Pečeme v předehřáté troubě 30-35 minut při teplotě 170-180 ° C.

    Po vychladnutí můžeme podávat.

    zdroj https://milujemerecepty.cz/lahodny-kolac-se-svestkami-pochutna-si-cela-rodinka-nebo-i-navsteva/

vanilkový obláček

 

450 g polohrubé mouky
50 g hladké mouky
2 lžíce oleje
2 lžíce cukru krupice
2 vejce
2 lžičky sušeného droždí (nebo půlku čerstvého)
1 rovná lžička soli
250 ml mléka

Náplň:
100 g másla (nebo Hery)
1 žloutek
1 vanilkový cukr
rozinky (namočené v rumu)

Poleva:
150 ml smetany ke šlehání
1 vanilkový cukr

Zpracujeme těsto a necháme vykynout. Pak vyválíme placku asi 20x40 cm a potřeme jí náplní, na kterou jsme utřeli máslo s cukrem a žloutkem, posypeme rozinkami, můžeme pokapat i rumem. Zabalíme do závinu. Dortovou formu vymažeme tukem (já na dno vystřihnu pečící papír), závin nařežeme na kusy asi 7 cm velké a pokládáme je (na výšku) řeznou stranou nahoru. Ve formě necháme kynout ještě asi 15 min a pak pečeme v předehřáté troubě na 170 °C asi 15 min. Když začne růžovět, polejeme smetanovou polevou a dopékáme dalších 15 min. Zkusíme špejlí, až se nelepí. Vychladlé můžeme pocukrovat.
Příště můžeme vylepšovat a jako náplň přimíchat máslo do hustého vanilkového pudinku (z 1/4 l mléka a 1 prášku) a ochutit např. vaječným likérem, jindy můžeme dát pudink čokoládovy atd...

zdroj  https://www.topmoucniky.cz/moucnik/2464-buchta-vanilkovy-oblacek/

Buchta Vanilkový obláček


 

Cukrářské jablečné řezy

Postup přípravy receptu

  1. Ze surovin na těsto rukama vypracujeme těsto, které necháme v chladu 1/2 hod. Odpočinout.

  2. Pak ho rozdělíme na dvě části a vyválíme dvě placky na velikost plechu.

  3. Prvou placku dáme na vymazaný plech (neb peč. papír) a na ni rozprostřeme NASTROUHANÁ jablka, připravená podle chuti s rozinkami, ořechy a posypeme skořicí s cukrem, podle kyselosti jablek.

  4. Překryjeme druhou plackou a dobře z boků zamačkáme (jablka by tekla), párkrát propíchneme špejlí a pečeme ve předehřáté troubě na 180°C do růžova, podle trouby. Ještě horké potřem máslem a pocukrujeme práškovým cukrem.

Poznámka

Je to rychlý řez, téměř na počkání, u kterého se využijí jablka, když už nás nebaví štrúdl a nebo z jablek uložených a nastrouhaných - padaných během roku. Jablka strouhaná vcelku, nedozrálá a na jídlo se nehodící, ale i jablka uskadněná a přebíraná v průběhu uskladnění s vadami. S těstem je nutné pracovat rychle. Dost tuku jej dělá křehkým /ale tím i chutným/ a pak by se rádo trhalo. Kdo má cukrovku, nemusí sladit a využije pouze sladkost ovoce.

zdroj: https://www.toprecepty.cz/recept/16175-cukrarske-jablecne-rezy/

JABLEČNÉ ŘEZY

TĚSTO :
 
1 ks vejce
 
8 lžic vlažného mléka
 
250 g Hery
 
1 prášek do pečiva nebo 1/2 kostky živých kvasnic
 
500 g polohrubé mouky
 
citronová kůra z 0,5 citrónu
 
citronová šťáva
 
špetka soli
 
vrchovatá lžíce cukru
 
 
 
NÁPŇ :
 
1) jablečná
 
strouhaná jablka
 
rozinky
 
ořechy
 
skořice
 
cukr
 
 
 
2) jakákoliv jiná:
 
tvaroh nebo povidla (mák apod.)
 
Trochu práškového cukru na posypání
 
máslo
 

 

Míša řezy

 
 
těsto
6  ks vejce
2  lžíce rostlinný olej
6  lžíce polohrubá mouka
1  lžička prášek do pečiva
3  lžíce kakao
6  lžíce cukr
 
Na krém
250  g máslo
hnědý rum
500  g tvaroh
150  g cukr
Na polevu
100  g máslo
2  lžíce mléko
120  g čokoláda na vaření
 
Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/misa-rezy-1925
Na krém
250  g máslo
hnědý rum
500  g tvaroh
150  g cukr
 
Na polevu
100  g máslo
2  lžíce mléko
120  g čokoláda na vaření
 
Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/misa-rezy-1925
 
Žloutky utřeme s cukrem, přidáme olej, kakao, mouku smíchanou s práškem do pečiva a tuhý sníh ušlehaný z bílků. Vymícháme vláčné těsto. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a pečeme ve středně vyhřáté troubě. Upečený plát necháme vychladnout a potřeme jej krémem.
 
Krém uděláme tak, že tvaroh vyšleháme s máslem, cukrem a rumem do hladké hmoty.¨
 
Poleva: ve vodní lázni rozehřejeme máslo, do něj nalámeme čokoládu a mícháme, než vznikne hladká hmota. Za stálého míchání postupně přidáváme lžíce mléka. Polevou potřeme povrch těsta. Necháme ztuhnout v lednici.
 
 
Míša řezy
 
 
Míša řezyMíša řezyMíša řezy

 


Chodské koláče

Těsto:
sůl 1/2 lžičky
máslo 125 g
kvasnice 35 g
mléko 250 ml
vejce 1 ks
žloutek 1 ks
vanilkový cukr 1 sáček
kůra z 1/2 citronu
stolní olej na vytření mísy na kynutí 1 lžíce
mandle a rozinky na zdobení
Tvarohová náplň:
tučný tvaroh 750 g
smetana ke šlehání 125 ml
tuzemský rum 2 lžíce
vanilkový cukr
máslo 125 g
bílek 3 ks
Maková náplň:
mák 250 g
vejce 1 ks
Povidlová náplň:
švestková povidla 400 g
citronová šťáva podle chuti
rum podle chuti
 
Kvasnice necháme vzejít s trochou vlažného mléka a cukru.
Polohrubou mouku smícháme s cukrem, solí a vanilkovým cukrem. Přidáme žloutek a jedno celé vejce, kvásek, zbylé mléko, změklé máslo, rum a nastrouhanou citronovou kůru. Těsto důkladně vypracujeme. Přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout v míse tence vytřené olejem. Zhruba po hodině těsto znovu propracujeme a necháme kynout ještě asi dvacet minut.
Zatím připravíme náplně. Do tvarohu přimícháme cukr, smetanu, trochu rumu, máslo a citronovou kůru a pak utřeme. Nakonec vyšleháme sníh a opatrně jej do tvarohové směsi vmícháme. Mák umeleme, promícháme s cukrem a spaříme směs horkou vodou nebo uvaříme v mléce. Pak vmícháme jedno celé vejce. Povidla lehce ochutíme citronovou šťávou a rumem.
Těsto rozdělíme na deset dílů. Válečkem zploštíme na placku o průměru asi 25 cm a vytvarujeme okraje. Necháme ještě čtvrt hodiny kynout, potom pomažeme okraje zbylým rozšlehaným vejcem.
Na těsto navrstvíme tvaroh tak, aby je zakryl, potom zdobíme povidly a mákem.
Dáme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme asi půl hodiny, dokud okraje nezrůžoví.
zdroj receptu: https://fresh.iprima.cz/recepty/chodske-kolace
obrázek zdroj https://fresh.iprima.cz/ochutnejte-sladke-cesko-moravu
Související obrázek

 


 

Hruškový koláč s mandlovou náplní

Hrušky:

hrušky (2 velké nebo 4 menší) 450 g
voda 700 ml
cukr 2 lžíce
skořice 1 svitek
rum 2 lžíce
Těsto:
máslo 100 g
vanilkový cukr 1 ks
vejce 1 ks
sůl
Mandlová nádivka:
mascarpone 250 g
cukr moučka 100 g
vejce 2 ks
mleté mandle 100 g
hladká mouka 2 lžíce
¨
Příprava hrušek: Hrušky oloupeme, nakrájíme na poloviny až čtvrtky (menší hrušky na půlky, větší na čtvrtky) a odstraníme jádřince. Připravené ovoce vložíme do hrnce, do kterého nalijeme vodu, rum a nasypeme skořici, hřebíček a cukr.
Přivedeme k varu a vaříme asi 5–7 minut hrušky do poloměkka. Musí být spíš tvrdé než měkké, dopečou se pak v troubě. Pokud máte měkké hrušky, nevařte je vůbec, zbytečně by pak byly kašovité a dezert byl nevzhledný. Po uvaření opatrně vyjmeme hrušky z nálevu a necháme trochu zchladit.
Příprava těsta: Máslo necháme povolit a společně s oběma cukry utřeme do světlé pěny. Přidáme vejce a propojíme. V jiné míse smícháme sůl a mouku, přidáme k máselné směsi a vypracujeme linecké těsto.
Těsto rukama natlačíme na dno a boky koláčové formy (27 cm v průměru) a vložíme do lednice odpočinout, než připravíme zbytek koláče. Zapneme troubu na 180 °C (horkovzdušnou na 160 °C).
Příprava nádivky: Mascarpone s cukrem vyšleháme do homogenní směsi (jde to i v ruce drátěnou metlou), přidáme vejce a spojíme. Pak přisypeme mandle, mouku a promícháme.
Formu s těstem vyndáme z lednice, na těsto nalijeme mandlovou nádivku.
Hrušky na horní části podélně nařezeme asi 0,5 cm do hloubky (neděláme z hrušek plátky, jen vytváříme žebrování) a zatlačíme je do krému zářezy nahoru.
Koláč vložíme do rozpálené trouby a pečeme 40–50 minut dozlatova
 
zdroj: receptu a obrázků https://fresh.iprima.cz/recepty/hruskovy-kolac-s-mandlovou-naplni
 

Domácí kinder řezy

 

Náplň

měkký tvaroh                  250g

zakysaná smetana           180g

máslo                             100 g

cukr moučka                    6 lžic (polévkových)

vanilkový cukr                 2 lžíce

 

Těsto:

vejce                                  3 ks

cukr krupice                        4 lžice

olej                                    1 lžice

Kakao                                 2 lžice

polohrubá mouka                 5  lžic

kypřící prášek                       1  lžička

 

1.Vejce s cukrem ušlehejte do pěny. Postupně přidávejte olej a pak prosátou mouku s kakaem a práškem do pečiva.2.Těsto nalijte na plech vyložený pečicím papírem. Tenkou vrstvu těsta pečte asi 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Po upečení ho nechte vychladnout.3.Mezitím připravte krém. Máslo ušlehejte s cukry do pěny, nakonec vmíchejte tvaroh a zakysanou smetanu.4.Vychladlý korpus rozřízněte na polovinu. Jednu potřete tvarohovým krémem a navrch dejte druhý díl. Koláč nechte uležet v chladu aspoň 4 hodiny a pak ho nakrájejte na řezy.

zdroj https://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/4438/domaci-kinder-rezy.html?utm_source=recepty.blesk.cz&utm_medium=copy

 

Náplň

měkký tvaroh                  250g

zakysaná smetana           180g

máslo                             100 g

cukr moučka                    6 lžic (polévkových)

vanilkový cukr                 2 lžíce

 

Těsto:

vejce                                  3 ks

cukr krupice                        4 lžice

olej                                    1 lžice

Kakao                                 2 lžice

polohrubá mouka                 5  lžic

kypřící prášek                       1  lžička

 

1.Vejce s cukrem ušlehejte do pěny. Postupně přidávejte olej a pak prosátou mouku s kakaem a práškem do pečiva.2.Těsto nalijte na plech vyložený pečicím papírem. Tenkou vrstvu těsta pečte asi 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Po upečení ho nechte vychladnout.3.Mezitím připravte krém. Máslo ušlehejte s cukry do pěny, nakonec vmíchejte tvaroh a zakysanou smetanu.4.Vychladlý korpus rozřízněte na polovinu. Jednu potřete tvarohovým krémem a navrch dejte druhý díl. Koláč nechte uležet v chladu aspoň 4 hodiny a pak ho nakrájejte na řezy.

zdroj https://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/4438/domaci-kinder-rezy.html?utm_source=recepty.blesk.cz&utm_medium=copy

 

 


 

  1. Do mouky nastrouháme tuk, přidáme zbytek ingrediencí a ručně nebo v robotu vypracujeme vláčné těsto. Odložíme v mikrotenovém sáčku do lednice a připravíme si náplň. Jednoduše tak, že suroviny na náplň promícháme v misce.

  2. Těsto rozdělíme na 6 dílů a každý díl malým válečkem rozválíme do kruhu. Výška těsta je cca 4mm. Rádýlkem vykrojíme 8 výsečí a na širší stranu dáme lžičku náplně. Smotáme do tvaru rohlíčku, klademe na plech vystlaný papírem na pečení, pomašlujeme žloutkem.

  3. Dáme péci do trouby předehřáté na 180 °C. Pečeme cca 20 minut. Horké pocukrujeme.
    S těstem se velmi dobře pracuje, není ani potřeba podsypávat vál. Těsto je křehoučké, náplň lahodná

Martinské rohlíčky
 
Na těsto:
 
 
 
540 g polohrubé mouky
 
360 g Hery ( já použila Heru máslovou )
 
kelímek smetany ke šlehání 31%
 
špetka soli
 
 
 
Na náplň:
 
 
 
150 g pomletých vlašských ořechů
 
150 g moučkového cukru
 
1 bílek ( žloutek použijeme na potření rohlíčků )
náplň lze podle chuti dát tvaroh, mák, marmeládu, nutelu...
zdroj https://www.toprecepty.cz/recept/36899-martinske-rohlicky/
 

Ananasová pohádka

 

Těsto (dortová forma 22cm)
2  ks vejce
100  g cukr krupice
3  lžíce olej
6  lžíce ananasová šťáva z kompotu
160  g polohrubá mouka
0,5  balení prášek do pečiva
120  g ananasový kompot - okapaný
tuk
kokos na vysypání formy
Krém:
1  kelímek šlehačka
1  kelímek pomazánkové máslo bez příchutě
80  g moučkový cukr
1  ks vanilkový cukr
200  g ananasový kompot - okapaný
Dohotovení:
1  kelímek šlehačka
1  ks vanilkový cukr
1  ks ztužovač šlehačky
ananas -kousky
 
Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme šťávu z kompotu, olej, mouku a kypřidlo. Nakonec vmícháme kousky ananasu a sníh z bílků. Těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme v předehřáté troubě dorůžova, vyzkoušíme špejlí, těsto se na ní nesmí lepit. Po upečení necháme vychladnout a prokrojíme na dvě části.
2
**Krém:** Smetanu si vyšleháme, pak přimícháme pomazánkové máslo s cukry a nakonec zlehka vmícháme okapané ananasové kousky.
3
Do dortové formy dáme prokrojený plát korpusu, na který naneseme náplň a uhladíme. Zakryjeme druhou polovinou korpusu, lehce přimáčkneme a na vršek korpusu naneseme vyšlehanou smetanu s cukrem a ztužovačem, uhladíme. Dáme do chladna proležet, nejlépe do druhého dne. Nakrájenou pohádku dozdobíme kouskem ananasu a podáváme.
 
Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/ananasova-pohadka-145141
Ananasová pohádka

Koláč z majolky

hladká mouka 50 dkg

droždí 4,2 dkg

cukr krupice 8 dkg

majonéza  100 ml

olej (slunečnicový)  1 dcl

žloutky 2 ks

špetka soli

mléko dle potřeby 250 - 500 ml

 

1) Rozděláme kvásek. Do hrnečku dáme malou lžičku cukru, mléko a nadrobím kvasnice a nechám vykynout, poté vlijeme do mouky a vařečkou hněteme těsto. Zbylé mléko přilije podle potřeby, raději řidší těsto, ale tak aby se nelepilo na mísu. 

2) Do mísy nasypeme mouku a osolíme, zvlášť v misce rozmícháme šlehačem cukr, majonézu, olej a žloutky, vlijeme do mouky.

3) Potrousíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme asi půl hodiny vykynout.

4) Plech vymažeme sádlem, navážíme si 12 dkg těsta, vytvarujeme bochánky. Dáme dva šikmo na plech a necháme chvíli kynout. Rukou vytvarujeme kulatý koláč, okraj potřeme rozšlehaným vajíčkem a zdobíme již připravenými náplněmi.

5) Na tvaroh dáme rozinky, na mák oloupané mandle. 

6) Pečeme na 150 stupňů na obě pakety. Ještě teplé se můžou posypat vanilkou. Já je necukruji, protože máme raději méně sladké.

Náplň:
1.) tvaroh
50 dkg tvarohu
1 sáček vanilkového pudinku
cukr dle chuti
1 celé vejce
1 vanilku
1 lžíci rumu

2.) mák
nejlepší je koupit 250g hotové makové náplně, která se už jen rozmíchá s vodou 

3.) švestková povidla

 

 

Koláče z majolky jsou velice křehké a dlouho vydrží měkké. Dají se uchovávat i v mrazáku, po rozmražení jsou jako čerstvé. 

 

 

zdroj: https://prozeny.blesk.cz/soutez/kolac/2013/profil/122/kolac-z-majolky

 

 

 


České buchty

suroviny
120  g máslo
1  špetka sůl
0,3  l mléko
2  ks žloutek
1  balení vanilkový cukr
500  g polohrubá mouka
30  g droždí
tuk
citronová kůra
80  g cukr
 
Tvarohová náplň
1  ks vejce
moučkový cukr
1  balení vanilkový cukr
vanilkový pudink
1  kostka tvaroh
citronová kůra
 
Maková náplň
0,3  l mléko
moučkový cukr
1  balení vanilkový cukr
hnědý rum
skořice
100  g mák mletý
 
Do mísy vsypeme mouku, uděláme v ní důlek, do kterého rozdrobíme droždí, zasypeme cukrem, zalejeme teplým mlékem a necháme vykynout kvásek. Potom do mouky přidáme vanil.cukr, sůl, citrón.kůru, žloutky a rozpuštěné máslo a vypracujeme měkké těsto, které necháme asi půl hodiny kynout.
 
Po vykynutí těsto rozdělíme na 4 díly a každý z těchto dílů na 8 kousků. Každý kousek těsta rozmačkáme na placičku, doprostřed dáme náplň, zabalíme a upravíme do tvaru buchtičky. Klademe vedle sebe do vymaštěného pekáče a každou buchtu potřeme po straně i shora rozpuštěným máslem. Střídáme každou řadu buchet s jinou náplní.
 
Buchty necháme v pekáči ještě trochu nakynout a pak pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut. Před dopečením ještě jednou potřeme povrch buchet máslem. Hotové vyklopíme nebo necháme v pekáči a pocukrujeme.
 
Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/ceske-buchty-5163
 
České buchty
 

 

Medové perníčky měkké

Těsto
50  g máslo
650  g hladká mouka
7  lžíce mléko 6-7
250  g moučkový cukr
4  ks žloutek
150  g med
2  lžička perníkové koření
2  lžička jedlá soda
Poleva
170  g moučkový cukr
1  bílek
citronová šťáva pár kapek
Na potření těsta
1  ks žloutek
 
Medové perníčky hned k jídlu
Do mísy dáme mouku, cukr, sodu, a perníkové koření. Vše promícháme, přidáme máslo, žloutky, med a mléko a vypracujeme těsto. Nemusí se dávat do lednice rozležet, můžem hned vyválet na asi 0,5 cm tlustý plát a vykrajovat tvary
 
Pečeme na 170 °C asi 10 minut. Upečené perníčky hned potřeme žloutkem. Zdobíme bílkovou polevou.
 
 
Zdroj: https://www.recepty.cz/recept/medove-pernicky-hned-k-jidlu-15770
Medové perníčky hned k jídlu
 

Kávové cukroví s ořechy


90 g mouka hladká

25 g kakao

100 g máslo

75 g vločky ovesné

50 g semínka sezamová světlá

100 g ořechy mleté (vlašské)

190 g cukr krupice 

2 polévkové lžíce med

1 polévková lžíce káva instantní 

1 lžička soda jedlá

50 g čokoláda hořká

100 g ořechy lískové

1.Mouku s kakaem prosilte do mísy, přidejte ovesné vločky, sezam, ořechy a cukr.

2.Máslo a med  společně zahřejte. Kávu a sodu rozmíchejte ve lžíci horké vody a přidejte k máslu.

3.Smíchejte se suchými přísadami a vypracujte těsto. Z něj tvořte malé bochánky a s dostatečným odstupem je vyrovnejte na plech.

4.Každému z nich udělejte uprostřed důlek a pečte je při 160 stupních Celsia asi 12 minut.

5.Pak do důlku nalijte rozpuštěnou čokoládu a do ní posaďte lískový oříšek.

 


zdroj https://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/3885/kavove-cukrovi-s-orechy.html?utm_source=recepty.blesk.cz&utm_medium=copy


Nejlepší vánočka

Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu.)

    • 500 g polohrubé mouky (prosáté)
    • 120 g krystalového cukru
    • 100 g rozpuštěného másla
    • 1 lžíci rozpuštěného sádla
    • 1 kostku droždí (42 g)
    • 1 vejce + 1 žloutek navíc
    • 250 ml mléka
    • 1/4 lžičky soli
    • hrst hrozinek naložených v rumu
    • hrst vlašských ořechů
    • hrst sekaných mandlí na posypání
    • plus: 2 dřevěné špejle  a 1 rozšlehané vejce na potření
  • Droždí rozdrobte do velké mísy a se lžící cukru rozmíchejte do tekutého stavu. Přilijte trochu mléka, potom i vejce a žloutek. Promíchejte. Postupně přidejte máslo, sádlo, sůl, mouku, zbytek cukru a teprve pak i zbylé mléko.
  • Hmotu propracujte nejprve vařečkou. Pak vyklopte na vál a hněťte rukama asi 10 minut. Dejte si načas, chvíli trvá, než mouka absorbuje vše tak, jak má. Teprve pak se ukáže, zda těsto lepí (podsypte moukou), nebo je málo pružné (podlijte lžičkou oleje). Pokud nemusíte, nepřidávejte nic.
  • Vytvarujte bochánek, vraťte do mísy a přikryjte utěrkou. Nechte kynout na ne příliš teplém nevětraném místě 3–4 hodiny. Vyjměte a znovu prohněťte. Zároveň zapracujte ořechy a hrozinky (ty ale velmi jemně – naložené plody mají tendenci se rozpadat).
  • Teď těsto rozdělte nožem na 8 nebo 9 stejně velkých bochánků. Počet záleží na tom, zda ovládáte pletení copu ze 4 pramenů. Pokud ano, bochánků je 9 (4 + 3 + 2). Pokud ne, nevadí – upleťte klasický cop ze 3; není sice tak pevný, o to však jednodušší. Pak potřebujete 8 bochánků (3 + 3 + 2). Vyválejte je rukama na stejně dlouhé prameny.
  • Začněte plést, a to vždycky od středu směrem ke koncům – prameny se jinak vytahují a mění délku. Spodní patro pleťte tak, aby výsledek vypadal pravidelně hlavně z boku, který bude vidět. Konce zahněte dospod. Přeneste na plech a hřbetem ruky doslova splácněte svrchu po celé délce. Tak vytvoříte plochu, která ponese další patro. Upleťte, položte a opět lehce zploštěte. Konce posledního pletence nezahýbejte pod sebe, ale pod samý spodek vánočky. Na závěr zapíchněte do vánočky špejle šikmo proti sobě, tím  pletence definitivně zpevníte. Unikající vzduch při pečení pak nepůsobí neplechu.
  • Troubu předehřejte na 220 °C. Vánočka bude ještě 30 minut kynout na plechu. Těsně předtím, než půjde do trouby, ji potřete rozšlehaným vejcem a posypte kousky mandlí. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220 °C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150 °C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C. Po upečení nechte vánočku úplně vychladnout – pak teprve pocukrujte.
  • Neutop mlynáře, říkala moje prababička: jinými slovy, mouka nikdy nesmí přijít až po mléce, ale v opačném pořadí – nejprve mouka, pak teprve mléko. Mimochodem, absorpční vlastnosti různých druhů mouky se liší: není nutné spotřebovat veškeré množství mléka uvedené v receptu.
  • Osobně se sádlu vyhýbám, ovšem u vánočky mám pocit, že jde o víc. Určité věci prostě mají svůj řád. Dříve se říkalo, že správná vánočka je jedině ze tří druhů tuku: másla, sádla a… zpravidla loje. Tak myslím, že v porovnání s lojem se sádlo dá ještě ,skousnout‘, ne? Navíc bez něj nikdy nebude tak vláčná.
  • Nenechte se zmást dlouhým kynutím. Čtyři hodiny mají svůj smysl. Čím pomaleji vánočka kyne, tím lépe. Má-li naopak málo času, vzduchové bubliny se při pečení derou ven všemi směry, a tvar dostává na frak.
  • zdroj: https://www.apetitonline.cz/recepty/290-vanocka.html

nepečené Rafaelo kuličky

 

Ingredience:

  • 1 Salko (kondenzované mléko v plechovce)
  • 200 g strouhaného kokosu
  • balíček celých mandlí
  • strouhaný kokos na obalení
  • Postup:
    1. Ve velké míse smícháme Salko s kokosem. Pozor, Salko předem nevaříme, ale jen otevřeme plechovku a vylijeme obsah do mísy.
    2. Těsto pořádně propracujeme, aby bylo pěkně tvárné. Podle potřeby přidáme kokos, i když toto množství je na přípravu těsta akorát.
    3. Následně těsto v míse přikryjeme potravinářskou fólií a schováme na hodinu do lednice, aby tato hmota ztuhla. Klidně ho můžeme nechat v lednici přes noc a pak po chvíli zpracovat.
    4. Mandle vroucí vodou spaříme a oloupeme, to uděláme ale až před přípravou kuliček.
    5. Další den z kousku těsta a mandle vytvoříme kuličku. Kuličku obalíme v mletém kokosu a vložíme do košíčku. Dále pak pokračujeme dalšími kuličkami.
    6. Rafaelo skladujeme v chladnu, kde vydrží i několik týdnů (pokud ho samozřejmě nesníme).

    Pokud chceme mít Rafaelo ještě zajímavější, můžeme použít barevný kokos. Část cukroví obalíme v klasickém neobarveném kokose a další obalíme v obarveném strouhaném kokose.

    Také je možné místo mandle použít lentilku, oříšek nebo sušené ovoce.

  • zdroj: https://www.nepecenecukrovi.cz/recept/rafaelo-ze-salka/

  • rafaelo ze salka


 


Se špenátem a žampiony




Budete potřebovat (na 8 kousků):
* 300 g listového těsta

* 2 cibule

* 250 g žampionů

* 1 stroužek česneku

* 100 g baby špenátu

* 100 ml smetany

* 4 vejce

* 1 lžíce rostlinného oleje

* 1/2 lžičky soli

* 2 špetky pepře

 

Postup:
Z listového těsta vyválejte plát o rozměrech 38 x 23 cm. Formu vyložte pečicím papírem, těsto do ní přeneste a vytvořte asi 3cm okraje. Dno propíchejte vidličkou a formu s těstem vložte do chladničky.

 

Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. Žampiony očistěte a pokrájejte na plátky, česnek oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Baby špenát omyjte a nechte na sítku okapat. Vejce rozklepněte do vyšší misky, přilijte smetanu a vyšlehejte. V pánvi rozpalte olej, vsypejte cibuli a nechte ji zesklovatět. Přidejte žampiony a česnek, osolte půlkou soli a opepřete. Všechno restujte asi 7 minut. Pak vsypejte špenát a nechte ho zavadnout.

 

Připravené těsto vyjměte z chladničky, rozprostřete na něj houbovou směs a zalijte ji vejci se smetanou. Vložte do trouby předehřáté na 200 °C a koláč pečte asi 20 až 25 minut dozlatova.

zdroj: Více na https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/3307/rychle-slane-kolace-vyjdou-na-par-korun-a-jsou-bozske.html?utm_source=recepty.blesk.cz&utm_medium=copy

 

 

Se špenátem a žampiony




Budete potřebovat (na 8 kousků):
* 300 g listového těsta

* 2 cibule

* 250 g žampionů

* 1 stroužek česneku

* 100 g baby špenátu

* 100 ml smetany

* 4 vejce

* 1 lžíce rostlinného oleje

* 1/2 lžičky soli

* 2 špetky pepře

 

Postup:
Z listového těsta vyválejte plát o rozměrech 38 x 23 cm. Formu vyložte pečicím papírem, těsto do ní přeneste a vytvořte asi 3cm okraje. Dno propíchejte vidličkou a formu s těstem vložte do chladničky.

 

Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. Žampiony očistěte a pokrájejte na plátky, česnek oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Baby špenát omyjte a nechte na sítku okapat. Vejce rozklepněte do vyšší misky, přilijte smetanu a vyšlehejte. V pánvi rozpalte olej, vsypejte cibuli a nechte ji zesklovatět. Přidejte žampiony a česnek, osolte půlkou soli a opepřete. Všechno restujte asi 7 minut. Pak vsypejte špenát a nechte ho zavadnout.

 

Připravené těsto vyjměte z chladničky, rozprostřete na něj houbovou směs a zalijte ji vejci se smetanou. Vložte do trouby předehřáté na 200 °C a koláč pečte asi 20 až 25 minut dozlatova.

zdroj: Více na https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/3307/rychle-slane-kolace-vyjdou-na-par-korun-a-jsou-bozske.html?utm_source=recepty.blesk.cz&utm_medium=copy

 

 


 

lehký cheesecake s ovesnými vločkami

  • Na korpus
  • Ovesné vločky1 šálek
  • Kakaové keksy100 g
  • Máslo70 g
  • Na náplň
  • Měkký odtučněný tvaroh500 g
  • Kysaná smetana250 ml
  • Vejce2 ks
  • Vanilkový cukr2 ks
  • Kůra z citrónu1/2 ks
  • Med1 lžíce
  • Na polevu
  • Jahody100 g
  • Prášková želatina
 
zdroj: https://www.nejlepsi-cheesecake.cz/lehky-cheesecake-s-ovesnymi-vlockami/
 
Lehký cheesecake s ovesnými vločkami

Jablečný závin s jogurtem

400 g hladké mouky
 
150 g bílého jogurtu
 
1 hera
 
vejce 1 ks
 
sůl - špetka
 
olej (slunečnicový) na potření závinů
 
 
 
Náplň:
 
strouhanka - 8 lžic nebo nastrouhané piškoty 20 ks
 
jablka 12 ks - dle velikosti
 
cukr krupice
 
vanilkový cukr
 
skořice mletá
 
 
 
dle chuti:
 
rozinky
 
ořechy (brusinky)
 
Mouku prosejeme na vál a přidáme špetku soli. Z mouky si uděláme hromádku, doprostřed uděláme důlek, kam vyklepneme vajíčko a dáme jogurt. Vidličkou tekuté ingredience umícháme s troškou mouky do hustší kašičky. Na mouku nastrouháme na hrubém struhadle tuk (můžeme ho i jen nakrájet) a vše rukama rychle zpracujeme na měkké a nelepivé těsto. Dle potřeby ještě přidáme mouku - já nedávala.
Těsto si rozdělíme na 4 stejně velké díly a necháme odpočinout.
Z těsta si na pomoučněném povrchu vyválíme obdélník o síle 2 - 3 mm, na 1/3 si nasypeme část strouhanky, poklademe lehce vymačkanými jablky (jen pokud jsou příliš šťavnatá), posypeme cukry, skořicí, oříšky, rozinkami,... co kdo rád.
Pak těsto zavineme jako klasický závin a okraje uzavřeme, zahneme dospodu, nebo dovnitř a přendáme na plech. - Kdo nechce motat, může dát jablka na střed těsta a pak jen přes náplň přehnout pravý a levý kraj. - Takto pokračujeme i s ostatním těstem.
Troubu si rozehřejeme na 180°C.
Záviny před pečením pomažeme olejem a dáme péct do vyhřáté trouby na asi 25 - 30 min. Pečeme do světlé barvy. Před podávání je pocukrujeme.
Těsto na závin je krásně elastické, netrhá se, při pečení nepraská a chuťově je krásně jemné.
zdroj:https://www.toprecepty.cz/recept/14521-jablkovy-zavin-strudl-z-jogurtoveho-testa/
Závin z jogurtového těsta

Tvarohový moučník ke kávě

 

Těsto:
 
2 celá vejce
 
1 hrnek cukru krupice
 
1/2 hrnku oleje
 
2 hrnky hladké mouky
 
1 prášek do pečiva
 
1 vanilkový cukr
 
1 hrnek mléka
 
kakao
 
2 lžičky rozpustného kafe
 
 
 
Krém:
 
1/2 l mléka
 
2 vanilkové pudinky
 
cukr podle chuti
 
2 tvarohy (vaničky)
 
rum podle chuti
 
1/2 kostky másla
 
 
 
Poleva:
 
2 zakysané smetany
 
1 čokoláda na vaření
 
zdroj:  https://www.toprecepty.cz/recept/13237-uzasny-tvarohovy-moucnik-ke-kave/
Těsto:
 
2 celá vejce
 
1 hrnek cukru krupice
 
1/2 hrnku oleje
 
2 hrnky hladké mouky
 
1 prášek do pečiva
 
1 vanilkový cukr
 
1 hrnek mléka
 
kakao
 
2 lžičky rozpustného kafe
 
 
 
Krém:
 
1/2 l mléka
 
2 vanilkové pudinky
 
cukr podle chuti
 
2 tvarohy (vaničky)
 
rum podle chuti
 
1/2 kostky másla
 
 
 
Poleva:
 
2 zakysané smetany
 
1 čokoláda na vaření
 
zdroj:  https://www.toprecepty.cz/recept/13237-uzasny-tvarohovy-moucnik-ke-kave/

 


Dvoubarevná buchta s kokosem a čokoládou

Suroviny

  • 4 hrnky polohrubé mouky
  • 1 hrnek cukru moučka
  • 1 prášek do pečiva
  • 1/2 hrnku rozpuštěné Hery máslová příchuť
  • 2 nastrouhaná oloupaná jablka
  • 1 vejce
  • 2 hrnky kefíru
  • 2 lžíce kakaa
  • 3 lžíce kokosu strouhaného kokosu
  • 50 g nasekané kvalitní čokolády

Postup

Mouku, cukr a prášek do pečiva promíchejte v míse. Přidejte rozpuštěnou Heru, nastrouhaná jablka, vejce a kefír. Umíchejte těsto bez hrudek.

Těsto rozdělte na poloviny. Jednu polovinu ochuťte kokosem, do druhé dejte kakao a nasekanou čokoládu.

Plech vyložte pečícím papírem a nalijte na něj polovinu tmavého těsta. Na tmavé těsto celé světlé těsto a nahoru opět tmavé těsto. 

Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 40 minut.

 

zdroj receptu i fotky: https://zena-in.cz/clanek/dvoubarevna-buchta-na-plech-s-kokosem-a-cokoladou

110524_114.jpg (125 KB)


Valentýnské srdce

5 žloutků, 

50 g rozdrobeného marcipánu, 

špetka soli, 

3 lžic mandlového likéru, 

180 g moučkového cukru, 

5 bílků, 

120 g hladké mouky, 

1/2 balíčku kypřicího prášku do pečiva , 

150 g mletých mandlí, 

80 g rozpuštěného másla

Na ozdobení: 4 lžíce jahodové marmelády, 3 balíčky světlé polevy Dr.Oetker

Postup: Ušlehejte žloutky, marcipán, sůl, mandlový likér a polovinu cukru (90 g). Bílky ušlehejte se zbytkem cukru dotuha. Sníh přidejte do žloutkové hmoty. Mouku s kypřicím práškem smíchejte, přidejte mandle, máslo a promíchejte. Těsto nalijte do vymazané srdcové formy a pečte asi 45 minut.

Upečené srdce nechte vychladnout, vyklopte z formy a nechte vychladnout. Pak ho potřete 1 lžící  marmelády. 2 bílé polevy rozehřejte. 1 a 1/2 polevy natřete na dort. Zbytek polevy znovu rozpusťte a na dort nakreslete květy. Třetí polevu smíchejte s marmeládou. Pomocí špejle „vybarvěte“ květy.

zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/168584/valentynske-recepty-uvarte-lasce-s-laskou.html

ss


Pletené skořicové briošky s nutelou

6 g čerstvého droždí
70 ml plnotučného mléka
3 vejce
270 g hladké mouky
120 g cukru krystal
1 čajová lžička (5 g) soli
180 g měkkého másla
1 polévková lžíce (7 g) skořice
120 g pomazánky Nutella

Ve velké míse rozdrobíme droždí a zalijeme vlažným mlékem. Necháme 10 minut stát. Rychle promícháme, aby se droždí rozpustilo, pak přidáme 2 vejce, prosátou mouku, 35 gramů cukru a sůl. Mícháme vařečkou, dokud nevznikne těsto. Těsto přendáme na pracovní plochu a asi 15 minut hněteme, dokud není hladké a elastické.
Postupně zapracujeme 70 gramů másla a pokračujeme v hnětení dalších 5 minut. Těsto přendáme do mísy, přikryjeme potravinovou fólií a necháme při pokojové teplotě asi 2 hodiny kynout. Když těsto zdvojnásobí svůj objem, dáme mísu na 1 hodinu do lednice. Mezitím smícháme v malé misce zbývající máslo, zbytek cukru a skořici a odložíme stranou. Vyložíme dva plechy pečicím papírem a dáme stranou. Na mírně pomoučený vál přendáme chlazené těsto a vyválíme obdélník o rozměrech asi 30 cm x 40 cm. Na dvě třetiny plochy těsta rozetřeme skořicové máslo. Přeložíme suchou část těsta přes jeho střed. Pak přehneme poslední třetinu přes zbylou část tak, jak to děláme s dopisem. Těsto nakrájíme na 8 dlouhých pásů a každý pruh těsta pevně zavineme tak, aby vznikl uzel. Uzle přeneseme na připravené plechy a ujistíme se, že konce uzlů jsou zastrčené vespod. Plechy s uzly přikryjeme potravinářskou fólií a necháme asi 2 hodiny kynout, až uzle zdvojnásobí svůj objem. Předehřejeme troubu na 180 °C (355 °F) a mřížku umístíme do středu trouby. V malé misce rozšleháme zbylé vejce a uzle rozšlehaným vejcem potřeme. Pečeme 15 minut, až budou zlatohnědé. Briošky vyndáme z trouby anecháme je zcela vychladnout. Briošky podélně rozřízneme a uvnitř každou potřeme po 15 gramech pomazánkou Nutella

zdroj: https://zena-in.cz/clanek/pletene-skoricove-briosky-nutella-r


Alsaský Jablkový koláč

 

Těsto

200 g polohrubé mouky
30 g cukru + jeden vanilkový
špetka soli
1 žloutek
100 g másla

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a dáme odpočívat do lednice. Nejlépe dvě hodiny, ale půlhodina stačí.

Připravíme si jablka, oloupeme a nakrájíme na čtvrtiny, každou ještě rozkrájíme shora na tenké plátky, které ale nedokrajujeme, aby jablíčko zůstalo vcelku.

 

Těstem vyložíme kulatou formu, propícháme vidličkou a dáme péct na 35 minut do trouby rozehřáté na 200°C.

Poté zalijeme směsí

100 g cukru moučka
3 žloutky
vanilkový cukr
1/8 l smetany

vložíme jablíčka

A dáme péct na dalších 25 až 35 minut.

zdroj: https://zena-in.cz/clanek/alsasky-jablkovy-kolac

alsaský jablkový koláč

Těsto

200 g polohrubé mouky
30 g cukru + jeden vanilkový
špetka soli
1 žloutek
100 g másla

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a dáme odpočívat do lednice. Nejlépe dvě hodiny, ale půlhodina stačí.

Připravíme si jablka, oloupeme a nakrájíme na čtvrtiny, každou ještě rozkrájíme shora na tenké plátky, které ale nedokrajujeme, aby jablíčko zůstalo vcelku.

 

Těstem vyložíme kulatou formu, propícháme vidličkou a dáme péct na 35 minut do trouby rozehřáté na 200°C.

Poté zalijeme směsí

100 g cukru moučka
3 žloutky
vanilkový cukr
1/8 l smetany

vložíme jablíčka

A dáme péct na dalších 25 až 35 minut.

zdroj: https://zena-in.cz/clanek/alsasky-jablkovy-kolac

alsaský jablkový koláč

 


Sváteční čokoládová roláda

Suroviny

  • 5 vajec
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1 prášek do pečiva
  • 1 lžíce kakaa
  • 1 lžíce oleje
  • 1 lžíce horké vody
  • 100 g cukru krupice

krém

  • 500 ml smetany ke šlehání
  • 500 g mascarpone
  • 100 - 150 g moučkového cukru

ovocné želé

  • 200 g lesního ovoce (může být mražené)
  • 250 g cukru (nejlépe však dochutit podle kyselosti ovoce)
  • 2 ks vanilkového pudinku
  • 1,5 dcl vody

na dozdobení

  • 4 - 6 Kinder mléčných řezů (podle formy)

Postup

Nejprve si vyšleháme tuhý sníh z pěti bílků. Žloutky a cukr vyšleháme do pěny. Postupně přidáme lžičku horké vody a olej. Přidáme kakao a pomalu přidáváme mouku s kypřícím práškem. Do vzniklé hmoty opatrně vmícháme tuhý sníh.

Těsto dáme na plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě 10 minut na 180 stupňů.

Upečený korpus necháme vychladit.

Připravíme si krém. Šlehačku vyšleháme do tuha a přidáme mascarpone a cukr. Vytvoříme tuhý krém.

Dále si připravíme ovocné želé a to takto. Do hrnce dáme ovoce a přidáme cukr a 1/2 dcl vody. Ovoce přivedeme k varu. Ve zbytku vody si rozmícháme vanilkový puding a přimícháme do ovoce. Vaříme stejně jako klasický puding s mlékem. Hotové ovocné želé dáme vychladit na tělesnou teplotu.

Korpusem vyložíme formu na srnčí hřbet. Tato dávka vyjde na dvě formy. Opatrně přitlačíme ke stěnám formy tak, aby korpus doléhal ale netlačit ať zůstane korpus nadýchaný. Do vzniklého důlku dáme vrstvu krému. Asi 3 cm na tuto vrstvu dáme ovocné želé 2 cm a nakonec přikryjeme vrstvou z kinder mléčných řezů.

 

Dáme vychladit do ledničky. Vychladlý tunel vyklopíme z formy a potřeme zbytkem krému, nakonec posypeme hoblinkami z čokolády.

Až budete mít tuhle roládu hotovou, určitě ji na talíři ještě ozdobte čerstvým ovocem, ideálně lesními plody - borůvky, maliny, jahody, ale klidně i rybízem.

zdroj: https://zena-in.cz/clanek/svatecni-cokoladova-rolada


Mandlový mazanec podle prvorepublikové kuchařky

    • Vzcházení a kynutí: 3 hodiny Pečení: 60 minut
    •  
    • 500 g světlé mouky s vysokým obsahem lepku (nám se osvědčila polohrubá výběrová + trocha hladké mouky na ,zahuštění‘ těsta)
    • 200–250 ml vlažného mléka
    • 1 kostka (42 g) čerstvého droždí
    • 125 g krupicového cukru
    • 50 g mletých loupaných mandlí (opražené ve slupce, pak teprve spařené a oloupané jsou ještě lepší)
    • 140 g změklého másla, nakrájeného
    • čtvrt lžičky soli
    • nastrouhaná kůra z 1/2 biocitronu (nebo 1–2 lžičky sušené strouhané)
    • 3 žloutky + 1 vejce
    • 50 g pokrájených oloupaných mandlí nebo vlašských ořechů, namočených aspoň na 30 minut do horké vody
    • 50 g rozinek, namočených aspoň na 30 minut do horké vody
    • 1 prošlehané vejce na potření
    • moučkový cukr na poprášení
  • Příprava jídla

    Mouku prosijte do mísy, udělejte v ní důlek, vlijte 180–200 ml vlažného mléka, rozdrobte do něj droždí, posypte moukou a nechte vzejít kvásek; bude to trvat půl hodiny i déle. Pak přidejte cukr, žloutky, vejce, mleté mandle, máslo, sůl a citronovou kůru.

    Rukama či vařečkou vypracujte vláčné, ale pružné a pevné těsto (v případě potřeby přilijte další mléko, nebo přisypte pár hrstek mouky, klidně i hladké). Těsto pořádně propracujte (10–15 minut) a pak přidejte většinu krájených mandlí (nebo všechny, jestli je nechcete navrch) a důkladně prohněťte.

    Těsto poprašte moukou a nechte ho v míse zakryté čistou utěrkou vykynout aspoň na dvojnásobek; trvá to 1,5–3 hodiny.

    Vykynuté těsto prohněťte, zapracujte rozinky a vytvarujte 1–2 bochánky. Posaďte je na plech vyložený papírem na pečení a nechte opět kynout; nejméně 30 minut, ale klidně i hodinu. Mezitím zahřejte troubu na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C.

    Pak bochánek/bochánky potřete vejcem a následně nařízněte do kříže, a chcete-li, posypte krájenými mandlemi.

    Vložte do trouby a pečte 5 minut, pak troubu ztlumte na 150/130 °C a pečte ještě asi 55 minut (platí to, pokud pečete jeden mazanec, dva kousky se budou péct zhruba o 10 minut kratší dobu). Kdyby mazance moc rychle tmavly, zakryjte bochánky namočeným svačinovým papírem, případně při dopékání jen ztlumte troubu.

    Udělejte test špejlí – zapíchněte ji do mazance, a pokud vyjde úplně suchá, mazanec vyndejte i s plechem z trouby a nechte vychladnout. Před nakrojením mazanec poprašte moučkovým cukrem.

    NĚCO NAVÍC Těsto můžete ovonět muškátovým květem, vanilkou či anýzem.
  •  
  • zdroj: https://www.apetitonline.cz/recepty/7199-mandlovy-mazanec.html

Vláčný tvarohový beránek

Suroviny:
250 g másla
250 g cukru krupice
250 g netučného tvarohu
250 g polohrubé mouky
3 ks vejce
půl pytlíku prášku do pečiva
50 g vlašských jader
citronová kůra

Postup:
Máslo a tvaroh dobře utřeme s vejci a cukrem. Do směsi přidáme prosátou mouku, prášek do pečiva, ořechová jádra a citronovou kůru. 

Formu na beránka vymažeme tukem a vysypeme moukou. Následně formu naplníme připraveným těstem a přiklopíme. Beránka pečeme ve vyhřáté troubě asi pětačtyřicet minut. Ihned po vyjmutí z trouby beránka vyklopíme, bohatě pocukrujeme a ozdobíme mašlí. 

zdroj: https://prozeny.blesk.cz/tvarohovy-beranek?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy


Jidáše

1 kg polohrubé mouky
 
30 g droždí
 
250 ml (i více) vlažného mléka
 
120 g másla
 
100 g cukru krupice
 
2 žloutky
 
sůl
 
1 vejce na potření
 
máslo na vymazání plechu (pečící papír)
 
tekutý med
 
zdroj https://www.toprecepty.cz/recept/4531-velikonocni-jidase/
Z trochy mléka, mouky, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek, který po vzejití přidáme do prosáté mouky s cukrem a špetkou soli, přidáme máslo a žloutky utřené do pěny, podle potřeby doplníme vlažným mlékem a vypracujeme hladké nelepivé těsto a necháme kynout na teplém místě.
Z těsta si nakrájíme kousky, zakulatíme, uděláme tenké válečky (asi jako ukazováček), asi 20cm dlouhé a stáčíme do spirálek což je typický tvar jidášů nebo do esíček, uzlů,kuřátek,...
Klademe je na pomaštěný plech nebo na pečicí papír, necháme ještě mírně vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme ve vyhřáté troubě.
Po upečení ještě horké potřeme mašlovačkou rozehřátým horkým medem. Kdo ho nerad, posype jidáše moučkovým cukrem. Z této várky je asi 45-50 ks - samozřejmě záleží jen na vás, jak velké budete dělat 
 
zdroj:  

Mini koláčky

  • 140g másla
  • 140g sádla
  • 420g hladká mouka
  • 50g droždí
  • 15pl vlažného mléka
  • 2ks žloutek
  • 2pl cukru

*Pl = polévková lžíce

POSTUP PŘÍPRAVY:

 

Máslo i sádlo si necháme změknout při pokojové teplotě. Do mísy si dáme mouku a uděláme si důlek do kterého dáme vlažné mléko. cukr a nadrobíme droždí a počkáme až nám vzejde kvásek. Potom přidáme zbylé suroviny a rukama vypracujeme hladké těsto.

 

Z těsta děláme koláčky které plníme náplní podle chuti. je jedno jakou si vyberete šimlová, maková, tvarohová, povidlová - prostě takovou jakou máte rádi. pečeme do zlatova přibližně na 170 stupňů. ale každý se raději řiďte svou troubou, protože každá peče jinak.

Po upečení necháme vychladnout a pocukrujeme moučkovým cukrem.

 

Dobrou chuť

 

 

Autor receptu Miroslava Jurásková

zdroj:https://www.pidak.cz/recept-mini-kolacky-nekynute-a-na-jazycku-se-rozplyvajici

 

Perníkové řezy s marcipánovým krémem

  1. Předehřejte troubu na 180˚C. Hluboký plech vyložte pečícím papírem tak, aby okraje papíru dosahovaly nad okraje formy. Místo pečícího papíru můžete formu vymazat olejem a vysypat hrubou moukou nebo krupicí.

  2. V míse prošlehejte vejce s cukrem. Přilijte olej a mléko a promíchejte. Poté do směsi důkladně vmíchejte sypké směsi. Těsto nalijte do formy a pečte 30 minut.

  3. Odlijte si 100ml mléka. Zbytek mléka nalijte do hrnce a přidejte do něj na malé kousky nadrobený marcipán a cukr. Míchejte, dokud se marcipán nerozpustí. Přidejte citronové aroma.

  4. Ve 100ml mléka rozmíchejte krémový prášek a nalijte jej do téměř vroucí mléčné směsi. Vařte 2 minuty. Vmíchejte máslo. Krém nalijte na upečený korpus. A nechte zchladnout.

  5. Obě polevy rozehřejte. Polevu střídavě nalévejte na koláč a roztírejte, aby se lehce barvy propojily. Nechte vychladit.

  6. ¨zdroj https://www.toprecepty.cz/recept/43865-pernikove-rezy-s-marcipanovym-kremem/?utm_source=fbad&utm_medium=toprecepty&utm_campaign=prispevky

Těsto:
 
2 vejce
 
150 g cukru
 
30 g oleje
 
270ml mléka
 
230 g hladké mouky
 
1/2 kypřícího prášku do perníku (Dr. Oetker)
 
1 polévková lžíce kakaa
 
 
 
Krém:
 
800 ml mléka
 
2 lžíce cukru
 
130 g marcipánu
 
1 čajová lžička citronového aroma (Dr. Oetker)
 
1 sáček krémového prášku Zlatý klas (Dr. Oetker)
 
60 g másla pokrájeného na kostky
 
 
 
Na dokončení:
 
1 sáček tmavé polevy (Dr. Oetker)
 
1 sáček bílé polevy (Dr. Oetker)

český Cheesecake recept

Ingredience

  • Na korpus
  • Máslové sušenky200 g
  • Máslo70 g
  • Na náplň
  • Lučina nebo mascarpone600 g
  • Zakysaná smetana250 ml
  • Vejce3 ks
  • Moučkový cukr200 g
  • Vanilkový cukr1 balíček
  • Citrónová šťáva1/2 ks
 

Postup přípravy

 

  1. V mixéru nebo válečkem rozdrtíme sušenky, ty potom ručně smícháme s máslem, aby se dobře spojily. Dáme na dno dortové formy (napěchujeme to tam) a dáme na 10 minut do trouby rozehřáté na 180°C.
  2. Pak smícháme Lučinu (příp. mascarpone), zakys. smetanu, moučk. cukr, vanilk. cukr, vejce a citr. šťávu, mícháme v robotu nebo ručně. Tuto směs nalijeme na upečený sušenkový základ. Dáme do trouby a pečeme půl hodiny (během této doby neotevírat troubu).
  3. Po půlhodině pečení kontrolujeme dort, měl by být na okrajích pevný a uprostřed se třást jako puding, pak je dort hotový. Otevřeme troubu a necháme v troubě vychladnout.
  4. Pak ještě dáme na pár hodin do ledničky (může být i přes noc, je pak chutnější). Hotový dort můžeme zdobit např. horkými malinami, jahodami, čokoládovou polevou, ale můžeme podávat i samotný. Cheesecake recept pro česko jak má být.
  5.  
  6. zdroj: https://www.nejlepsi-cheesecake.cz/cesky-cheesecake/
  7.  

 


Koblihy

  •   500 g hladké nebo polohrubé mouky + trocha na poprášení pracovní plochy
  •   40 g krupicového cukru
  •   40 g másla
  •   4 žloutky
  •   30 g droždí
  •   3 lžíce rumu
  •   250 ml vlažného mléka
  •   špetka soli
  •   nastrouhaná kůra z jednoho citronu
  •   250 ml oleje na smažení
  •   asi 200 g zavařeniny na plnění, nejlépe domácí
  •   moučkový cukr (s vanilkou) na poprášení

Příprava jídla

1.  V misce nebo hrnku rozetřete droždí se lžící cukru a mouky. Zřeďte čtyřmi lžícemi vlažného mléka. Kašičku dejte na teplé místo asi na čtvrt hodiny kynout; směs začne pěnit.

2.  V míse utřete máslo se zbylým cukrem do pěny a postupně zatírejte jeden po druhém žloutky. Pak vlijte vzešlé droždí, rum, přidejte sůl, nastrouhanou citronovou kůru, mouku a s mlékem zpracujte na hladké a vláčné těsto. Mísu přikryjte a nechte na teplém místě asi tři čtvrtě hodiny kynout.

3.  Na lehce pomoučněné pracovní ploše těsto rozválejte na asi centimetr silnou placku. Sklenkou naznačte kolečka – těsně vedle sebe, aby vám nezbylo moc odkrojků. Na polovinu koleček naklaďte lžičkou trochu zavařeniny (nedávejte jí moc, koblihy by při smažení šly ke dnu), zbylá kolečka dokrojte. Položte na zavařeninu, okraje důkladně přitlačte a ještě jednou vykrojte skleničkou. Okraje budou hladké a pevně spojené. Pak koblihy lehce poprašte moukou a nechte na utěrce ještě asi čtvrt hodiny kynout.

4.  Tuk rozehřejte v menším hlubším kastrolu. Vhoďte do něj drobek pečiva; pokud tuk začne prskat, je už dost horký. Opatrně vkládejte koblihy, smažte je dozlatova (asi pět minut) a vyjímejte drátěnou naběračkou. Nechte na vrstvě ubrousků okapat přebytečný tuk a podávejte pocukrované.
 
zdroj: https://www.apetitonline.cz/recepty/1380-nejlepsi-koblihy.html
 
 

 


Pařížské řezy

POTŘEBNÉ PŘÍSADY:

 

  •   250g polohrubé mouky
  • 1  70g cukru
  •   80ml oleje
  •   150ml mléka
  •    2 lžíce kakaa
  •    prášek do pečiva
  •    2 vejce

 

Na pařížský krém:

  •   2 smetany na šlehání
  •    ztužovač šlehačky
  •    2 tyčinky ledových kaštanů

 

Navíc:

  •   1 tyčinka Margot
  • POSTUP PŘÍPRAVY:

     

    Je to vynikající jednoduchý moučník. Lehčí než pařížský dort, ale chuťově možná ještě lepší. Mňam.

     

    Všechny suroviny vymícháme do hladkého těsta. Nalijeme na pečící papír a pečeme v předehřáte troubě na 170°C cca 20 minut. Necháme vystydnout.

    Nejlépe den předem (ale stačí i 3 hodiny) si uvaříme smetany a necháme v nich rozpustit ledové kaštany. Dala jsem jednu a půl tyčinky (půlku mi ujedla rodina), ale myslím, že úplně stačili. Druhý den vyšleháme se ztužovačem do krému. Natřeme na piškot. Nakrájíme. Nastrouháme Margot a posypeme pařížský krém. Kdo chce posypat hustěji, použije 2 Margotky.

     

    Autor receptu Radka B.

  • zdroj: https://www.pidak.cz/recept-parizske-rezy-v-jednoduchosti-je-kouzlo


Tvarohové bábovky s krémem

Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: Na 1 velkou nebo 4 malé bábovky
Doba přípravy: Do 20 minut 
Pečení 0:40
  •   100 g másla, změklého + na vymazání
  •    215 g krupicového cukru
  •    2 lžičky vanilkového extraktu
  •    125 g tvarohu ve vaničce
  •    3 vejce
  •    200 g hladké mouky
  •    1 /2 lžičky prášku do pečiva
  •    čerstvé ovoce nebo snítky tymiánu a proužky citronové kůry

NA KRÉM

  •    140 g másla
  •    280 g moučkového cukru
  •    2 lžíce malinového džemu (nebo jiného červené, nejlépe bez zrníček) či nastrouhaná kůra z 1 citronu

Příprava jídla

1 Troubu předehřejte na 160°C, formu vymažte máslem a vysypte moukou.

2 Máslo šlehejte s cukrem, vanilkovým extraktem a 125g tvarohu do světlé pěny, potom po jednom zašlehejte vejce. Přisypte mouku, kypřicí prášek a vmíchejte. Těsto vlijte do připravené formy a pečte zhruba 40 minut, dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá.

3 Na krém vyšlehejte máslo a cukr do hladkého krému. Do krému vmíchejte buď džem, nebo citronovou kůru, hotový krém přendejte do cukrářského sáčku s ozdobnou špičkou a nastříkejte na bábovku. Ozdobte ovocem nebo snítkami tymiánu a proužky citronové kůry.

NĚCO NAVÍC 
Namísto tvarohu můžete použít vysokoprocentní zakysanou smetanu nebo čerstvý smetanový sýr.

zdroj receptu i obrázku:https://www.apetitonline.cz/recept/tvarohove-babovky-s-kremem

 

 


Bublanina dlouho vláčná

Ingredience

  • 4 vejce
  • 16 dkg polohrubé mouky
  • 14 dkg mletého cukru (moučka)
  • 1 dl mléka
  • 1dl oleje
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 prášek do pečiva
  • ovoce (nejlepší je jahodová )
  • Postup

    V míse dobře ušleháme cukr, žloutky, mléko a vanilkový cukr. Přidáváme mouku do které jsme přidali prášek do pečiva a špetku soli. Šleháme asi 2-3 minuty. Do vzniklého řidšího těsta přidáme našlehaný sníh, zamícháme a nalijeme na vymaštěný a moukou vysypaný plech a poklademe ovocem, které obalíme v mouce. Ovoce může být čerstvé nebo kompot. Vynikající jsou meruňky, broskve, třešně i višně.

    Pečeme v rozehřáté troubě na 160 st.C asi 35 minut.

    Moučník je velmi rychlý, dlouho vydrží vláčný a je skvělý.

  • zdroj článku a fota https://www.labuznik.cz/recept/bublanina-ktera-je-dlouho-vlacna/


Čokoládový koláč s jahodami

Tenhle recept jsem objevila na stránkách žena-in, a věřte, že je až hříšně dobrý...

Suroviny

sladké těsto podle Julie Child

  •   200 g polohrubé mouky
  •   7 lžic cukru krystal
  •   špetka prášku do pečiva
  •   5 lžic vychlazeného másla
  •   2 lžíce Hery
  •   1 vejce rozšlehané s 1 lžičkou vody

náplň

  •    jahodový džem
  •    250 g kvalitní čokolády
  •    250 g smetany ke šlehání
  •    čerstvé jahody
  • Postup

    Nejdříve si připravte koláčový korpus, který se peče v troubě. Tentokrát se musí upéct úplně, nejen předpéct, jak tomu je u mnoha jiných koláčů. Budeme do něj totiž dávat nepečenou náplň. Kdo si chce práci pořádně ulehčit, tak může použít kupované křehké těsto. Výborné má třeba Lidl.

    Při přípravě těsta pracujte rychle, aby se máslo co nejméně zahřálo.

    koláč s čokoládou a jahodami

    Suroviny na těsto, kromě vajíčka dejte do velké mísy, kde je společně rozemněte prsty. Vznikne vám sypavá drobenka. Přidejte vejce rozšlehané s vodou a rychle umačkejte hladké těsto. Promačkávejte důkladně, aby se všechny suroviny pořádně spojily. Z těsta utvořte kouli, kterou zabalte do potravinářské folie a dejte na několik hodin do lednice.

    Vychlazené těsto rozválejte na kruh. Formu na koláč (průměr 22 - 25 cm) vymažte trochu máslem. Máte-li formu s odnímatelným dnem, je to ideální. Já mám keramickou a je také výborná. Těstovou placku přeneste do formy a upravte, aby byl korpus co nejhezčí. Těsto musí být zvednuté i kolem okrajů.

    Na těsto dejte pečící papír a na něj vysypte fazole. Ideální je, když si tyhle „fazole na pečení korpusů“ schováte a používáte znova a znova. Pečte v troubě vyhřáté na 190 °C, 6 minut. Těsto by mělo ztuhnout. Po této době sundejte fazole, propíchejte vidličkou dno a pečte dalších 10 minut, nebo kousek déle. Těsto musí ztmavnout a okraje se začnou lehce oddělovat od stěn.

    čokoládový koláč s jahodami

    Hotový korpus nechejte vychladnout a potřete džemem.

    Příprava náplně je snadná. Očištěné jahody nakrájejte na pláty a nechejte stranou. Smetanu dejte do hrnce a přiveďte k varu. Vypněte a nasypte nalámanou čokoládu. Nechejte 5 minut stát a poté důkladně promíchejte metličkou. Vznikne úžasně krémová čokoládová hmota, kterou vylijete do připraveného korpusu.

    Na ganache, tak se směs čokolády a smetany jmenuje, naskládejte jahody. Nechejte chvíli vychladnout a přeneste do lednice. Ideálně až do druhého dne, kdy ganache parádně ztuhne.

    Podávejte třeba s kopečkem šlehačky.

  • zdroj: https://zena-in.cz/clanek/cokoladovy-kolac-s-jahodami


Rychlé koláčky

  •    500 g hladké mouky
  •   100 g cukru krystal
  •   100 g rostlinného tuku Hera
  •   2 žloutky
  •   1 kostka droždí (42 g)
  •   200 ml plnotučného mléka
  •   špetka soli

drobenka

  •   100 g hrubé mouky
  •    50 g cukru moučka
  •    80 g rostlinného tuku Hera

náplň

  •    tvaroh, povidla, mák, ovoce, džem, pečená jablka, ořechy
  •    1 vejce na potření

Ve vlažném mléce rozmíchejte lžící cukru a lžíci mouky. Rozdrobte do něj droždí a nechejte stát asi deset minut na teplém místě. Až budou na povrchu bubliny, kvásek je připravený. Heru si rozpusťte v malém hrnci na plotně.

Do mísy kuchyňského robota dejte mouku, vyklepněte do ní dva žloutky a přidejte zbylý cukr a špetku soli. Vlijte mléko s kváskem a rozpuštěnou, mírně vychlazenou Heru. Nasaďte na robota hnětací nástavec a umíchejte hladké, nelepivé těsto.

Těsto nechejte kynout, pod utěrkou, na teplém místě, hodinu.

Mezitím, co těsto kyne, připravte si náplně a drobenku.

Náplně si zvolte podle sebe. Výborný je tvaroh s cukrem, maková náplň, povidla, mleté sušené hrušky, ořechy, marmeláda. Cokoliv máte doma po ruce a máte rádi.

Smíchejte cukr, mouku a Heru. Míchejte tak dlouho, až bude směs sypká a drobivá.

Z vykynutého těsta oddělte 300 g. Zbytek těsta vyválejte na pomoučeném válu. Plát těsta dejte na plech vyložený pečícím papírem a ještě menším válečkem rozválejte až do krajů. Z odděleného těsta uválejte tenké válečky, kterými rozdělíte těsto na plechu, na jednotlivé čtverečky.

Povrch těsta potřete rozšlehaným vejcem.

Do jednotlivých čtverečků dejte připravené náplně. Posypejte drobenkou. Nechejte ještě 15 minut kynout a dejte péct do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte 30 minut.

zdroj: https://zena-in.cz/clanek/tip-na-letni-sladke-peceni


Mini cheesecaky v zavařovacích skleničkách

 

Limetový krém

  •   150 gramů cukru
  •    3 pl kukuřičného škrobu
  •    250 mililitrů limetkové šťávy (nebo citronové)
  •    3 pl másla

Cheesecakes

  •    220 gramů máslové sušenky (rozdrcené)
  •    50 gramů krystalového cukru
  •    4 pl rozpuštěného másla
  •    220 gramů mascarpone (pokojové teploty)
  •    1/2 lžičky vanilkového cukru

*pl = polévková lžíce

Na ozdobu

  •   ovoce (bobulovité podle chuti)
  •   listy máty
  • Postup přípravy, jak na to?

    •   V hrnci smícháme cukr a škrob s limetkovou šťávou, přidáme vejce a rozšleháme. Směs za stálého míchání přivedeme k varu. Na mírném ohni za stálého míchání vaříme asi 2 minuty, dokud nezíská pudinkovou konzistenci.
    •   Odložíme ze sporáku a necháme chvíli vychladnout. Potom přidáme máslo a dobře promícháme. Hrnec s pudinkem překryjeme potravinovou fólií, kterou propícháme vidličkou nebo špejlí.
    •   Vychladlou směs dáme do lednice alespoň na 8 hodin. Tip: Nevyužitý pudink odložte do mrazáku, vydrží 4 - 6 měsíců.
    •   Cheesecake základ: Troubu vyhřejeme na 160 °C.
    •   V misce utřeme rozdrcené sušenky a rozpuštěné máslo, dokud se úplně nespojí.
    •   Směs rovnoměrně rozdělíme do sklenic a zarovnáme.
    •    Mascarpone, pomazánkové máslo (nebo jemný tvaroh) a cukr vymícháme dohladka. Přidáme vejce, vanilkový cukr a opět vymícháme dohladka.
    •   Směs rovnoměrně navrstvíme do sklenic tak, aby sahala pod okraj se závitem.
    •   Sklenice poklademe do pekáče, pekáč naplníme vodou a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme 30 minut, potom pohárky vyndáme a necháme vychladnout při pokojové teplotě.
    •   Po 8 hodinách chladnutí lžičkou nebo zdobítkem naneseme limetové krém, ozdobíme ovocem a lístky máty.
    •  
    • zdroj receptu i foto https://zena-in.cz/clanek/tip-na-vikend-mini-cheesecaky-v-zavarovacich-sklenickach

Rybízový koláč se sněhem

 

ingredience:

na potření:

1 hrnek červeného rybízu

12 dkg cukr moučka

2 ks bílek

na těsto:

15 dkg másla

9 dkg cukr moučka

2 ks žloutek

22 dkg  polohrubá mouka

 

postup přípravy:

Všechny suroviny na vále smícháme v těsto. Vymažeme si formu, vysypeme hrubou moukou nebo krupicí. Předehřejeme troubu - hodně.

Těsto nalijeme do formy a celé vložíme do trouby asi na 15 minut.

Mezitím si připravíme tuhý sníh ze 2 bílků, do kterého zašleháme cukr a vmícháme rybíz. Můžeme použít i jiné ovoce, třeba ostružiny, ke kterým dodáme navíc citronovou kůru a šťávu z citronu. Ovoce může být i mražené.

Směs dodáme na předpečené těsto a společně dopečeme, až do zhnědnutí sněhu.

Rybízový koláč se sněhem necháme vychladnout a můžeme podávat.  

 

zdroj: https://recepty.vareni.cz/rybizovy-kolac-se-snehem/


Supersnadný meruňkový koláč

 

  •    3 hrnky polohrubé mouky + na vysypání formy
  •    1 sáček kypřicího prášku
  •    1 hrnek krupicového cukru
  •    1 kostka (250g) másla + na formu
  •    1–2 vejce (podle velikosti)
  •    1 hrnek mléka
  •    1,25kg meruněk, vypeckovaných 

 

 

 

 

 

 

 

1 Troubu předehřejte na 170°C. Mouku smíchanou s kypřicím práškem, cukr a máslo promněte v míse mezi prsty na drobenku. Hrnek drobenky odeberte a dejte stranou. Do mísy přidejte vejce, mléko a promíchejte.

2 Polovinu těsta vlijte do vymazané a vysypané kulaté formy o průměru 30 cm. Na těsto rozložte meruňky, vlijte zbylé těsto a opět rozložte meruňky (lze udělat na plech i jen jednu vrstvu těsta a jednu ovoce). Posypte drobenkou a dejte péct na zhruba 30–40 minut. 

zdroj:https://www.apetitonline.cz/recept/supersnadny-hrnkovy-merunkovy-kolac


Dvoubarevný koláč s meruňkami

suroviny:

500 g meruněk

 na tmavé těsto:

 250 g hladké mouky, 250 g hrubé mouky, 250 ml kefírového mlíka, 200 ml oleje, 100 g cukru, 2 vejce, 3 lžíce kakaa, 1 vanilinový cukr, 1 kypřicí prášek do pečiva, špetku soli

na tvarohové těsto: 

500 g měkkého tvarohu, 200 ml mléka, 100 g cukru, 2 vejce, 1 vanilkový pudink, špetku soli

1. Na tmavé těsto smícháme obě mouky se solí, práškem do pečiva a oběma druhy cukru. Do kefíru zamícháme kakao a přidáme ho k mouce. Vmícháme vejce a olej a těsto nalijeme na plech vyložený papírem na pečení.

2. Na tvarohové těsto smícháme tvaroh s vejci, oběma druhy cukru, solí a pudinkovým práškem rozmíchaným v mléce. Těsto nalijeme na tmavé těsto na plechu a několika tahy vidličkou vyrobíme mramorování z obou těst.

3. Na povrch koláče rozložíme půlky meruněk, koláč vložíme do trouby vyhřáté na 170 °C a pečeme asi 40 minut.

4. Hotový koláč nakrájíme na čtverečky a vystačí asi na 10 - 12 porcí.

zdroj:https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/merunkove-recepty-o-kterych-jste-nevedeli-a-okamzite-si-je-zamilujete-35087.html?page=3#kapitola


Cuketová buchta

  •    250 g polohrubé mouky
  •    1/2 lžíce kypřicího prášku + špetka soli
  •    2 vejce
  •    150 g krupicového cukru
  •     60 ml rostlinného oleje neutrální chuti (slunečnicový, řepkový...)
  •     160 g neloupané omyté cukety (do střední velikosti), nastrouhané najemno a vymačkané, aby se zbavila přebytečné vody
  •     60 ml mléka
  •    tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání formy

NA KRÉM

  •    125 ml mléka
  •    1/2 sáčku vanilkového pudinkového prášku
  •    50 g másla, nakrájeného a změklého
  •    75 g moučkového cukru
  •    125 g polotučného měkkého tvarohu v alobalu
  •     1 lžíce rumu (nejlépe bílého)

NA ČOKOLÁDOVOU POLEVU

  •    75 g kvalitní tmavé čokolády, rozlámané
  •    60 ml smetany ke šlehání

Troubu předehřejte na 180°C. Mouku prosejte s kypřicím práškem a špetkou soli. Vejce vyšlehejte do pěny s krupicovým cukrem, pak přilijte olej a znovu vyšlehejte. Pak do vzniklého krému přidejte prosátou mouku, vymačkané strouhané cukety a mléko. Promíchejte, aby vzniklo těsto. Nalijte ho do kulaté formy o průměru cca 24 cm vymazané tukem a vysypané hrubou moukou. Vložte do předehřáté trouby a pečte asi 20 minut. Upečený korpus vyklopte a nechte vychladnout.

Na krém v troše mléka rozmíchejte pudinkový prášek. V rendlíku přiveďte k varu zbývající mléko, přidejte pudinkové mléko a 2 minuty míchejte a vařte. Odstavte, přelijte do mísy, nechte skoro vychladnout (často přitom míchejte), pak po dávkách ručním elektrickým šlehačem zašlehávejte kousky másla, moučkový cukr, tvaroh a nakonec rum.

Krémem potřete vychladlý korpus a uložte ho do chladničky (aby pořádně zpevnil, raději přes noc).

V kastrůlku na co nejmenším ohni zvolna zahřejte rozlámanou čokoládu a smetanu ke šlehání. Míchejte, až se čokoláda rozpustí. Stáhněte z ohně a nechte 10 minut stát. Polevou ozdobně přelijte krém na buchtě

zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/cuketova-buchta


Rybízový koláč s mandlovou drobenkou

  •   300g másla, změklého
  •   250g krupicového cukru
  •   1 sáček vanilkového cukru
  •   špetka soli
  •    5 vajec
  •    300g hladké mouky
  •   2 zarovnané lžičky kypřicího prášku
  •    1 zarovnaná lžička jedlé sody
  •     NA NÁPLŇ

    •    1 sáček vanilkového pudinkového prášku
    •    500ml plnotučného mléka
    •    50g krupicového cukru
    •    400g červeného a černého rybízu (ne mraženého!)

    NA DROBENKU

    •    150g mandlových třísek
    •    100g krupicového cukru
    •    100g másla
    •    70g polohrubé mouky
    •    1/2 lžičky skořice
    •    Na drobenku jednoduše smíchejte a mezi prsty promněte všechny ingredience.
    •    Troubu předehřejte na 180°C. Na těsto vyšlehejte máslo s oběma cukry a se solí, po jednom zašlehejte vejce, nakonec krátce zašlehejte mouku smíchanou s kypřicím práškem a sodou. Těsto rozetřete na plech (30x40cm) vyložený pečicím papírem.
    •    Pudink uvařte s cukrem a mlékem podle návodu na obalu, horký ho vlijte na připravené těsto a rozetřete. Pudink posypte rybízem, drobenkou a dejte péct do trouby zhruba na 45 minut. 
    •   zdroj recept i obrázek: https://www.apetitonline.cz/recept/rybizovy-kolac-s-mandlovou-drobenkou
    •  

Borůvkový koláč s tvarohem

Těsto:

200 g hery
400g hladké mouky
120g moučkového cukru
2 žloutky
1 lžíce mléka
1 lžička citronové šťávy

Náplň:

500g měkkého tvarohu
150g moučkového cukru
2 vejce
40 g másla
borůvky

Drobenka:

150 g polohrubé mouky
150g moučkového cukru
2-3 lžíce hery

Postup přípravy:

1) Mouku smícháme s cukrem, přidáme nakrájenou heru, žloutky, citrónovou šťávu, mléko a vypracujeme hladké těsto, které dáme vychladit

2) Mezitím si připravíme náplň

3) Změklé máslo utřeme s cukrem, citronovou kůrou a vejci, za stálého míchání přidáme tvaroh a dobře promícháme.

4) Borůvky očistíme, omyjeme a necháme okapat

5) Připravené těsto rozválíme na pomoučeném vále na plát, který opatrně přeneseme na plech.

6) Potřeme ho tvarohovou náplní a dáme do trouby na 190 ° C zapečeme až lehce zrůžoví.

7) Přísady na drobenku dobře promíchejte.

 

8) Předpečený koláč vyjmeme z trouby, posypeme rovnoměrně borůvkami, které snadno posypeme vanilkovým cukrem, posypeme drobenkou a dáme péct do růžova.

zdroj recept i foto: https://navodynapady.cz/boruvkovy-kolac-s-tvarohovou-naplni-za-par-minut-zamilovala-si-ho-cela-rodina/#


Malinový věnec

Náročnost: Snadné
Počet porcí: Na 2 věnce
Doba přípravy: Do 30 minut 
+ kynutí
Pečení 0:35
 
  •    225 g čerstvého smetanového sýra (philadelphia, lučina atd.), o pokojové teplotě
  •    115 g krupicového cukru
  •    2 velká vejce
  •    máslo na vymazání plechu a potření 
  •    hladká mouka na poprášení
  •    1 dávka základního těsta
  •    2 lžíce světlé strouhanky
  •    1 hrnek malin
  •    moučkový cukr na poprášení
  •    
  •     Základní těsto:
  •  
  •     125 ml plnotučného mléka
  •    1 sáček sušeného droždí (à 7 g)
  •    55 g krupicového cukru
  •    4 lžíce másla, rozpuštěného a lehce zchladlého + další na potření
  •    1 velký žloutek
  •    1 a 1/2 lžičky vanilkového extraktu 
  •    340 g hladké mouky + na poprášení 
  •    2 špetky soli (1/2 zarovnané lžičky)
 
  •   1 Na náplň prošlehejte smetanový krémový sýr s cukrem, až se cukr rozpustí – trvá to asi 3 minuty. Pak zašlehejte 1 vejce a odložte stranou. Vymažte máslem 2 plechy nebo je vyložte pečicím papírem. 

    2 Na pracovní plochu položte arch pečicího papíru a poprašte ho moukou. Těsto rozpulte. Jednu polovinu položte na papír a rozválejte na obdélník zhruba 15x40 cm. Posypte 1 lžící strouhanky, pak potřete sýrovou směsí, přičemž nechte 2 cm okraj prázdný. U delší strany udělejte proužek z poloviny malin. Pak pomocí pečicího papíru přehněte přes maliny a sviňte (viz obr. 1). Vznikne 40 cm dlouhá roláda. Přeneste ji na plech švem dolů a zatočte do tvaru věnce. Spojte oba konce (viz obr. 2). Zopakujte s odloženou půlkou těsta.

    3 Věnce zakryjte volně potravinářskou fólií potřenou máslem a na teplém místě nechte kynout asi 1 hodinu, až zdvojnásobí objem.

    4 Dejte v troubě jeden rošt do dolní třetiny a druhý do horní. Předehřejte ji na 170 °C. Odkryjte věnce a ostrými nůžkami do nich udělejte dokola příčné zářezy asi 3cm vzdálené (viz obr. 3). Prsty je jemně rozevřete.

    5 Zbylé vejce rozšlehejte se lžící vody a věnce potřete. Pečte 30–35 minut dozlatova, přičemž v polovině plechy prohoďte. Nechte vychladnout a před podáváním poprašte moučkovým cukrem.

zdroj recept i foto: https://www.apetitonline.cz/recept/malinovy-venec

 

 


Tradiční borůvkový koláč jako od babičky

Na těsto:
250 ml plnotučného mléka    
65 g krupicového cukru    
500 g hladké mouky    
35 g čerstvého droždí    
  špetka soli    
2 žloutky    
115 g másla    
1 sáček vanilkového cukru    
  žloutek na potření
Na náplň:
1 l borůvek    
3 lžíce krupicového cukru    
  NA DROBENKU:
200 g hrubé mouky    
200 g moučkového cukru    
100 g změklého másla
  1. V misce s částí vlažného mléka, trochou cukru, mouky a s droždím nechám vzejít kvásek. Když je zpěněný, vliju ho do zadělávací mísy s prosátou moukou, solí, žloutky, cukrem a máslem, zbylým mlékem a vanilkovým cukrem.
  2. Těsto začnu zpracovávat vařečkou v míse. Jakmile se ingredience spojí, přendám těsto na pracovní desku a docela dlouho ho hnětu, aby bylo vláčné, jemné a nelepilo se.
  3. Plech vyložím pečicím papírem, válečkem na něj rozválím těsto a pak prsty po všech okrajích plechu vymačkám tak centimetrový okraj. Ten peroutkou potřu rozšlehaným žloutkem. Připravím si drobenku: prsty a dlaní spojím hrubou mouku, moučkový cukr a trochu rozměklé máslo a pak hmotu rozdrobím.
  4. Na těsto naložím borůvky tak na prst vysoko, posypu je krupicovým cukrem a pak drobenkou. Předehřeju troubu na 170 °C a zatím nechám koláč patnáct minut kynout. Koláč peču dvacet až pětadvacet minut, aby byly okraje pěkně zlatavé.

TIP - Na hotový borůvkový koláč někdy nakapu rozpuštěné máslo s několika lžícemi rumu a směsí také potřu okraje. Je dobré ozdobit si až na talířku kousek koláče kysanou smetanou.

zdroj recept i foto:https://www.albert.cz/recepty/boruvkovy-kolac


Meruňkový koláč s ostružinami

Čarujte s barvami! Oranžové meruňky hezky doplní i borůvky, černý rybíz nebo třeba maliny.

Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: na 1 plech
Doba přípravy: Do 20 minut 
Pečení 0:45
 

NA DROBENKU

    •    200 g másla, rozpuštěného
    •    200 g přírodního cukru
    •    220 g hladké mouky
    •    1 sáček kypřicího prášku
    •    3 vejce, prošlehaná
    •    2 lžíce mléka
    •    200 g vanilkového jogurtu
    •    300 g meruněk, přepůlených, bez pecky a slupky (viz Něco navíc)
    •    250 g ostružin
    •    50 g studeného másla
    •    6 lžic polohrubé mouky
    •    4 lžíce přírodního cukru
    •    1  lžička skořice

meruňky a ostružiny

 

Pekáč o rozměrech 20 x 30 cm vyložte papírem na pečení – bude lépe držet, když formu namažete máslem nebo potřete vodou. Troubu předehřejte na 180 °C.

Smíchejte máslo, cukr, mouku, kypřicí prášek, vejce a mléko. Těsto vlijte do formy a pečte 25 minut. Mezitím si udělejte drobenku a očistěte ovoce. Koláč vytáhněte z trouby, potřete jogurtem a nasypte na něj ovoce a drobenku. Pečte ještě 15–20 minut tak, aby špejle po zapíchnutí vyšla čistá.

Koláč můžete podávat teplý i studený, v lednici vydrží několik dní.

NĚCO NAVÍC
Meruňky na koláč s ostružinami a drobenkou několikrát nařízněte a na 40 vteřin je ponořte do vroucí vody – půjdou tak líp loupat.

zdroj recept i foto https://www.apetitonline.cz/recepty/7446-merunkovy-kolac-s-ostruzinami-a-drobenkou.html


Dort s malinovou pěnou a bazalkovým cukrem

  •    Ingredience
  •    200 g oblíbených světlých sušenek (Bebe, věnečky, Club), drcených
  •    80 g másla, rozpuštěného

NA MALINOVOU PĚNU

  •    400 g malin (čerstvých nebo mražených)
  •    100 g krupicového cukru
  •    10 plátků želatiny
  •    200 g zakysané smetany
  •    750 ml smetany ke šlehání (33%)
  •    moučkový cukr podle chuti

NA BAZALKOVÝ CUKR

  •    2 lžíce krystalového nebo krupicového cukru
  •    hrst bazalkových lístků

NA DOKONČENÍ

  •    čerstvé lístky bazalky čerstvé maliny

1 Formu o průměru 18–20 cm vyložte pečicím papírem (dno i boky). Drcené sušenky promíchejte s máslem a vzniklou hmotu důkladně upěchujte na dno formy. Uložte do lednice, než uděláte pěnu.

2 Maliny na pěnu rozmixujte a přepasírujte přes jemné síto do rendlíku. Přidejte krupicový cukr a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Malinové pyré nechte úplně vychladnout.

3 Plátky želatiny dejte nabobtnat do studené vody. Malinové pyré smíchejte se zakysanou smetanou. Když jsou perfektně promíchané, opatrně vmíchejte ušlehanou smetanu. V případě potřeby doslaďte podle chuti moučkovým cukrem. Ze želatiny vymačkejte přebytečnou vodu a opatrně na mírný stupeň ji zahřejte v rendlíku. Když se rozpustí, okamžitě stáhněte rendlík z plotny a přidejte k želatině 2 vrchovaté lžíce malinového krému a dobře rozmíchejte. Vraťte směs se želatinou do mísy s náplní a důkladně rozmíchejte.

4 Malinovou pěnu vlijte na vychlazený korpus, urovnejte povrch a dejte minimálně na 2 hodiny do lednice. Nejlepší je ovšem chlazení přes noc.

5 Krupicový cukr a bazalku (přidávejte ji postupně) v hmoždíři třete tak dlouho, dokud nevznikne krásně zelený bazalkový cukr bez větších kousků bylinky.

6 Hotový dort ozdobte bazalkovým cukrem, čerstvou bazalkou a malinami.

 

zdroj recept i foto. https://www.apetitonline.cz/recept/dort-s-malinovou-penou-s-bazalkovym-cukrem

 


Dýňový koláč

(pro 4 porce)

  •    500 g dýně hokkaido
  •    200 g kakaových oplatek Bebe
  •    100 g cukru moučky
  •    500 ml mléka
  •    150 g máslo
  •    100 ml smetany
  •    3 ks vejce
  •     skořice
  •    zázvor
  •    máta

 

Příprava:

Dýni oloupeme. Dužinu nakrájíme na díly, 2/3 jemně nastrouháme a v 500 ml mléka vaříme
15 minut. Slijeme, dobře vymačkáme a smícháme s cukrem, zázvorem a skořicí. Vejce si rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky smícháme se smetanou a 50 g másla, promícháme a následně vlijeme do směsi s dýní. Sušenky rozdrobíme na malé kousky, promícháme se zbytkem másla a na dně formy z této hmoty vytvoříme korpus. Na těsto naneseme dýňovou náplň. V troubě předehřáté na 180°C pečeme asi 20 minut. Bílky si vyšleháme s cukrem. Na koláč po vytažení naneseme bílkový sníh, dozdobíme plátky ze zbylé dýně a necháme v troubě ca 10 minut dopéct. Po vytažení necháme koláč vychladnout, dozdobíme lístky máty a podáváme.

 

Tip:Pro zvýraznění barvy a chuti tohoto moučníku můžeme přidat trochu šafránu, pomerančového likéru nebo mandle

 

 

Zdroj:https://ona.idnes.cz/dyne-recepty-dynova-polevka-gratinovany-patison-dynove-spagety-s-liskami-hovezi-s-dyni-guq-/recepty.aspx?c=A150929_093724_recepty_haa

 


Obrácený jablečný koláč

Podzimní koláče
Autor: shutterstock.com

Doba přípravy: 40 minut
Doba pečení: 35 - 40 minut

Budete potřebovat (pro 4 osoby):
3 vejce
60 g cukru
150 g hrubé mouky
1 vanilkový cukr
1/2 balíčku prášku do pečiva
500 g jablek
šťávu z 1 citronu
1/2 lžičky mleté skořice
2 lžíce rozinek

Postup:
Celá vejce ušlehejte s cukrem, vanilkovým cukrem a citronovou šťávou do pěny. Do směsi  přidejte mouku s práškem do pečiva a dobře promíchejte. Dortovou formu vymažte tukem a vysypejte strouhankou. Nakrájejte a oloupejte jablka, poklaďte jimi dno formy, posypejte skořicí a rozinkami. Na jablka nalijte těsto a dejte  ho péct na 40 minut do trouby předehřáté na 180 °C. Po částečném vychladnutí vyklopte koláč z formy. Po úplném vychladnutí ho nakrájejte a posypejte moučkovým cukrem.

zdroj:https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-recepty/274061/nejlepsi-podzimni-kolace-zkuste-ten-s-cokoladou-a-svestkami-nebo-hruskove-kolacky.html#201622


Snadný švestkový koláč s mákem

Suroviny

  •   120 g cukru krupice
  •   3 vejce
  •   250 g polohrubé mouky
  •   1 prášek do pečiva
  •   špetka soli
  •   200 g rozpuštěné Hery máslová příchuť
  •   švestky
  •   120 g mletého máku

drobenka

  •   150 g polohrubé mouky
  •   150 g cukru krupice
  •   100 g másla nebo Hery

Postup

Cukr vyšlehejte s vejci do krémova. Přidejte rozpuštěnou Heru. Smíchejte sypké suroviny - mouku, prášek do pečiva a špetku soli. Opatrně vmíchejte do tekuté části těsta.

 
 

Švestky rozpůlte a vypeckujte. 

Připravte si vyšší plech, který vyložíte pečícím papírem nebo vymažete Herou a vysypete moukou. Do něj vylijte těsto. 

Těsto hustě posypejte mákem. Nahoru naskládejte poloviny švestek, řeznou stranou dolů. 

Připravte si drobenku - smíchejte všechny tři suroviny, až se pěkně propojí. Drobenkou posypejte celý koláč. Kdo chce, může do drobenky přidat ještě 50 g plátkových mandlí.

Pečte na 170 °C, 35 - 40 minut. Dokud drobenka nezezlátne.

zdroj recept i foto https://zena-in.cz/clanek/snadny-svestkovy-kolac-s-makem


Tradiční koláče

Doba přípravy: 40 minut
Doba pečení: 15 minut

Budete potřebovat (na 15 až 20 kusů):
1 kostku droždí
250 ml mléka
80 g krupicového cukru
2 žloutky
60 g másla
40 g sádla
1 nastrouhanou bramboru
1 lžičku nastrouhané citronové kůry
2 lžíce rumu
pár kapek vanilkové esence
1 rozšlehaný žloutek na potření
náplně podle chuti
mandle a rozinky na zdobení

 

Postup:
V trošce vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte trochu mouky, cukru a nechte vzejít kvásek. Mezitím v míse promíchejte ostatní suroviny. Přidejte vzešlý kvásek a vypracujte hladké těsto, které nechte hodinku kynout na teplém místě. Po vykynutí těsto rozdělte na 15 dílků a vytvarujte z nich koláče. Naplňte je podle chutí tvarohovou, makovou nebo povidlovou náplní. Dozdobte rozinkami, mandlemi, okraje koláčů potřete rozšlehaným žloutkem a dejte je péct asi na 15 minut do trouby předehřáté na 180 °C


zdroj: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-recepty/283366/5-receptu-na-nejlepsi-kynute-kolace-frgale-plnene-vdolky-nebo-povidlove-kolacky.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

 

šťrůdlíky ze zakysané smetany

  1. Mouku, Heru a zakysanou smetanu smícháme a vypracujeme do hladkého těsta, které se nelepí.

  2. Rozdělíme na 9 dílků, které vyválíme na malé obdélníčky cca 10x15cm, ořízneme rádýlkem do obdélníku, odříznuté okraje odložíme.

  3. Obdélníčky naplníme jako klasický závin (trocha strouhanky, strouhaná jablka, skořicový cukr), zavineme, potřeme vajíčkem a ozdobíme tvary, vykrojenými z odřezků. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C.

  4. zdroj receptu: https://www.toprecepty.cz/recept/14963-strudlici-ze-zakysane-smetany/

 
200 g hladké mouky
 
200 g polohrubé mouky
 
125 g Hery
 
200 g zakysané smetany
 
 
 
jablka
 
skořicový cukr
 
trocha strouhanky
 
vajíčko na potření

Jablkový koláč z kynutého bramborového těsta

200 g polohrubé mouky
 
300 g hladké mouky
 
150 g vařených jemně nastrouhaných brambor
 
250 ml mléka
 
4 lžíce cukru
 
1 žloutek
 
1 lžíce majonézy
 
70 g rozpuštěného másla
 
kostka droždí
 
necelá lžička soli
 
citronová kůra
 
Drobenka:
 
150 g hladké mouky
 
100 g másla
 
100 g mletého cukru
 
----
 
jablka nastrouhaná na hrubo
 
skořice
 
cukr
 
rozinky
 
piškotové drobečky
 
Z droždí, lžičky cukru a vlahého mléka uděláme kvásek. Mouku prosejeme, přidáme kvásek a všechny zbývající suroviny. Vypracujeme hladké těsto a necháme pod utěrkou asi hodinku kynout.
Připravíme drobenku. Vykynuté těsto rozdělíme na dva díly. Z každého vyválíme menší obdélník. Posypeme střed drobečky a na to dáme částečně vymačkaná jablka. Posypeme skořicí, cukrem a opět trošku drobečky.
Obě strany těsta přeložíme přes sebe. Koláče potřeme vidličkou rozšlehaným bílkem, který nám zbyl a posypeme drobenkou. Pečeme v předehřáté troubě na 200 st. do zlatova.
zdroj: https://www.toprecepty.cz/recept/57948-jablkovy-kolac-z-kynuteho-bramboroveho-testa/

Sypaný koláč s tvarohem

 

Ingredience

NA NÁPLŇ

    •    1/8 másla (125 g), polovina změklého a polovina ztuhlého
    •    3 hrnky hrubé mouky
    •    3/4 hrnku krupicového cukru
    •    1 sáček kypřicího prášku do pečiva
    •    3 měkké tvarohy
    •    4 velká vejce
    •    1/2 až 1 hrnek krupicového cukru, podle chuti
    •    1–2 vanilkové cukry 
    •    1–2 hrnky mléka
    •     nastrouhaná kůra z 1 biocitronu
    •    1  balení (100 g) sušených meruněk, propláchnutých horkou vodou a pokrájených na kousky
    •  
    •    1 Předehřejte troubu na 180 °C. Na náplň prošlehejte tvaroh, vejce, oba cukry, citronovou kůru a tolik mléka, aby byl tvaroh jemný a řidší konzistence. Nakonec vmíchejte meruňky. Zvlášť smíchejte hrubou mouku, cukr a kypřicí prášek a směs rozdělte na polovinu.

         2 Na plech rozetřete změklou polovinu dávky másla a rovnoměrně posypte jednou dávkou sypké směsi. Na tu rozetřete tvarohovou náplň a posypte druhou částí směsi. Navrch rovnoměrně nastrouhejte zbylé máslo (viz Tipy & triky) a pečte asi 40 minut dozlatova. Nechte vychladnout a pak krájejte na řezy.
  •   Aby šlo máslo na sypaný koláč s tvarohem nastrouhat, musí být ztuhlé; dejte ho proto před použitím na chvíli do lednice či mrazáku. Buchtu můžete před pečením také poklást tenkými plátky másla, ale strouhané máslo udělá hezčí povrch.
zdroj https://www.apetitonline.cz/recepty/8168-sypany-kolac-s-tvarohem.html
 

 


Jogurtová bublanina

  • 200 g cukr moučka
  • 350 g polohrubá mouka
  • 1 balíček prášek do pečiva
  • 1 balíček vanilkový cukr
  • 2 lžíce rum (jahodový likér)
  • 1 vejce
  • 400 g jahody
  • 1 kelímek bílý jogurt
  • 50 g máslo
  • mouka a máslo na vymazání a vysypání plechu
  •  
  • Smícháme mouku s práškem do pečiva, mletým i vanilkovým cukrem.

  • Rozšleháme vejce a smícháme s rumem, rozpuštěným máslem a jogurtem. Vzniklý krém nalijeme na sypkou hmotu a z ingrediencí vymícháme hustší těsto.

    Jahody omyjeme a zbavíme stopek. Můžeme použít i kompotované jahody, které necháme okapat.

    těsto ihned nalijeme na plech vytřený olejem a vysypaný hrubou moukou. Na povrch rozložíme jahody obalené v hrubé mouce.

    Plech dáme do předehřáté trouby a pečeme asi 35 minut na 180 °C.

    Upečenou bublaninu posypeme mletým cukrem( cukr moučka)

  • zdroj:https://recepty.vareni.cz/krehka-jogurtova-bublanina/

  •  

Jablečný páj

forma o průměru 24 cm

 

Na těsto
  •    400 g hladké mouky
  •    2 lžíce cukru krupice
  •    kůra z půlky citronu
  •    250 g studeného másla
  •    1 vejce
Na náplň
  •    600 g jablek
  •    150 g cukru krupice
  •    2 lžíce kukuřičného škrobu
  •    1 lžička mleté skořice
Na dodělání
  •    1 vejce na potření
  •    1 lžíce třtinového cukru

Postup

Krok 1: Mouku nasypte do mísy a přidejte cukr a citronovou kůru. Studené máslo nakrájejte na kostky a špičkami prstů zapracujte do mouky, dokud nevznikne jakási drobenka. Nakonec přidejte vejce, zadělejte těsto, zabalte ho do sáčku a nechte asi 30 minut odležet v lednici.

Krok 2: Jablka očistěte a nakrájejte na menší kostičky. Smíchejte je s cukrem, skořicí a kukuřičným škrobem. Máte-li jablka hodně sladká, uberte na cukru a klidně přidejte i trochu citronové šťávy. Troubu zapněte na 180 stupňů.

 

zdroj recept i foto:https://www.prozeny.cz/clanek/klasicky-jablecny-paj-51146?dop-ab-variant=2&seq-no=3&source=hp&fbclid=IwAR19kAACtlw3stmSJlOv1ZX9De5AaXkPHBJ7rVYN6fu3BHG2ZDqVoAcbxrw

 


Větrníky

SUROVINY (12 VĚTRNÍKŮ PORCÍ)

KARAMELOVÁ ŠLEHAČKA:

 

POSTUP

  1. Mléko osolte, přidejte k němu máslo a společně přiveďte k varu.
  2. Do vroucí tekutiny nasypte najednou všechnu mouku. Zmírněte plamen a za stálého míchání těsto tzv. odpalujte, až se nebude chytat stěn hrnce ani vařečky (těsto se začne jakoby odtahovat od stěn).
  3. Odstavte, hmotu nechte trochu vychladnout a pak do ní postupně jedno po druhém vešlehejte celá vejce a žloutek.
  4. Cukrářským sáčkem s ozdobnou hubičkou z těsta stříkejte na plech s pečicím papírem menší hromádky.
  5. Pečte je dozlatova asi 15 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Zpočátku troubu neotvírejte, aby těsto nespadlo.
  6. Vychladlé větrníky rozkrojte, naplňte vanilkovým krémem a poté (nejlépe domácí) karamelovou šlehačkou. Nakonec je lehce poprašte moučkovým cukrem.
  7. Krém: Zahřejte mléko s vanilkou (jen k bodu varu, vařit se nesmí). V misce spolu prošlehejte cukr se žloutky a přidejte prosátou mouku. Na středním plameni postupně vešlehejte žloutkovou směs k ochucenému mléku. Za stálého šlehání nechte zhoustnout. Nechte zchladnout a pak dejte vychladit do ledničky.
  8. Karamelová šlehačka: Rozehřejte cukr (bez míchání) v kastrůlku na zlatavý karamel. Opatrně ho zalijte 150 ml teplé smetany a na mírném ohni za stálého míchání povařte, až se karamel rozpustí. Zchladlý krém nechte do druhého dne dobře vychladit v ledničce a pak ho vmíchejte do zbylé, dotuha ušlehané šlehačky

zdroj receptu https://fresh.iprima.cz/vetrniky

foto zdroj Gurmet


Svatomartinské koláče

Slavnostní koláče

Budete potřebovat:

750 g polohrubé mouky
100 g krupicového cukru
125 h másla
35 h kvasnic
250 ml mléka
1 vejce
1 žloutek
1 vanilkový cukr
1 lžičku nastrouhané citronové kůry
50 ml rumu
Postup:

Z kvasnic, mléka, trochy mouky a cukru nechte vzejít kvásek. Mezitím dejte do velké mísy mouku, přidejte ostatní suroviny a vypracujte hladké těsto. Těsto nechte kynout na teplém místě přibližně 1 hodinu. Pak ho zase propracujte, nechte kynout dalších 20 minut a rozdělte na 8 dílů. Každý zploštěte na placku, vytvarujte okraje a koláče přeneste na plech. Nechte je ještě chvilku kynout. Nakonec je naplňte náplněmi, okraje koláčů potřete rozšlehaným vejcem dejte péct na 25 minut do trouby předehřáté na 180 °C.

Tvarohová náplň:


750 g tvarohu
120 ml smetany
80 g krupicového cukru
125 g másla
1 vanilkový cukr
2 bílky
1/2 lžičky citronové kůry
2 lžíce rumu
Tvaroh vyšlehejte s cukrem, smetanou, rumem, máslem a citronovou kůrou. Nakonec vmíchejte tuhý sníh z bílků

Povidlová náplň:
300 g povidel
1 lžičku rumu
1 lžičku citroné šťávy
Povidla smíchejte s rumem a trochou citronové šťávy.

Maková náplň:


250 g máku
110 g krupicového cukru
1 vejce
100 ml mléka
Mák umelte, smíchejte s cukrem a svařte ho v mléce, pak do směsi vmíchejte vejce.

zdroj: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-recepty/218416/svatomartinske-kolace-a-plnene-rohlicky-zlaty-hreb-vaseho-hodovani.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy


Kokosová buchta se smetanou

Jednoduchý moučník, který se peče v mnoha rodinách, znaly už naše maminky i babičky. Vyzkoušejte ho dnes i vy.

Suroviny

  • 3 vejce
  • 250 g cukru krupice
  • 400 ml mléka
  • 150 g rozpuštěné Hery máslová příchuť
  • 250 g polohrubé mouky
  • 80 g kokosové mouky (kdo nemá, může nahradit polohrubou moukou)
  • 1 prášek do pečiva

na dokončení

  • 150 g strouhaného kokosu
  • 100 g cukru moučka
  • 300 ml smetany ke šlehání
 
 

Postup

Troubu si předehřejte na 180 °C.

Do mísy robota dejte vejce a cukr krupice. Šlehací metlou, na vysoké otáčky, ušlehejte nadýchanou světle žlutou pěnu.

Přidejte mléko, rozpuštěnou a lehce prochladlou Heru a polohrubou mouku. Promíchejte. Do kokosové mouky zamíchejte prášek do pečiva a také vmíchejte do těsta. Vznikne těsto, které nalijte na plech vyložený pečícím papírem. Je spíše husté, takže povrch uhlaďte stěrkou nebo příborovým nožem.

Smíchejte strouhaný kokos a moučkový cukr. Touto směsí posypejte povrch těsta. Nakonec co nejvíce rovnoměrně zalijte smetanou.

Dejte péct do vyhřáté trouby, dokud povrch nezezlátne, což bude trvat asi 30 minut.

zdroj recept i obrázek https://zena-in.cz/clanek/kokosova-buchta-se-smetanou


Pomerančový chlebíček s čokoládou

Na chlebíček:
  •    3 vejce
  •    100 g cukru krupice
  •    100 g másla
  •    200 g zakysané smetany
  •    2 bio pomeranče
  •    250 g hladké mouky
  •    1 lžička kypřicího prášku do pečiva
  •    1 špetka soli
  • Na polevu:
    •    100 g hořké čokolády
    •    80 ml smetany na vaření 12%
  • Postup

    Krok 1: Dobře změklé nebo rozpuštěné máslo prošlehejte s cukrem, smetanou, solí a vejci, přidejte nastrouhanou kůru z jednoho dobře umytého pomeranče (jen její oranžovou část) a šťávu z obou pomerančů.

    Krok 2: Vmíchejte mouku a kypřicí prášek a vlijte do vymazané a vysypané formy na biskupský chlebíček. Pečte asi 50 minut při 180 °C , nebo až je špejle zapíchnutá do těsta po vytažení suchá.

 

Krok 3: Čokoládu se smetanou rozpusťte ve vodní lázni (vždy po 30 vteřinách zamíchejte) nebo v mikrovlnné troubě,  nechte trochu zatuhnout a chlebíček s ní přelijte.

Tip: Čokoládu nasekejte nahrubo a vmíchejte rovnou do těsta – odpadne vám práce s polevou a kousky budou rovnoměrněji rozmístěné než poleva.

zdroj:https://www.prozeny.cz/clanek/pomerancovy-chlebicek-s-cokoladou-51046?seq-no=11&dop-ab-variant=&source=clanky-home


Medové perníčky

Suroviny

  •    800 g hladké mouky
  •    300 g cukru moučka
  •    1 Hera (250 g)
  •    3 vejce
  •    4 lžíce medu
  •    1,5 lžičky sody
  •    1 koření do perníku
  •    kakao
  • Postup

    Všechny suroviny smíchat a vypracovat nelepivé, pevné těsto. Nechat 24 hodin odležet v lednici. Rozválet na velice lehce pomoučeném válu. Výška perníčků záleží na každém. Někdo má rád vyšší, “tlustější” kousky, jiný tenké. Jen by se měla výška držet u všech kousků stejná, aby byly dobře propečené a nespálené. Vykrajovat tvary, potřít rozšlehaným vajíčkem a upéct.

    Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, zhruba 8 – 10 minut.

    Tip na bílkovou polevu

    •   1 bílek
    •   150 – 200 g cukru moučka (přesít!)
    •    pár kapek citronové šťávy

    Suroviny mícháme metličkou v misce. Bude to trvat celkem dlouho. Čtvrt hodiny a klidně o chlup více. Jak poznáte, že je poleva hotová? Když jí trochu kápnete na perníček, musí brzy zaschnout a nesmí se roztékat. Pokud se vám zdá, že stále nehoustne, přidejte trochu cukru.
    Zdobení je nejlepší mikrotenovým sáčkem s ustřihnutým rožkem. Snažte se, aby dírka byla co nejmenší. Můžete použít i speciální, pevnější cukrářské sáčky na zdobení.

    Sníh se NESMÍ šlehat, ale pouze míchat metličkou nebo třít. Ručně! Jen tak vám bude krásně zasychat a na perníčcích držet.

  • zdroj recept i foto: https://zena-in.cz/clanek/medove-vanocni-pernicky


Masarykovo cukroví

  •    180 g vlašských ořechů
  •    300 g hladké mouky
  •    200 g másla
  •    100 g krupicového cukru
  •    1 lžíce kakaa holandského typu
  •    1 žloutek
  •    moučkový cukr na obalení
Ořechy na 2 hodiny namočte do studené vody, pak je nahrubo nasekejte. Přidejte ostatní suroviny a zpracujte těsto. Vytvarujte z něj válečky o průměru cca 4 centimetry a nechte v lednici nebo v mrazáku ztuhnout. Pak krájejte kolečka a pečte je v předehřáté troubě na 180 °C. Ještě horké obalujte v cukru.
 
https://www.apetitonline.cz/recepty/6939-masarykovo-cukrovi.html
 

Vánočka

Počet porcí: 4
Doba přípravy: Více než hodinu 
Kynutí: 4 1/2 hodiny
Pečení 1:00

(Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu.)

    •    500 g polohrubé mouky (prosáté)
    •    120 g krystalového cukru
    •    100 g rozpuštěného másla
    •    1 lžíci rozpuštěného sádla
    •    1 kostku droždí (42 g)
    •    1 vejce + 1 žloutek navíc
    •    250 ml mléka
    •    1/4 lžičky soli
    •    hrst hrozinek naložených v rumu
    •    hrst vlašských ořechů
    •    hrst sekaných mandlí na posypání
    •    plus: 2 dřevěné špejle  a 1 rozšlehané vejce na potření
    •   1. Všechno sem! 
      Droždí rozdrobte do velké mísy a se lžící cukru rozmíchejte do tekutého stavu. Přilijte trochu mléka, potom i vejce a žloutek. Promíchejte. Postupně přidejte máslo, sádlo, sůl, mouku, zbytek cukru a teprve pak i zbylé mléko.

      2. Opřete se do toho
      Hmotu propracujte nejprve vařečkou. Pak vyklopte na vál a hněťte rukama asi 10 minut. Dejte si načas, chvíli trvá, než mouka absorbuje vše tak, jak má. Teprve pak se ukáže, zda těsto lepí (podsypte moukou), nebo je málo pružné (podlijte lžičkou oleje). Pokud nemusíte, nepřidávejte nic.

      3. Kynutí – jděte do kina
      Vytvarujte bochánek, vraťte do mísy a přikryjte utěrkou. Nechte kynout na ne příliš teplém nevětraném místě 3–4 hodiny. Vyjměte a znovu prohněťte. Zároveň zapracujte ořechy a hrozinky (ty ale velmi jemně – naložené plody mají tendenci se rozpadat).

      4. Cop ze čtyř, nebo ze tří?
      Teď těsto rozdělte nožem na 8 nebo 9 stejně velkých bochánků. Počet záleží na tom, zda ovládáte pletení copu ze 4 pramenů. Pokud ano, bochánků je 9 (4 + 3 + 2). Pokud ne, nevadí – upleťte klasický cop ze 3; není sice tak pevný, o to však jednodušší. Pak potřebujete 8 bochánků (3 + 3 + 2). Vyválejte je rukama na stejně dlouhé prameny.

      5. Pletení k spletení 
      Začněte plést, a to vždycky od středu směrem ke koncům – prameny se jinak vytahují a mění délku. Spodní patro pleťte tak, aby výsledek vypadal pravidelně hlavně z boku, který bude vidět. Konce zahněte dospod. Přeneste na plech a hřbetem ruky doslova splácněte svrchu po celé délce. Tak vytvoříte plochu, která ponese další patro. Upleťte, položte a opět lehce zploštěte. Konce posledního pletence nezahýbejte pod sebe, ale pod samý spodek vánočky. Na závěr zapíchněte do vánočky špejle šikmo proti sobě, tím  pletence definitivně zpevníte. Unikající vzduch při pečení pak nepůsobí neplechu.

      6. Šup do trouby
      Troubu předehřejte na 220 °C. Vánočka bude ještě 30 minut kynout na plechu. Těsně předtím, než půjde do trouby, ji potřete rozšlehaným vejcem a posypte kousky mandlí. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220 °C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150 °C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C. Po upečení nechte vánočku úplně vychladnout – pak teprve pocukrujte.

      Vánočka na jedničku
      ■ Neutop mlynáře, říkala moje prababička: jinými slovy, mouka nikdy nesmí přijít až po mléce, ale v opačném pořadí – nejprve mouka, pak teprve mléko. Mimochodem, absorpční vlastnosti různých druhů mouky se liší: není nutné spotřebovat veškeré množství mléka uvedené v receptu.

      ■ Osobně se sádlu vyhýbám, ovšem u vánočky mám pocit, že jde o víc. Určité věci prostě mají svůj řád. Dříve se říkalo, že správná vánočka je jedině ze tří druhů tuku: másla, sádla a… zpravidla loje. Tak myslím, že v porovnání s lojem se sádlo dá ještě ,skousnout‘, ne? Navíc bez něj nikdy nebude tak vláčná.

      ■ Nenechte se zmást dlouhým kynutím. Čtyři hodiny mají svůj smysl. Čím pomaleji vánočka kyne, tím lépe. Má-li naopak málo času, vzduchové bubliny se při pečení derou ven všemi směry, a tvar dostává na frak.
  • zdroj: https://www.apetitonline.cz/recepty/290-vanocka.html
  •  

 


Nepečené cukroví

 
Burizonové koule
 

Recept z burizonů, slazeného kondenzovaného mléka, másla a cukru. Toto nepečené cukroví je vhodné i pro bezlepkovou dietu.

Ingredience:

1 ks kondenzovaného slazeného mléka (Salko)
1 ks sáček burizonů
170 g cukru
125 g másla
  čokoládová poleva
  papírové košíčky


Postup:

1. Cukr nasypeme do hrnce a zahříváme tak dlouho, až nám zkaramelizuje
2. Hrnec necháme na horké plotně a postupně, za stálého míchání, přidáváme slazené mléko a máslo
3. Přisypeme burizony a vše promícháme
4. Hmotu necháme částečně vychladnout a pak z ní tvoříme kuličky
5. Rozehřejeme čokoládovou polevu a burizonové koule polevou ozdobně pocákáme
6. Koule nakonec vložíme do papírových košíčků.

Doporučení:

Pokud kuličky tvoříme mokrou rukou, bude jejich povrch matný, budeme-li kuličky tvořit rukama pomazanýma tukem, povrch kuliček bude lesklý.

zdroj: https://www.receptyonline.cz/recept/jidlo/burizonove-koule/

Čokoládové lanýže od Evel

Ingredience:
200 g hořké čokolády
75 g mléčné čokolády
30 g whisky
20 g másla
15 g medu
175 ml smetany
  hořká čokoláda na namáčení
  sezam, kakao a skořice na obalení

Postup:

1. Smetanu a med přivedeme k varu, obě čokolády rozpustíme spolu ve vodní lázni, odstavíme
2. Přimícháme smetanu s medem, whisky a rozpuštěné máslo, opravdu pořádně promícháme
3. Připravíme si 2 plechy vyložené pečícím papírem a lžičkou klademe stejně velké hromádky, asi jako 2 lískové oříšky u sebe, nevadí, že hromádky nejsou vzhledné, dáme do lednice na 20 minut, i klidně déle, musí to být jako plastelína
4. Po vyndání tvarujeme z každé hromádky kuličku, pracujeme rychle
5. Rozpustíme si hořkou čokoládu, každý lanýž napíchneme na párátko a namočíme do prochladlé, ale stále tekuté čokolády, rychle položíme do misky, ve které máme bud kakao, skořici nebo sezam
6. Obalíme a dáme ztuhnout do lednice.

Doporučení:

Vodní lázeň – Nádobu s pokrmem vložíme do hrnce do poloviny naplněného horkou vodou, kterou udržujeme těsně pod bodem varu.

zdroj: Recept ze stránek Vaření s Tomem, autorka fotografie i textu: Naďa Indruchová

 
Kokosoví Tučňáci
Ingredience:
  Rozpis na cca 22 ks:
140 g dětských piškotů
125 g tvarohu
100 g mletého cukru
80 g strouhaného kokosu
60 g másla
2 lžíce mléka
  vanilkový cukr
  Na ozdobu:
  čokoládová poleva
  plátky mandlí na křidélka
  kandované ovoce na zobáčky
  bílková poleva

Postup:

1. Polovinu piškotů rozmačkáme válečkem na nudle, přisypeme kokos, část cukru, máslo i mléko a vypracujeme těsto
2. Formičky na včelí (vosí) úly vysypeme cukrem, do každé dáme kousek těsta, prstem promačkáme a pak těsto vyklopíme
3. Až máme těsto zpracované, umícháme tvaroh s cukrem a po částech plníme do připravených tělíček budoucích tučňáků, nakonec zespodu každého tělíčka přitiskneme piškot
4. Tělíčka tučňáků namočíme do rozpuštěné čokoládové polevy (máčíme hlavičky a polovinu těla, vytvoříme tak fráčky)
5. Křidélka z mandlí lepíme těsně před zaschnutím čokolády, nebo je později můžeme přichytit bílkovou polevou
6. Zobáčky vytvoříme pomocí nože, do malé dírky v hlavičce zapíchneme nejlépe červený kousek kandovaného ovoce
7. Nakonec očka tučňáků namalujeme pomocí bílkové polevy.

zdroj: https://www.receptyonline.cz/recept/jidlo/kokosovi-tucnaci/

 


silvestrovské občerstvení

 

Rybí pomazánka s avokádem

 
Suroviny: 1 avokádo, 1 sardinky v oleji, 1 střední cibule, šťáva z 1 citronu, 200 g nízkotučného tvarohu, cherry rajčátka na ozdobu, sůl, pepř 
Postup: Avokádo oloupeme a rozmačkáme. Přidáme tvaroh a sardinky. Ochutíme solí a pepřem, citronovou šťávou a pořádně promícháme. Podáváme na čerstvém pečivu, ozdobené nakrájenými cherry rajčátky.
 

Chlebíčky s vajíčkovou pomazánkou a barevným zdobením

 
 
Suroviny: tmavá bageta, 6 vajec uvařených natvrdo, menší cibule, 1 lžíce plnotučné hořčice, 3 lžíce majonézy, sůl, pepř

Na ozdobu: chilli papričky, vejce uvařená natvrdo, bylinky

Postup: Vajíčka oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Cibuli pokrájíme nadrobno. Tyto dvě suroviny promícháme s majonézou a hořčicí. Osolíme a opepříme.

Plátky bagety potřeme vajíčkovou pomazánkou a ozdobíme vejci, bylinkami a chilli papričkami.

 
 

Jednohubky s červenou řepou

 
 
Suroviny: chléb nebo rohlíky, sója krém, vařená červená řepa, dýňová semínka, olivový olej, sůl, koření
 
Postup: Uvařenou červenou řepu nastrouháme najemno. Přidáme olivový olej a dochutíme solí a kořením. Z chleba nebo rohlíků si vykrojíme kolečka. Potřeme pomazánkou a na vrch dáme ochucenou nastrouhanou řepu. Dozdobíme dýňovými semínky. 

Bruschetta s rajčatovou salsou

 
 
Suroviny: 6 rajčat, baby mozzarella, 5 lístků čerstvé bazalky, 2 lžíce olivového oleje, šťáva z citronu, sůl a pepř
Postup: Bagety nakrájíme na kolečka a na sucho opečeme na pánvi nebo na grilu. Rajčata nakrájíme na kostičky, přidáme nasekanou bazalku a olivový olej. Dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou. Salsu dobře promícháme a porcujeme na opečená kolečka baget. Podáváme s baby mozzarellou.

Šunkové silvestrovské rolky

 
 
Suroviny na 10 kousků: 5 větších plátků šunky, Nadýchaná Lučina s ořechy, 3 okurky, pár snítek tymiánu, pepř, 10 párátek

Postup: Každý plátek šunky rozprostřeme, namažeme Lučinou a přidáme čerstvě namletý pepř. Rozkrojíme podélně okurky na čtvrtky. Namazanou šunku plníme vždy dvěma proužky okurek a pár snítkami voňavého tymiánu. Šunku s náplní zarolujeme a v půli přeřízneme, aby nám vznikly dvě jednohubky. Rolky propíchneme párátkem, aby se nám nerozjely.

Tip: Pro zpestření můžeme místo okurky použít zelené olivy bez pecky.

 

 

zdroj receptů i obrázků https://www.novinky.cz/zena/492693-deset-tipu-na-vyborne-silvestrovske-pohosteni.html




 

 


Rohlíčky se sýrem a slaninou

Suroviny

těsto

  •    300 g hladké mouky
  •    200 g polohrubé mouky
  •    150 ml rozpuštěné Hery máslová příchuť
  •    1 kostka droždí
  •    250 ml mléka
  •    špetka cukru krupice
  •    sůl
  •    1 vejce na pomazání

náplň

  •     400 kyselého zelí
  •    200 g anglické slaniny
  •    200 g nastrouhaného sýra
  •   na posypání

    •    kmín, mák, hrubá sůl, chilli, sezamové semínka
    • Postup

      Mléko zahřejte, aby bylo trochu vlažné, ne horké. Vsypejte do něj půl lžičky cukru, lžičku mouky a zamíchejte. Rozdrobte do něj droždí. Nechejte stát na teplém místě asi pět až deset minut. Až se na povrchu začnou tvořit bubliny, kvásek je hotový.
       
      V míse smíchejte obě mouky, kvásek, sůl a přidejte vlažnou rozpuštěnou Heru. Umíchejte hladké nelepivé těsto. Ideální je, když vám pomůže kuchyňský robot.
      Těsto nechejte hodinu kynout na teplém místě.
       
      Vykynuté těsto vyklopte na moukou posypaný vál a rozdělte na pět zhruba stejných dílů. Každý kousek těsta vyválejte do tvaru kruhu a rozřízněte na osm výsečí. Na každou dejte náplň - plátky salámu nebo slaniny (případně kostičky), trochu zelí a nastrouhaný sýr. Ideální je, když sýr promícháte se zelím. Pozor!!! Zelí musíte nechat okapat a ideálně ještě vysušit papírovou utěrkou.
       
      Rohlíčky zamotejte. Začínejte od širší části výseče. Hotové rohlíčky naskládejte na plech vyložený pečícím papírem a potřete rozšlehaným vajíčkem.
       
      Pečte na 200 °C, dokud rohlíčky nezezlátnou. Bude to trvat asi 30 - 45 minut.

    • zdroj: https://zena-in.cz/clanek/rohlicky-se-syrem-a-slaninou


Hrnkový jablečný koláč s perníkem

Suroviny

  •    1 hrnek hladké mouky
  •    1 hrnek dětské krupice
  •    1 hrnek moučkového cukru
  •    1 prášek do pečiva

na jablkovou vrstvu

  •    1 kg nastrouhaných jablek
  •    1 hrnek strouhaného perníku
  •    1 vanilkový cukr
  •    1 lžička skořice
  •    100 - 120 g másla nebo Hery

Postup

Troubu si předehřejte na 200 °C.

V míse smíchejte hladkou mouku, dětskou krupici, moučkový cukr a prášek do pečiva důkladně smícháme.

Jablka nastrouháme, můžeme klidně se slupkou. Dáme je do cedníku a částečně vymačkáme. V jiné míse smícháme se strouhaným perníkem, vanilkovým cukrem a skořicí.

Vymažte plech máslem nebo Herou, dejte na něj tenkou vrstvu sypké směsi. Na ni část jablečné směsi, opět suchou směs, ještě jednou jablíčka a končete suchou směsí.

Nahoru naskládejte tenké plátky másla nebo Hery.

Pečte ve vyhřáté troubě, zhruba 40 minut.

zdroj receptu i foto:https://zena-in.cz/clanek/hrnkovy-jablkovy-kolac-s-pernikem


Tažený štrůdl podle Magdaleny Dobromily Rettigové

 

Těsto

  •    350 g hladké mouky s vysokým procentem lepku
  •    špetka soli
  •    125 ml vlažné vody, případně víc podle potřeby
  •    1 vejce
  •    30 g sádla nebo 2 lžíce jemného rostlinného oleje
  •    1/2 lžičky jablečného octa
  • Náplň:

    •    700-900 g nakyslých pevných jablek, oloupaných a bez jadřince, nakrájených na půlměsíčky
    •    asi 100 g světlé strouhanky
    •    60 g Korunního cukru na pečení
    •    60 g hrozinek
    •    40 g vlašských posekaných ořechů nebo oloupaných, na sucho opražených mandlí
    •    30 g másla na osmažení strouhanky
    •    nastrouhaná kůra a šťáva z 1 citronu
    •    2 lžíce rumu na namočení rozinek
    •    asi 1/2 lžičky mleté skořice
    •    špetka muškátového oříšku
    •    asi 120 g (možno i víc) rozpuštěného másla na potírání
    •   Na vál prosejeme hladkou mouku se solí. V hrnku smícháme vlažnou vodu s rozpuštěným sádlem nebo olejem, vmíchejte celá vejce. Do mouky uděláme důlek a nalijeme do něj vodu s vejcem a tukem. Vypracováním až vznikne měkké, lesklé a táhnoucí se těsto, které se nelepí na ruce ani na vál. Z těsta uhněteme kouli, potřeme ji olejem a přiklopíme nahřátým kastrolkem. Necháme odpočívat 30 minut.
       
      Rozinky namočíme do rumu na půl hodiny. V míse smícháme nakrájená jablka, pokapaná citronovou šťávou, skořici, cukr na pečení, ořechy, muškátový oříšek, citronovou kůru a rozinky.
       
      Na stůl položíme plátěný ubrus, trochu jej posypeme moukou. Nejdříve na něm těsto vyválíme a potom jej začneme od středu vytahovat. Perfektně vytažené se pozná tak, že se přes něj dá přečíst milostný dopis. Odřežeme zbylý tlustší okraj. Rozpálíme troubu na 200 °C. Plech řádně pomastíme a vysypeme moukou (nebo použijeme pečicí papír). Těsto štědře potřeme máslem a posypeme ho na másle opraženou strouhankou. Jablečnou směsí pokryjeme 2/3 povrchu těsta. Pomocí nadzdvihování ubrusu zavineme štrúdl a přeneseme na připravený plech. Ohneme ho do tvaru podkovy. Štrúdl bohatě potřeme máslem. Vložíme ho do vrchní třetiny trouby a pečeme 30 minut. Během pečení potíráme máslem a stejně tak i po upečení. Pak necháme částečně zchladnout, pocukrujeme jemným cukrem moučkou (ideální je v mlýnku) a podáváme teplý.
    • zdroj recept i foto:https://zena-in.cz/clanek/tazeny-strudl-podle-magdaleny-dobromily-rettigove

Křupavé domácí rohlíky

Suroviny

  •    300 g polohrubé pšeničné mouky
  •    200 g hladké pšeničné mouky
  •    260 ml vlažné vody
  •    2 lžíce slunečnicového oleje
  •    10 g soli
  •    5 g cukru
  •    2 lžičky sušeného droždí

na potření a posypání

  •   1 vejce
  •    trocha mléka
  •    kmín, hrubá sůl, mák...

Postup

Všechny suroviny smíchejte. Protože používáte sušené droždí, není nutné nechat vzejít kvásek.

Hladké nelepivé těsto nechejte kynout na teplém místě.

Vykynuté těsto rozdělte na deset kousků, které opět nechejte kynout, asi 15 minut.

Rozválejte každý kousek na placku, zamotejte a vytvarujte rohlíky. Naskládejte na plech vyložený pečícím papírem a nechejte kynout dalších 45 minut.

Potřete vajíčkem smíchaným s trochou mléka. Posypejte tím, co máte rádi.

Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 15 minut. Dozlatova.

Dobrou chuť přeje Darina.

zdroj recept a foto https://zena-in.cz/clanek/krupave-domaci-rohliky -na stránce jsou ještě další recepty


Ořechoví šneci s medem

 

Na vylepšení svědomí dávám do těsta polovinu celozrnné mouky. Přesto vás ujišťuji, že jsou stejně jemní a nadýchaní, jako kdyby byli jen z té bílé!

Budete potřebovat:

  •     20 g droždí
  •    1 vrchovatá lžíce moučkového cukru
  •    150 ml vlažného mléka
  •    150 g hladké mouky a trocha na podsypání
  •    150 g celozrnné mouky
  •     špetka soli
  •     100 g másla a 2 lžíce na polití
  •     2 žloutky
  •    80 g třtinového cukru a trocha na ozdobu
  •    100 g mletých vlašských ořechů
  •    3 lžičky mleté skořice
  •    2 bílky
  •    2 lžíce medu
  • Postup: 
     
    1. Droždí rozdrobte do mísy, posypejte moučkovým cukrem a nechte rozpustit. Pak přidejte vlažné mléko a 50 g hladké mouky. Promíchejte, zakryjte utěrkou a nechte vzejít kvásek, bude to trvat asi 15 minut. Mezitím si v kastrůlku rozpusťte máslo.
     
    2. Do kvásku pak vmíchejte zbytek mouky, sůl, vychladlé rozpuštěné máslo, žloutky, cukr a vypracujte hladké těsto. Znovu ho zakryjte a nechte kynout asi hodinu. V mezičase si smíchejte ořechy se skořicí.
     
    3. Troubu rozpalte na 180 °C. Vykynuté těsto rozválejte na válu posypaném hladkou moukou na plát silný 0,5 cm – měl by vypadat jako dlouhý úzký obdélník. Potřete ho bílkem, posypejte
    směsí ořechů a skořice. Zaviňte z delší strany jako roládu.
     
    4. Rozkrájejte ji na asi 1 cm široké plátky a dávejte je naležato vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem, v asi 3 cm velkých rozestupech. Nechte je ještě čtvrt hodiny kynout. Šneky pak potřete bílkem a dejte péct na 15 minut dozlatova. V kastrůlku rozpusťte lžíci másla s medem a touto směsi potřete upečené šneky. Ještě vlhké je nakonec posypejte třtinovým cukrem.
  • Tip navíc:

    Nebojte se vmíchat třtinový cukr přímo do kynutého těsta. Většinou do něj zapracováváme moučkový cukr a ani si ho v něm nevšimneme, zatímco hrubší cukr třtinový (pokud se vám nepovede koupit třtinovou moučku, která je také občas k sehnání) vám bude při zpracovávání těsta trošku drhnout pod rukama. Při kynuti se ale krásně rozpustí a vy budete mít příjemně karamelově sladké i těsto…

    Autorkou tohoto receptu je kuchařka a novinářka Karolína Kamberské a tento recept najdete v knize Každý den je svátek z vydavatelství Now Produktions. 
  • zdrojhttps://zena-in.cz/clanek/orechovi-sneci-s-medem
  •  

Na vylepšení svědomí dávám do těsta polovinu celozrnné mouky. Přesto vás ujišťuji, že jsou stejně jemní a nadýchaní, jako kdyby byli jen z té bílé!

Budete potřebovat:

  •     20 g droždí
  •    1 vrchovatá lžíce moučkového cukru
  •    150 ml vlažného mléka
  •    150 g hladké mouky a trocha na podsypání
  •    150 g celozrnné mouky
  •     špetka soli
  •     100 g másla a 2 lžíce na polití
  •     2 žloutky
  •    80 g třtinového cukru a trocha na ozdobu
  •    100 g mletých vlašských ořechů
  •    3 lžičky mleté skořice
  •    2 bílky
  •    2 lžíce medu
  • Postup: 
     
    1. Droždí rozdrobte do mísy, posypejte moučkovým cukrem a nechte rozpustit. Pak přidejte vlažné mléko a 50 g hladké mouky. Promíchejte, zakryjte utěrkou a nechte vzejít kvásek, bude to trvat asi 15 minut. Mezitím si v kastrůlku rozpusťte máslo.
     
    2. Do kvásku pak vmíchejte zbytek mouky, sůl, vychladlé rozpuštěné máslo, žloutky, cukr a vypracujte hladké těsto. Znovu ho zakryjte a nechte kynout asi hodinu. V mezičase si smíchejte ořechy se skořicí.
     
    3. Troubu rozpalte na 180 °C. Vykynuté těsto rozválejte na válu posypaném hladkou moukou na plát silný 0,5 cm – měl by vypadat jako dlouhý úzký obdélník. Potřete ho bílkem, posypejte
    směsí ořechů a skořice. Zaviňte z delší strany jako roládu.
     
    4. Rozkrájejte ji na asi 1 cm široké plátky a dávejte je naležato vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem, v asi 3 cm velkých rozestupech. Nechte je ještě čtvrt hodiny kynout. Šneky pak potřete bílkem a dejte péct na 15 minut dozlatova. V kastrůlku rozpusťte lžíci másla s medem a touto směsi potřete upečené šneky. Ještě vlhké je nakonec posypejte třtinovým cukrem.
  • Tip navíc:

    Nebojte se vmíchat třtinový cukr přímo do kynutého těsta. Většinou do něj zapracováváme moučkový cukr a ani si ho v něm nevšimneme, zatímco hrubší cukr třtinový (pokud se vám nepovede koupit třtinovou moučku, která je také občas k sehnání) vám bude při zpracovávání těsta trošku drhnout pod rukama. Při kynuti se ale krásně rozpustí a vy budete mít příjemně karamelově sladké i těsto…

    Autorkou tohoto receptu je kuchařka a novinářka Karolína Kamberské a tento recept najdete v knize Každý den je svátek z vydavatelství Now Produktions. 
  • zdrojhttps://zena-in.cz/clanek/orechovi-sneci-s-medem
  •  

 


Koláče z Chyšek

1  kg polohrubá mouka (lze použít i hladkou)
200  g cukr krupice
200  g tuk
42  g droždí
500  ml mléko
1  lžička citronová kůra
2  ks vanilkový cukr
1  lžička rumové aroma
1  ks vejce
1  ks žloutek
 
Do hrníčku odlejeme trochu mléka, rozdrobíme kvasnice, přidáme trošku mouky a cukru a necháme v teple vzejít. Mezitím než kvasnice vzejdou, dáme do mísy prosátou mouku, cukr, citronovou kůru, vanilkové cukry, rumové aroma, vajíčka a promícháme.
Mléko a tuk dáme do kastrůlku a pomalu necháme rozpustit. Necháme trochu zchladnout a nalejeme k mouce do mísy a promícháme. ( Mléko a tuk dávám k mouce teplé tak, aby bylo dost teplé, ale nepálilo na prst). Do takto teplé směsi nalejeme kvasnice a důkladně promícháme.
Těsto musí být vláčné a nesmí lepit. Já dávám těsto kynout do trouby ohřáté asi na 40°C. Po hodině těsto prohněteme a necháme znovu kynout. Po vykynutí odkrajujeme těsto polévkovou lžící kousky těsta, které v ruce zpracujeme na placku a plníme náplní. Naplněné koláče klademe na pekáč vyložený papírem na pečení. Doprostřed koláče uděláme důlek a naplníme, například tvarohem, marmeládou, povidly, ......
Před pečením koláče potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme 15 - 20 minut. Po upečení koláče potřeme rozpuštěným máslem.
 
Zdroj recept i foto: https://www.recepty.cz/recept/kolace-z-chysek-148702
 

 


Tvarohovo šlehačkový koláč bez mouky

  •    5 vajec
  •    100g třtinového cukru (nebo klasický bílý, jak kdo chce)
  •    50g kakaa
  •    500g krémový tvaroh 
  •    2 smetany ke šlehání
  •    1 vanilkový cukr 
  •    2cl stévie

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

 

Žloutky utřeme s cukrem do pěny, přidat kakao a sníh z bílků. Vylít na plech vyložený papírem na pečení. péct při 190 ° C asi 10 minut.

Z krémového tvarohu a 2 šlehaček udělat krém, přidat vanilkový cukr a Stevii, vylít na vychladlý korpus a dát ztuhnout. Nakonec vrch posypat hustě kakaem.

 Kdo by chtěl koláč s normálními cukru je možné ho udělat.

zdroj recept i obrázek https://www.pidak.cz/recept-tvarohovo-slehackovy-kolac-bez-mouky


Rychlý tvarohový koláč

  •  

  • Náplň

cukr

2 vejce

1 vanilkový cukr

2 balíčky polotučný tvaroh (lepší jsou kostky)

mléko podle potřeby

Těsto:

1 hrnek cukr

1 vejce

1 kypřící prášek do pečiva

1/2 hrnku vlažné vody

1/2 hrnku oleje

2 hrnky polohrubá mouka

 

Vejce vyšleháme s cukrem. Přidáme olej, vodu a mouku smíchanou s práškem do pečiva.Vymícháme řidší těsto.

Z tvarohu, vajec, cukru a mléka připravíme náplň. Mléko dáme podle potřeby, cukr podle chuti. Náplň je středně hustá.

Na plech s pečícím papírem dáme 2/3 těsta,na těsto nalijeme tvarohovou náplň, a zalijeme zbytkem těsta. Na tvarohovou náplň můžeme dát i ovoce.

Pečeme v předehřáté troubě dozlatova. 

zdroj recept i foto: https://recepty.vareni.cz/rychly-kolac-s-tvarohem/

 


Šlehačková bublanina s ovocem

  •    3 velká vejce
  •    1 hrnek krupicového cukru
  •    2 hrnky polohrubé mouky
  •    1 sáček kypřicího prášku do pečiva
  •    špetka soli
  •    1 kelímek smetany ke šlehání (215 ml)
  •    tuk a hrubá mouka na plech
  •    3 hrnky čerstvého nebo mraženého drobného ovoce dle chuti
  •    moučkový cukr s vanilkou na poprášení
Předehřejte troubu na 180 stupňů. Do mísy vyklepněte vejce, vsypte cukr a vyšlehejte do bílé pěny. Přisypte prosátou mouku s kypřicím práškem a špetkou soli, vlijte smetanu a promíchejte. Vyšší plech vymažte a vysypte moukou a vlijte na něj těsto. Posypte ovocem a pečte  dorůžova; trvá to asi 25 minut. Zkontrolujte špejlí, zda těsto nelepí. Vyjměte z trouby a nechte vychladnout. Podávejte poprášené moučkovým cukrem s vanilkou.
 
zdroj https://www.apetitonline.cz/recepty/6274-slehackova-bublanina-s-ovocem.html
 

Kakaová roláda bez mouky

Suroviny

  •    5 vajec
  •    130 g cukru moučka
  •    3 lžíce kvalitního kakaa
  •    kousek másla na vymazání 

 

Na náplň

  •    300 g smetany ke šlehání
  •    ztužovač šlehačky
  •    čerstvé maliny
  •    moučkový cukr na posypání
  • Postup

    Troubu předehřejte na 230 °C. Rošt dejte do středu trouby. 

    Na plech dejte pečící papír, který ještě pomažte máslem. Kdo chce, může vymazat strouhaným kokosem

    Oddělte žloutky od bílků. Z bílků ušlehejte tuhý sníh. Žloutky smíchejte s cukrem a kakaem.

    Opatrně vmíchejte žloutkovou kakaovou směs do našlehaných bílků. Pracujte jemně, ať sníh neklesne.

    Těsto rozetřete na pečící papír. Dejte do vyhřáté trouby a pečte 8 minut. Poté hned vyndejte.

    Ihned po vyndání z trouby sundejte těsto na roládu z plechu a sloupněte pečící papír. Nechejte vychladnout. Kdo chce, může si roládu položit na utěrku a zamotat a nechat vychladnout v smotaném stavu.

    Až bude těsto studené, ušlehejte smetanu spolu se ztužovačem. Namažte šlehačku na těsto, poklaďte malinami a smotejte. Dejte vychladit do lednice.

    Před podáváním posypejte moučkovým cukrem nebo potřete šlehačkou.

    Náš tip: Použijte pouze polovinu šlehačky a vmíchejte do ní tvaroh. Lehce ocukrujte.

  •  zdroj recept i fotky:https://zena-in.cz/clanek/kakaova-rolada-bez-mouky


Moučník, který se udělá sám

  1. Máslo utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme žloutky a třeme do pěny.

  2. Přidáváme po částech mléko a mouku, nakonec sníh z bílků.

  3. Plech dobře vymažeme máslem, nalijeme hmotu (je hodně řídká, nelekejte se toho) a dáme do STUDENÉ trouby.

  4. Troubu nastavíme na 130-135°C a pečeme 1,5 hodiny. Po celou dobu pečení NEOTVÍRAT TROUBU!

  5. Pak troubu vypneme a moučník necháme v troubě vychladnout. Až je studený, vyndáme z trouby a dáme do lednice.

 

Pokud dodržíme postup, vznikne nám moučník skládající se ze 3 vrstev – spodní je taková gumová, prostředek připomíná pudink a vrch piškotové těsto. Pozor je dost sladký!

zdroj:https://www.toprecepty.cz/recept/14394-moucnik-ktery-se-udela-sam/

 
500 g cukru krupice
 
150 g másla
 
8 žloutků
 
9 vrchovatých lžic polohrubé mouky
 
4 vanilkové cukry
 
1 l mléka
 
 
 
sníh (z 8 bílků)
 
 
 

Tradiční babiččin tvarohový mřížkový koláč

Potřebné přísady:

 

  •    500 g polohrubé mouky
  •    200g práškový cukr
  •    2 celá vejce
  •    250 g hera nebo máslo
  •    1 prášek do pečiva
  •    1 vanilkový cukr

 

Náplň:

 

  •    500g tvarohu (vhodnější je balený ne ve vaničce)
  •    80g práškový cukr
  •    180 ml zakysaná smetana
  •    1 žloutek

 

Postup přípravy:

 

Nejdříve si připravíme náplň. Všechny suroviny pro náplň smícháme a hněteme metličkou do hladka.

 

Z uvedených ingrediencí na těsto vypracujeme hladké vláčné těsto. Já zadělávám v domácí pekárně. Oproti naším babičkám ty zadělávaly pěkně poctivě ručně. Do pekárny dejte nejdříve tekuté suroviny. Máslo rozehřejte a nechte lehce schladnout. Pekárnu zapněte na program těsto. Mě program hněte 16 minut - program nudlové těsto - bez kynutí a nahřívání.

 

Po vypracování těsta nechte těsto v chladu odpočinout alespoň 20 min. Poté si těsto rozdělíme. Třitčtvrtě dáme na plech a třetinu si dáme bokem na mřížky. Na plech si připravíme pečící papír nebo podložku a rovnoměrně rukou rozprostřeme těsto na celý plech. A pěkně vytlačíme do krajů.

 

Na těsto nalijeme již připravenou náplň a rovnoměrně rozetřeme po celé délce spodního dílu těsta.

 

Ze zbylého těsta buď vyválíme válečky a z nich tvoříme mřížku a nebo vyválíme těsto válečkem a nakrájíme si plátky z kterých tvoříme mřížku.

 

Koláč vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme v normální troubě na 180°C (horkovzdušné troubě na 150 °C) asi 35-40 min.

zdroj recept i foto https://www.pidak.cz/recept-tradicni-babiccin-tvarohovy-mrizkovy-kolac


Pudinkáče

Těsto

1/ 4  l mléka
2 dcl oleje
3 ks žloutek
400 g hladká mouka
10 lžiček cukru
špetka soli
20 g droždí
 
Krém:
3 balení vanilkového pudinku
3/4  l mléka ) já jsem dala 1 litr)
 3 ks vanilkový cukr
5 - 6 lžic cukr krystal
180 g másla
dále budeme potřebovat vajíčko na potření a cukr moučka na posypání
Připravíme si kvásek ze 2 lžiček cukru, mléka a droždí. V míse smícháme mouku, špetku soli, cukr, žloutky, mléko, olej a kvásek. Těsto necháme nakynout cca 1 hod - aby zdvojnásobilo objem.
Než nakyne těsto uděláme si pudink. Po vychladnutí vyšleháme s máslem. Zatím dáme nádivku do lednice.
Uděláme válečky o průměru asi 1 cm a dlouhé asi 20 cm, které přehneme na polovinu, tím vzniknou dva prameny, které upleteme a konec vsuneme dolů. (Z těsta se snažíme vyválet "hadů" o tloušťce prstu a rozkrájíme po 20 cm. "Hada" ohneme na polovinu a zakroutíme jako vrták.).
Necháme na plechu kynout, potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme při 200 stupnu cca 15 min.
Když vychladnou rozkrojíme, naplníme a posypeme moučkovým cukrem. Z dávky vyjde 16 ks o délce 10 cm.

Marlenka

Těsto:

  •    250g másla
  •    3 velké lžíce medu
  •    3 vejce
  •    300g cukru
  •    400g hladké mouky
  •    1 lžíce sody
  •    100ml mléka

 

Krém:

  •    500ml mléka
  •    6 lžic dětské krupičky
  •    2 lžíce cukru
  •    200g másla
  •    plechovka obyčejného Salka

 

K dozdobení:

  •    rum ( pro děti můžeme vynechat a dát rumovou tresť)
  •    100g mletých ořechů
  • POSTUP PŘÍPRAVY:

     

    Tento medovník je naprostá bomba. Dělám ho už léta a všichni, kdo ho ochutnali tvrdí, že je naprosto famózní. Manžel si ho přeje jako narozeninový dort už více jak 10 let .

     

    Nad parou rozpustíme máslo, med a cukr. Přimícháme mouku se sodou a nakonec mléko. Mícháme a chvíli ještě zahřívíme. Nakonec přidáme celá vejce a důkladně promícháme. Vznikne nám tekuté těsto. To rozdělíme na cca 6 částí. Jednotlivé části rozetřeme na plech s pečícím papírem. Snažte se udělat co nejtenčí těsto. Když to budete dělat prvně, tak vám to může jít hůř (pak se netrapte a udělejte silnější pláty těsta). Mohu vám jen poradit, ať děláte jeden plech po druhém a ostatní těsto nechte v hrnci nad parou, aby moc nevychladlo. Pláty těsta pečeme ve vyhřáté troubě při 170°C cca 7 minut. Z vychladlých plátů těsta ořízneme okraje. Ty rozdrobíme, smícháme s mletými ořechy a odložíme stranou.

     

    Připravíme si krém:

    Z mléka, cukru a krupice uvaříme bustou kaši. Do vychladlé kaše zašleháme máslo a nakonec přidáme Salko (obyčejné). Pak si vezmeme jeden plát těsta a pokapeme ho rumem. Potřeme krémem, přiklopíme dalším plátem, lehce přitlačíme a opět pokapeme rumem a potřeme krémem... končíme krémem. Na poslední vrstvu krému dáme hustě rozdrcené odkrojky s ořechy. Celý dort můžeme pro parádu pocákat čokoládou (rozpustíme s trochou Omegy).

    Zabalíme i s plechem do potravinářské fólie a necháme 2-3 dny uležet. Dá se jíst klidně hned, ale odležený je lepší. Odležený medovník je měkoučký, rozpouští se na jazyku - no prostě fantastický.

    Autor receptu Radka B.

  •   zdroj recept i foto https://www.pidak.cz/recept-marlenka-fantasticka


Velikonoční mazanec

100  g máslo
sůl
vejce na potření
2  dl mléko
2  ks žloutek
100  g cukr krystal
rozinky
500  g polohrubá mouka
1  kostka droždí
mandle
muškátový oříšek
citronová kůra
 
Do teplého mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr, špetku soli a trochu mouky, necháme vykynout kvásek.
 
V míse smícháme mouku, přidáme rozpuštěný tuk, žloutky, kvásek, strouhanou citronovou kůru a muškátový oříšek, rozinky (předem namočené ve vodě nebo rumu) a vypracujeme těsto. Těsto na velikonoční mazanec necháme hodinu kynout.
 
Pak zpracujeme bochánek, který necháme ještě nakynout. Mazanec potřeme vejcem, posypeme mandlemi.
 
Pečeme v předem vyhřáté troubě zhruba 20 minut při 200 °C, poté teplotu zmírníme a dopečeme.
 
Zdroj recept i foto: https://www.recepty.cz/recept/velikonocni-mazanec-4225
 

Staročeská velikonoční nádivka

  • 500 g vařeného masa (vepřové, telecí)
  • 250 g vařeného uzeného masa
  • 250 ml vývaru z uzeného masa
  • 7 vajec
  • 50 g másla
  • 7 rohlíků (nebo 1 celá veka)
  • miska nasekaných kopřivových listů
  • miska jarních zelených bylinek podle chuti
  • sůl
  • pepř
  • máslo na vymazání zapékací nádoby
  • Rohlíky nakrájíme na kostičky a zvlhčíme je vývarem z uzeného masa. Oddělíme vaječné žloutky od bílků. Žloutky utřeme se změklým máslem a se solí. Přidáme vařené a na kostky nakrájené maso. K masu přidáme zvlhčené pečivo, osolíme, opepříme a přidáme hrst nasekaných spařených kopřiv. K tomu drobně pokrájené jarní bylinky (mladá cibulka, špenátové listy, openec), promícháme a přidáme ušlehaný sníh z bílků. Zapékací nádobu vymažeme máslem a nádivkovou směs rozetřeme po celé ploše. V předehřáté troubě na 180 °C zapékáme cca 30 minut.
  • Aby byla nádivka voňavá a na povrchu krásně zlatá, můžeme před pečením na povrch rozložit pár tenkých plátků másla.
  • Mám pro vás tip na bezmasou variantu, která rozhodně stojí za vyzkoušení. Upečte si

    ŘEŽÁBEK (v receptuře použitou uzeninu nahraďte čerstvými na másle orestovanými žampióny, jak to doporučuji v závěru receptu). Určitě si pochutnáte a nepřítomnost masa ani nepostřehnete.

  • zdroj recept i foto :https://www.gurmanka.cz/2009/01/velikonocni-nadivka


Frittata s medvědím česnekem

1 ks brambory ( já dávám klidně i 2)

1 hrst medvědí česnek

1-2 stroužky česneku 

6 ks vajec

50 ml smetana ke šlehání

4 ks cherry rajčata

1 lžička máslo

1 ks jarní cibulka

podle chuti sůl a pepř

podle chuti třeba koření čubrica

podle potřeby olej

Oloupaný brambor nakrájíme na jemné hranolky, které na oleji osmažíme dozlatova. Jemně nakrájenou jarní cibulku a nasekaný česnek zpěníme na másle. Medvědí česnek nasekáme na hrubší kousky. Rajčata očistíme a nakrájíme na plátky. Vejce rozšleháme se smetanou, osolíme a opepříme.

Na pánvi s kovovou rukojetí zahřejeme malé množství oleje, dno pokryjeme bramborami a vše zalijeme vejci se smetanou. Směs ochutíme čubricou a na velmi nízké teplotě pečeme tak, aby se vejce ode dna a po okraji pánve zpevnila a střed zůstal ještě tekutý. Pak na pánev rozložíme nakrájený medvědí česnek, zpěněnou cibulku s česnekem a plátky rajčat, která osolíme a opepříme. Pánev vložíme do trouby roztopené na 220 °C a pečeme, dokud frittata nevyběhne a zezlátne. To trvá přibližně 6 - 8 minut.

Upečenou frittatu s medvědím česnekem ihned přesuneme na talíř a podáváme. (Suroviny si můžeme poupravit podle vlastní chuti)

zdroj recept i foto. https://recepty.vareni.cz/frittata-s-medvedim-cesnekem/


Koláč s jahodami a rebarborou

200 g bílého jogurtu

100 g hladké mouky

 80 g hrubé mouky

100 g cukru krupice

2 vanilkové cukry

5 lžic oleje

1/2 kypřicího prášku do pečiva

5 vajec

250 g čerstvých jahod

250 g rebarbory

 pokud nemáte formu s nepřilnavým povrchem, pak také tuk a hrubou mouku

Postup: Do mísy dejte jogurt, 1 vanilkový a všechen krupicový cukr, 2 vejce a 3 žloutky a vše důkladně metlou promíchejte. Pak do těsta zašlehejte olej a na závěr přidejte také hladkou i hrubou mouku prosátou s kypřicím práškem a vymíchejte hladké tekuté těsto. Jahody zbavte stopek a podle jejich velikosti je pokrájejte, středně velké jahody jsou ideální na čtvrtiny. Měly by být zhruba stejně velké jako kousky rebarbory. Pokud je potřeba, formu vymažte tukem a vysypejte hrubou moukou.

Do koláčové formy nalijte těsto, rovnoměrně jej poklaďte nejprve rebarborou, pak jahodami. V míse vyšlehejte ze 3 bílků a 1 vanilkového cukru tuhý sníh. Tím pak pomocí stěrky rovnoměrně pokryjte celý koláč, aby vznikla hladká jednolitá „čepice“. Přebytečný sníh, který by sahal nad okraj formy, radši odeberte, aby nevytekl do trouby. Pokud chcete, můžete i tuhle čepici ozdobit kouskem jahody nebo rebarbory či posypat cukrem.

Koláč vložte na 45 minut do trouby předehřáté na 180 stupňů 

zdroj recept i foto https://www.prozeny.cz/clanek/tri-skvele-rebarborove-kolace-22341

 

Domácí máslové loupáčky

Množství: 12 kousků

 

Suroviny

  •    500 g kvalitní hladké mouky (výběrová dvounulka)
  •    velká špetka soli
  •    100 g cukru krupice
  •    150 g másla
  •    1 vejce
  •    1 kelímek smetany na vaření (200 g)
  •    30 g droždí
  •    1 lžíce máku na posypání

Postup

  1. V robotu se sekacím nebo míchacím nástavcem nejprve zpracujte mouku, cukr, sůl a máslo na hrubou drobenku.
  2. Vajíčko rozdělte na žloutek a bílek. Bílek odložte stranou, přijde na řadu později. Smetanu lehce ohřejte, aby nebyla úplně studená, ale ani teplejší než lidské tělo, rozdrobte do ní droždí a rozmíchejte, aby se rozpustilo. Přidejte žloutek a rozkvedlejte.
  3. Robotovi, který zpracovává mouku, nařiďte nejnižší rychlost a pozvolna přilévejte připravenou smetanu. V míchací nádobě začne postupně vznikat těsto, které by po chvíli po přilití poslední kapky tekutiny mělo být vláčné a tvárné jako plastelína - ani příliš mokré, ani příliš suché a drobivé. Je-li suché a nechce se spojit, pomozte mu jednou až dvěma lžícemi mléka. Je-li příliš lepivé, nejprve mu nechte trochu času, mouka ještě něco do sebe nasaje. Teprve pak přispěchejte se záchrannou trochou hladké mouky navíc.
  4. Těsto nechte pomalu hníst asi 10 minut, až bude hladké a jemné. Zpracujte z něj rukama kouli a uložte do mísy. Zakryjte utěrkou nebo ještě lépe fólií, aby neosychalo, a nechte na teplém místě vykynout na dvojnásobný objem. Počítejte s tím, že to bude trvat nejméně hodinu. Těsto je poměrně hutné a droždí to bude chvíli trvat. Jakmile do těsta potom šťouchnete prstem, důlek by se měl jen pomalu zaplnit zpět.
  5. Vyklopte těsto z mísy a rozkrojte ho na dvě poloviny. Z obou vytlačte rukama vzduch a na pomoučněném válu vyválejte na kruhy o průměru aspoň 30 cm, tenké kolem půl centimetru. Každý kruh rozřízněte na šest stejných částí, jako byste krájeli pizzu.
  6. Dva plechy vyložte papírem na pečení. Každou z dvanácti nakrájených částí těsta nyní smotejte do tvaru rohlíku: položte kousek těsta před sebe tak, aby vnější obvod původního kruhu směřoval směrem k vašemu břichu a špička, tedy střed kruhu, od vás. Postupně zatáhněte za všechny tři rohy a těsto trochu vytáhněte do stran. Pomocí natažených prstů a dlaní rukou pevně smotejte těsto směrem od sebe, tedy od obvodu ke středu. Skončete tak, aby špička zůstala dole, pod zamotaným rohlíkem. Ohněte rohlík do podkovy a oba tenké konce, které obsahují velmi málo těsta, přehněte kousek zpět a stlačte. Centimetr by měl stačit. Zajistíte si tím, že se rohlíčky nezačnou dalším kynutím rozmotávat. Přeneste na připravený plech; totéž zopakujte se zbytkem těsta.
  7. Nevykynuté rohlíčky potřete rozšlehaným bílkem, který vám zůstal. Opět je nechte důkladně vykynout, zhruba stejnou dobu, co trvalo první kynutí. Dokud nezvětší svůj objem na dvojnásobek, nemá smysl je dávat do trouby. Ke konci kynutí rozehřejte troubu na 200 stupňů.
  8. Vykynuté rohlíčky znovu potřete bílkem a posypte mákem. Vložte do trouby a ihned snižte teplotu na 150 stupňů (zapněte horkovzdušný oběh, pokud máte). Pečte 20-22 minut do půvabné zlaté barvy, v polovině pečení otočte a prohoďte oba plechy.
  9. Upečené loupáčky nechte vychladnout na mřížce, teprve potom se do nich můžete směle pustit. Horké, právě upečené kynuté těsto se totiž při ukrojení nebo ulomení sráží.
 
zdroj recept i foto:https://www.kucharkaprodceru.cz/domaci-loupacky/
 
 

Cupcakes, vanilková verze, 12 ks

  • Těsto:
  • 250 g hladké mouky
  • 30-50 g polohrubé mouky (nechte si kousek stranou, kdyby bylo těsto moc řídké
  • 110 g cukru krupice
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • špetku soli
  • 60 g rozpuštěného a trochu zchladlého másla
  • 2 vejce
  • 200 ml mléka
  • lžička vanilkového extraktu nebo 2 vanilkové cukry
  • můžete třeba přidat i kůru z jednoho chemicky neošetřeného citronu
  • Krém:
  • 75 g másla pokojové teploty
  • 2 malé balení žervé (myslím, že jsou po 80g, takže celkem je to 160 g); vyndejte jej z lednice také s předstihem (důležitá poznámka k žervé na konci)
  • lžička vanilkového extraktu
  • 250 – 400 g moučkového cukru (když ho dám méně, je krém sladký dost a je hedvábný, není ale tolik hutný, ale zdobícím sáčkem jej nazdobíte krásně a já mám tuhle variantu raději; víc cukru znamená tužší konzistenci, ale také více sladké chuti a ve výsledku u cukrovou krustičku navrchu – a přesně tak jej dělají ve světě)

Nejdříve si připravte základ. Rozehřejte si troubu na 180 °C. Někdo těsto na cupcakes šlehá, já raději postupuju osvědčenou cestou jako na muffiny. Čepice mi na nich nevadí. Smíchejte si tekuté ingredience. Pozor, ať vám příliš teplé máslo nesvaří vajíčko. Mě se obvykle nechce čekat, tak do rendlíku s máslem dám mléko, to jej zchladí na přijatelnou teplotu. Výsledná tekutina je trochu vlažná, ale zase nebudete mít úplně studené těsto. Ve vedlejší míse dobře promíchejte všechny sypké ingredience, poté spojte obě hmoty dohromady. Stačí vám na to obyčejná lžíce a minutka manuální práce. Naplňte košíčky do 3/4 a dejte péct na zhruba 25 minut, nebo dokud nejsou zlatavé a zapíchnutá špejle vám nevyjde čistá.

Po upečení nechte muffiny dokonale vychladnout! To je opravdu důležité, jinak se vám krém na nich rozteče.

Na krém potřebujete máslo v pokojové teplotě, které našleháte. Buď v robotu, nebo mixéru, nebo metličkou v ruce. Mám bohužel zkušenost takovou, že zdejší 82% másla se mi při hodně sběsílém šlehání v robotu zdrcnou. Proto je vždycky jenom rychle promixnu, aby se ty změklé kousky spojily v jednu hmotu. Potom robot vypnu, dám do másla žervé celé najednou, opět promixnu, dokud není hmota spojená. Potom podobně přidát nadvakrát moučkový cukr (mixér stojí, jinak budete mít plnou kuchyň cukrového oblaku). Na konec přidát trochu vanilkového extraktu a je hotovo. Naplním si sáčkem, ve kterém má nejčastěji zdobící uzavřenou špičku Wilton 2D (to je ta, se kterou jdou dělat růžičky, ách). A zdobím. Krém mi vyjde na 12 bohatě ozdobených muffinů. Přesně tak, jak jsou na obrázku.

Kdybyste chtěli experimentovat a přidat třeba čokoládu, tak uberte trochu mouky (možná i cukru).

 

P.S. Pokud pečete na 180 °C, vyskočí na „muffinu” čepice. Já peču na 180, čepice mi nevadí, dají se zdobit pohodlně i tak. ale Jestli chcete rovné plochy, pečte 25 minut maximálně na 160 °C. Naopak obří čepice vám naskočí, když budete péct max. 20 minut na 200 °C a víc.

 

Na vanilkovém extraktu nešetřete, samotná vanilka je drahá, takže vanilkový extrakt za dvacku nebude asi to pravé ořechové. Pozor dejte i při výběru vanilkového cukru. Vanilínový taky raději ponechejte v regálu u obchodníka.

*ŽERVÉ

Dost často se vám stává, že krém teče. Hraju si na detektiva a řeším, proč by to tak mohlo být. Pokud se vám to stalo, mohli byste mi prosím napsat přesně s jakým žervé jste pracovali a jaké má složení? Často to dělají levnější žervé zahuštěné třeba bramborovým škrobem. Jakmile přidáte cukr, bum, teče to. Krém téct nemá, má být hutný a k tomu stačí i to menší množství cukru (klidně můžete dát ještě méně, třeba jen 100g), pořád by to mělo držet.

Mě se dobře pracuje s Gerrvais, vlastně jiné nekupuju. Úplná sázka na jistotu je ale sýr Philadelphia! Dobré výsledky má i kvalitní mascarpone.

zdroj recept i foto: https://www.muffinarium.cz/zakladni-cupcakes-recept/

 


Sýrové preclíky

Preclíky, které si upečete podle receptu naší čtenářky Jany, můžete uchovávat v dobře uzavřené dóze. Nemusíte tak kupovat žádné pamlsky pro návštěvy, ale nabídnout jí své vlastní. Když chcete recept jen vyzkoušet, určitě bude stačit poloviční dávka.

Suroviny

  •    700 g hladké mouky
  •    500 g tuku 
  •    1 kelímek kysané smetany (cca 200 g)
  •    500 g tvrdého sýr (může být i eidam)
  •    4 žloutky
  •    1 prášek do pečiva
  •    1 lžička soli
  •    1 vejce na potření
  •    na posypání: sůl, sezam, kmín, lněné semínkko, mák nebo oblíbené koření
Sýr nastrouhejte najemno. Všechny suroviny zpracujte na hladké těsto, které rozválejte na tloušťku asi 0,5 až 0,7 cm

Vykrajujte preclíky a skládete je na plech vyložený pečicím papírem. Papír můžete lehce posypat solí. Preclíky jsou pak chutnější.

Potřete vajíčkem a posypejte čímkoliv, co máte rádi.

Pečte na 175 °C, dorůžova. Bude to trvat asi 10 minut.

zdroj recept i foto: https://zena-in.cz/clanek/syrove-precliky-pochoutka-ktera-zachutna-nejen-k-vinu

 


Rebarborovo jahodové muffiny

  • 120 g rebarbory
  • 120 g jahod
  • 180 g hladké mouky
  • 100 g polohrubé mouky
  • 1/2 sáčku prášku do pečiva
  • špetka soli
  • 150 + 50 g hnědého cukru
  • šťáva z 1/2 citronu
  • 200 ml mléka
  • 1 vejce
  • 1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru (nemusí být)
  • 90 g másla + 1 lžíce na posypku
Troubu nechte předehřát na 180 stupňů. Nejprve smíchejte v míse sypké suroviny - mouku, 150 g hnědého cukru, sůl a prášek do pečiva. Do druhé mísy nalijte mléko v pokojové teplotě, do něho přidejte šťávu z poloviny citronu, jednu lžíci nastrouhaného zázvoru, vejce a rozpuštěné máslo. Pak přidejte na malé kousky nakrájenou rebarboru. Nakonec do této směsi vmíchejte sypké suroviny, vytvoří se husté lepkavé těsto. Tím naplňte máslem vymazanou a hrubou moukou vysypanou formu na muffiny. Výborným detailem tohoto receptu je křupavá krusta, kterou vytvoříte z 50 g cukru, lžíce másla a hrsti mandlových platků. Tuto směs přidejte navrch každého muffinu a dejte péct na 180 stupňů asi na 25 minut. Dobrou chuť!
zdroj recept i foto: https://coolinarka.cz/recept-281
 

Nepečený dort Kolonáda

 

Recept vymyslely dvě milovnice oplatek Kolonáda, od Jany Cichrové a Mileny Kamborové.  Příprava zabere asi 20 minut a zvládne ji opravdu každý! Hotový dort pak nechte 4 -6 hodin uležet v lednici, aby zvláčněl.

Budete potřebovat:

  •    balení Kolonáda čokoládových lázeňských oplatek 200 g
  •    Měkký polotučný tvaroh 250 g
  •    Zakysaná smetana 200 g
  •    trocha cukru podle chuti

Postup:

Smíchejte tvaroh a zakysanou smetanu s cukrem. Namažte oplatky tvarohovým krémem a poskládejte na sebe, nezapomeňte namazat také okraje dortu, celý dokola pokryjte tímto krémem. Nahoru poskládejte maliny, jahody, hrozny nebo aktuální sezonní ovoce. Nechte 4 - 6 hodin uležet v lednici, aby zvláčněl.

zdroj recept i fotohttps://zena-in.cz/clanek/tip-na-darek-a-pohosteni-ke-dni-matek-nepeceny-dort-kolonada


Malinový tvarohový dort

  •    hotový korpus z křehkého či piškotového těsta nebo sušenkový základ (viz Chytré rady navíc)
  •    600 g mražených malin
  •    3 čerstvá vejce, žloutky a bílky zvlášť
  •    150 g krupicového cukru
  •    1 lžíce citronové šťávy
  •    500 g tvarohu ve vaničce
  •    10 plátků želatiny
  •    500 ml smetany ke šlehání
  •    červené malinové barvivo (nemusí být)
  •    maliny, lístky máty a moučkový cukr na ozdobení

CHYTRÉ RADY NAVÍC:

 
  •    Ze 150 g hladké mouky, 100 g studeného másla, 50 g krupicového cukru, špetky soli a strouhané kůry z 1/2 biocitronu zpracujte těsto. Vyválejte ho na plát a vyložte jím dno dortové formy. Pečte 10 minut při 200 °C.
  •    Na sušenkový základ promixujte 125 g sušenek s 50 g másla. Upěchujte do formy vyložené pečicím papírem.
  •  
  •     Postup:
  •  
  •   1 Mražené maliny na náplň vsypte do cedníku, zavěste nad misku a nechte povolit (šťávu, kterou maliny pustí, nevylévejte!).

    Vyšlehejte žloutky a cukr do pěny, až směs nabude a zesvětlá. Přimíchejte citronovou šťávu a tvaroh. Želatinu namočte na 10 minut do vody, až změkne. Mezitím vidličkou rozmačkejte povolené maliny. Odkapanou šťávu z malin ohřejte (stačí cca 4 lžíce). Odstavte a postupně přidejte vymačkané plátky želatiny a míchejte je do rozpuštění.

    Rozmačkané maliny smíchejte s tvarohovým krémem. Pokud chcete dosáhnout růžové barvy jako na fotce, přidejte pár kapek barviva. V několika lžících krému rozmíchejte želatinu a pak ji postupně zapracujte do zbytku krému s tvarohem a malinami.

    Kolem korpusu dejte obruč z dortové formy (upečené křehké či piškotové těsto položte na talíř, sušenkový základ nechte ve formě). Vyšlehejte dotuha šlehačku a pevný sníh z bílků. Obojí pak vmíchejte do krému. Směs rozetřete na těsto a uhlaďte. Nechte aspoň 2 hodiny v chladu tuhnout.

    Pak odstraňte boky formy, dort ozdobte mátou a malinami a pocukrujte.

zdroj recept i foto: https://www.apetitonline.cz/recepty/8393-malinovy-tvarohovy-dort.html

 


Nepečený tvarohový dezert s jahodami

1 kg tvaroh
150 g másla
1 hrnek cukr moučka
2 sáčky vanilkový pudink
1 lžíce kukuřičný škrob
3 vejce
1/3 hrnku studeného mléka
1 ks citron (na kůru)
32 kusů sušenek
650 g jahod
2 balení jahodové želé
 
Máslo spolu s moučkovým cukrem dáme do hrnce a na mírném ohni necháme rozpustit. Když máme hmotu jednotnou, přidáme tvaroh a za stálého míchání hmotu spojíme (stále na mírném ohni). Potom hladkou hmotu odstavíme a v druhé misce si připravíme vajíčka. Vajíčka vyšleháme do pěny a pomalým proudem je přidáme k tvarohové hmotě. Vrátíme zpět na oheň a přivedeme do varu. 
  1. V mléce rozmícháme pudinkové prášky a kukuřičný škrob. Přilijeme k husté tvarohové hmotě a vaříme ještě 5 minut. Na úplný závěr přidáme nastrouhanou citronovou kůru a promícháme.
  2. Připravíme si formu o velikosti 25 x 25 cm, vyložíme ji pečícím papírem a na dno poklademe sušenky. Navrstvíme polovinu krému, znovu poklademe sušenky a navrstvíme druhou polovinu krému. Odložíme do lednice.
  3. Když krém zatuhl, poklademe jahody a zalijeme je jahodovým želé, které připravíme podle návodu na obalu. Odložíme zpět do chladničky a podáváme pořádně vychlazené.
  4. zdroj: https://www.nejrecept.cz/recept/fantasicky-nepeceny-tvarohovy-dezert-s-jahodami-a-jahodovym-zele-r6883
  5.  

 


Cuketový koláč s borůvkovým krémem

Na těsto
  •    200 g hladké mouky
  •    1 zelená menší cuketa
  •    3 vejce
  •    3 lžíce zakysané smetany
  •    1 lžíce holandského kakaa
  •    2 lžičky kypřicího prášku do pečiva
  •    100 g cukru krupice
  • Na krém
    •    500 g měkkého tvarohu
    •    300 g borůvek
    •    1 lžička citronové kůry
    •    1 balení želatiny v prášku
    •    200 g moučkového cukru
    • Postup

      Krok 1: Do mísy vyklepněte vejce, přidejte cukr a ušlehejte do nadýchané a světlé pěny. Postupně přidávejte mouku smíchanou s práškem do pečiva a kakaem. Přidejte zakysanou smetanu a těsto ještě jednou důkladně prošlehejte.

      Krok 2: Do těsta nakonec opatrně vmíchejte najemno nastrouhanou cuketu. Plech s vyšším okrajem vyložte pečicím papírem a těsto na něj nalejte. Vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 25 minut. 

    • Krok 3: Mezitím ušlehejte tvaroh s cukrem a citronovou kůrou. Přidejte rozmačkané borůvky a vše promíchejte. Želatinu v prášku rozpusťte asi ve 4 lžicích vody a nechte ji 10 minut bobtnat. Pak ji zahřejte a přidejte do ní lžíci krému. Promíchejte a směs vmíchejte do krému.  

       

      Krok 4: Na vychladlý korpus naneste krém a uhlaďte ho. Koláč dejte asi na dvě hodinky do chladu a pak ho nakrájejte na řezy. Můžete ho na talíři ozdobit borůvkami a kopečkem ušlehané smetany.

    •    foto:Marek kučera

    •    zdroj:https://www.prozeny.cz/clanek/cuketovy-kolac-s-boruvkovym-kremem-57006?seq-no=4&dop-ab-variant&source=clanky-home&mol-gallery--selected=354514


Rybízový koláč s mandlovou drobenkou

  •    300g másla, změklého
  •    250g krupicového cukru
  •    1 sáček vanilkového cukru
  •    špetka soli
  •    5 vajec
  •    300g hladké mouky
  •    2 zarovnané lžičky kypřicího prášku
  •    1 zarovnaná lžička jedlé sody

NA NÁPLŇ

  •    1 sáček vanilkového pudinkového prášku
  •    500ml plnotučného mléka
  •    50g krupicového cukru
  •    400g červeného a černého rybízu (ne mraženého!)

NA DROBENKU

  •      150g mandlových třísek
  •    100g krupicového cukru
  •    100g másla
  •    70g polohrubé mouky
  •    1/2 lžičky skořice

1 Na drobenku jednoduše smíchejte a mezi prsty promněte všechny ingredience.

 

2 Troubu předehřejte na 180°C. Na těsto vyšlehejte máslo s oběma cukry a se solí, po jednom zašlehejte vejce, nakonec krátce zašlehejte mouku smíchanou s kypřicím práškem a sodou. Těsto rozetřete na plech (30x40cm) vyložený pečicím papírem.

3 Pudink uvařte s cukrem a mlékem podle návodu na obalu, horký ho vlijte na připravené těsto a rozetřete. Pudink posypte rybízem, drobenkou a dejte péct do trouby zhruba na 45 minut. 

zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/rybizovy-kolac-s-mandlovou-drobenkou

 


Dort Pavlova

tenhle dort jsem vyzkoušela podle receptu ze strábnek Kuchařka pro dceru a je báječný a zvládne ho každý

Suroviny

  •    2 bílky z velkých vajec
  •    100 g cukru krupice
  •    1 kelímek šlehačky
  •    1 lžíce cukru moučka
  •    300 g čerstvých jahod nebo jiného čerstvého měkkého ovoce

Postup

  1. Troubu předehřejte na 100-120 stupňů. Bílky s krupicovým cukrem šlehejte s pomocí šlehače alespoň 10 minut, až pod metličkou začnou tvořit pevné špičky, které se v podstatě vůbec neohýbají dolů.
  2. Plech vyložte papírem na pečení a lžící na něj naneste 2 stejně velké kulaté placky z ušlehaného sněhu.
  3. Vložte do trouby a pečte do úplného usušení, při teplotě kolem 100 stupňů to může trvat i několik hodin, při 120 stupních jen zhruba půl hodiny, avšak pavlovy dostanou béžový nádech. Upečené nechte vychladnout.
  4. Ušlehejte šlehačku s moučkovým cukrem do tuha. Ochucenou šlehačku naneste na oba upečené korpusy, sestavte dort a uložte do lednice odležet alespoň na hodinu, ale klidně do druhého dne.
  5. Pavlovu vyjměte z lednice, ozdobte čerstvým ovocem a květy a podávejte.
 

Jak upéct dobrý a jednoduchý dort Pavlova

Protože jste zvyklí, že vám u každého receptu zdůrazňuju, co je důležité a na co si dát pozor, zdůrazním to i tentokrát, aby vás už žádný recept na Pavlovu v budoucnosti nechodil strašit ve spaní.

  1. Záleží na tom, jak dlouho šleháte bílky s cukrem.

    Bílky s cukrem musíte nejen společně ušlehat do tuhého sněhu, ale pak ještě hodnou chvíli ve šlehání pokračovat. Tak dlouho, než se špičky sněhu, které se vytvoří po vytažení metličky, nebudou skoro vůbec ohýbat dolů.

    Se šleháním sněhu s cukrem se to má tak, že tyhle špičky jsou zpočátku velmi měkké a ohýbají se dolů, ale dalším šleháním zpevňují, až se nakonec neohýbají vůbec. V tomhle případě je třeba počítat s asi 8 minutami práce elektrizovaného šlehače na nejvyšší nebo skoro nejvyšší rychlost. Na ruční jednotky to snad ani nemá smysl přepočítávat, nejspíš bychom se pod půl hodinu (což je něco jako ekvivalent nekonečna) nedostali.

  2. Korpusy spíš sušte než pečte.

    Sněhové pečivo potřebuje teplotu nejvýš 120 stupňů, pak už mění barvu dozlatova. 120 stupňů je opravdu hraničních a béžový nádech už při nich korpusy získají, ale zase jsou upečené celkem rychle, asi tak za hodinu. S klesající teplotou se suší mnohem déle, třeba i celou noc. Zvažte své možnosti a priority a podle toho se zařiďte.

  3. Předkreslete si tvar

    Protože k sobě budete spojovat dva korpusy, hodilo by se, aby měly co nejpodobnější tvar. Takže si třeba obkreslete talíř na pečící papír, ať máte pravidelné kruhy. Jo a ten papír položte na plech pokreslenou stranou dolů.

  4. Chraň vás svatý Vavřinec nebo kdokoli jiný, abyste z receptu ubrali cukr

    Když cukr vynecháte nebo nahradíte, budou ve sněhu chybět fyzikální vlastnosti drobných krystalků cukru, které sníh zpevňují, takže se vám pusinkové korpusy prostě nepovedou.Optimální poměr cukru a bílků bývá ve sněhové hmotě kolem 50 g cukru na jeden velký bílek. Podle toho si můžete zvětšit nebo zmenšit množství sněhové hmoty na korpusy. Jen si dejte pozor, od 4 bílků už je toho po našlehání tolik, že se to nemusí vejít do šlehače ani do trouby.

    1. Pokud přece jen chcete držet cukr na uzdě, pak neslaďte šlehačku, kterou se korpusy plní, ale ze sněhové hmoty ho rozhodně neubírejte.

    2. Pavlově svědčí odležení

      Zdá se to nelogické, upečená pusinka je přece báječně křehká a křupavá, tak proč ji nechávat navlhnout a měknout v lednici? Jenomže když korpusy spojíte šlehačkou předem a necháte několik hodin odležet v chladu, všechno se to spojí dohromady v jeden nadýchaný celek. Půjde vám to líp krájet, nebude se to tolik drobit a vaše blaho bude podstatně větší.

    3. Zdobení

      Budete potřebovat jen několik hrstí sezónního měkkého ovoce a nějaké jedlé květy. Na šlehačkou potřený dort naházejte očištěné ovoce, zasypte květy a pokud si chcete udělat obzvlášť dobře a množství cukru se vám zdá nedostatečné, ještě to pocákejte nějakou polevou, třeba karamelovou nebo čokoládovou.

    To je celá věda, abyste byli za hvězdu pro vaše báječné okolí.

  5. zdroj recept i foto:https://www.kucharkaprodceru.cz/jednoduchy-dort-pavlova-recept/

 


Rychlý tvarohový dezert.

tuhle slaďoučkou laskominu jim připravíte za 5 minut!

 

Rychlý tvarohový dezert, který si zamilujete!

Tuhle dobrotu si prostě musíte okamžitě zamilovat. Je rychlá, nenáročná na suroviny, nevyžaduje zbytečné úsilí vynaložené v kuchyni a výsledek? Ten zkrátka stojí za to!

Co budete potřebovat na přípravu?

  •    500 g tvarohu
  •    5 polévkových lžic hladké mouky
  •    4 polévkové lžíce cukru
  •    2 vajíčka
  •    1 balíček vanilkového cukru
  •    1/2 čajové lžičky prášku do pečiva
  •    trochu oleje
  •    špetku soli

Jak postupovat při přípravě?

  1. Tvaroh s pomocí vidličky rozmělněte a smíchejte se všemi ostatními přísadami.
  2. Na pánvi nechte rozpálit menší množství oleje.
  3. Z vytvořené hmoty vykouzlete menší bochánky, které vložte na pánev a z každé strany osmažte dozlatova.
  4. Na závěr posypejte moučkovým cukrem a podávejte.
  5. zdroj recept i foto https://prosvet.cz/rychly-tvarohovy-dezert-ktery-pripravite-za-5-minut-a-ani-nemusite-zapinat-troubu/

Šlehačkové rohlíčky s jablečnou náplní

  1. Vypracujeme hladké těsto, které rozdělíme na 5 dílů.

  2. Z každého vyválíme kolo, které rozdělíme na osminky. Na každý kousek dáme náplň - nastrouhaná jablka smíchaná se skořicí - a zabalíme do rohlíčků - začínáme na širší straně.

  3. Rohlíčky potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme dorůžova. Ještě horké posypeme moučkovým cukrem

 

 

45 dkg hladké mouky
 
1 Hera
 
250 ml smetany ke šlehání
 
špetka soli
 
 
 
jablka
 
skořice
 
 
 
vejce na potření