Blog

Vyšetření na mamografu

02.05.2022 12:31

Dnes vyšetření na mamografu. Dámy, neodkládejte to, a nezanedbávejte. Vyšetření nebolí, je jen trochu nepříjemné. S dnešními vyšetřovacími metodami lze nádor prsu odhalit včas a vyléčit. když to zanedbáte, může být pozdě. Rakovina totiž nebolí.. Zrovna dnes jsem byla svědkem paní, která s pláčem odcházela z ordinace, byl problém.. Tak šup, objednat se co nejdřív. Máte nárok každé dva roky na vyšetření mamografem hrazené pojišťovnou.

—————

Bramborová brigáda

03.04.2022 11:28

Včera jsem v televizi zase nechala puštěné zpravodajství- někdy si říkám, proč to dělám, vždycky mě to totiž naštve. Tentokrát to byla zpráva o tom, že budou drahé brambory, protože je na Ukrajině válka.. a ony by jako jinak drahé nebyly? Když se skokem zdražilo úplně všechno? Naštvalo mě to o to víc, že pocházím z Vysočiny, kde vždycky byly brambory na polích hlavní plodinou. Byla to bramborářská oblast - v produkci brambor jsme byli soběstační. Na gymplu jsme jezdili každý podzim na bramborovou brigádu. Byli jsme nadšení - nemuseli jsme se učit a ještě jsme si přivydělali. Kdo tuhle fotku tehdy fotil už nevím - foťáky byly celkem drahé, a fotky uměl vyvolat doma málokdo, takže se trochu divím, ale ano - na té fotce jsem já na bramborové brigádě. Není to ilustrační fotka, opravdu je to důkaz mé pracovitosti. Jezdili jste také se školou na brigády pomáhat do zemědělství?

—————

Jak snášíte čekání v čekárně u lékaře?

23.03.2022 14:12

Uf. Tak bych jedním výrazem shrnula dnešní dopoledne. Byla jsem na plicním. Tam to vždycky trvá, dnes to bylo ale obzvláště "výživné". Rentgen a spirometrii jsem odbavila celkem tychle a pak jsem hodinu a půl čekala, než na mne přijde řada. Za tu dobu byli v ordinaci přede mnou 4 lidi. Fakt nekecám, ale jen 4. Pak mezitím paní doktorka pobíhala, přebírala si balíček od PPL, vařila si čaj a ještě nevím co dalšího. Já mám z čekáren kopřivku jen tam vlezu - natož když tam stojím a je tam deset kašlajících lidí na 3 metrech. Už jsem myslela, že na ni zaťukám a něco řeknu. Ale já to nějak neumím. Jsem vychovaná v tom, že mám čekat a pana doktora nedráždit. Vždyť ho potřebuju (u nás v okolí jiné plicní prostě není). Mám strach, že když ho naštvu, tak mě nevezme, nebo bude nepříjemný a nebude mne léčit .. Taky je super elektronická krabička, kam vložíte kartu pojištěnce a zvolíte, na jakou vec jste objednaní. Pro staré lidi to byl celkem mazec pochopit a byli z toho upřímně zoufalí. Tak jsem si krátila čas tím, že jsem jim radila jak se zaregistrovat. Tak se ptám. Je mezi vámi někdo, kdo nemá strach se ozvat, a klidně doktora upozorní, že by měl pracovat rychleji, nebo třeba že je na ředě, a nebojí se důsledků. Já jsem poseroutka. je tu nějaká hrdinka, nebo hrdina? Na fotce je jediné prázdnější místo na celém plicním- ostatní prostor přecpán

—————

Měli jste jako děti rádi lízátka?

16.03.2022 12:50

Měli jste jako děti rádi lízátka? Já moc. nejčastěji jsme dostávali lízátka - takový stromeček na dřevěné tyčce - byla to moc dobrá lízátka, byla malá, takže jsme je snědli najednou -ale já jsem se vždycky bála, že si do rtu nebo jazyka zadřu třísku. Ty tyčky leckdy nebyly úplně opracované. Mnohem raději jsem pak měla lízátka placatá s kytičkou, nebo obličejem -ta už pak měla tyčku z plastu a to byla paráda. Co jsme ale milovali všichni byla lízátka Roks tyčka. Byla dlouhá. Za 1 korunu to bylo spousta lízání. Až jsme měli odřenou pusu a jazyk. Lízali jsme je do špičky -kdo bude mít nejšpičatější. Když nás bylo víc -prostě jsme si lízátko rozlomili, nebo ukousli a každý měl dílek jako bonbon. To byla paráda. je tu ještě někdo, kdo měl tahle dlouhá lízátka rád, a cucal je do špičky? :-D

—————

Malování na kamínky

14.03.2022 12:14

Znáte malování na kamínky? Mě se ten nápad moc líbí. Jen tak někde pro radost někomu druhému položit kamínek pro štěstí. Najít ho je pak moc fajn pocit. Já jsem tedy venku ještě takový kamínek nenašla, ale na facebooku je skupina, kde si lidé sdílejí fotky nalezených kamínků - ten pak přemístí někam jinam, aby dělal radost dál. Já jsem takové kamínky pro radost dostala od kamarádky Kačky (Kači děkuju ještě jednou) - aby mne nemrzelo, že jsem žádný nenašla. Tedy ten s kočkou si položím do sbírky koček, a ten a andělem si nechám - pro štěstí a radost. To je v téhle divné době prostě potřeba. Našli jste už nějaký kamínek s obrázkem venku? Nebo sami na kamínky malujete? Pochlubte se na facebooku Život v pohodě...

 

—————

8. březen - Mezinárodní den žen

07.03.2022 10:51
Milé ženy, přeji vám všechno nejlepší k zítřejšímu Mezinárodnímu dni žen. Udělejte si se svými milými hezký den,a oslavujte svoje ženství.Nenechte si namluvit od škarohlídů, že je to socialistický svátek.Není to pravda. Je to mezinárodně uznávaný svátek, stanovený OSN na 8. března k výročí stávky newyorkských švadlen.Poprvé byl slaven už v roce 1909. Od roku 1975 je svátek oficiálně uznán Organizací spojených národů, je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Já jsem dostala od partnera krásnou malou kytičku, no a samozřejmě čokoládu (jsem mlsoun). A co vy? Slavíte MDŽ, nebo jste zarytí odpůrci?
 

 

—————

2.2. - dnes slavíme Hromnice. A na Hromnice o hodinu více - bude už tedy o něco více světla..

02.02.2022 11:09
Dnes je 2.2. - Hromnice. Tento den se spojuje se spoustou pranostik, jako "Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout" nebo "Na Hromnice o hodinu více" a podobně. Pranostik jsem objevila asi 40, všechny ale prorokují, že po Hromnicích bude ještě mráz a velká zima. Hromnice byl pro naše předky den velmi významný. V tento den se prováděla očista obydlí, vykuřovalo se proti hmyzu i duchům. Také se zakracovaly svíčky, a ty se dávaly posvětit. Během roku pak byly používány jako "hromničky" - tedy svíčky, které byly dávány do oken, jako ochrana před hromy a blesky.
Bylo zakázáno tančit, vtipkovat, nebo klít ( to by měla většina dnešních lidí velký problém), ženy nesměly v ten den šít, aby špička jehly nepřitahovala blesky. Svátkem Hromnic také oficiálně byly ukončeny svátky vánoční, a z kostelů v tento den býval odstraněn betlém.
Ve spoustě pranostik a pověr byly Hromnice spojovány hlavně se světlem. A také s rámusem - bylo potřeba rámusit, aby člověk vyhnal zlé duchy z obydlí i ze své duše, a vpustil do ní světlo.
Tak si užijte svátek Hromnic, a přeji vám ať máte všichni světlo v duši, a uslyšíte skřivánka.
A poku vám to všechno připadá jen jako snůžka pověr, tak to berte tak, že pro naše předky to bylo všechno hodně důležité.
Pokud vás Hromnice vůbec nezajímají, tak si užijte alespoň magické datum plné dvojek - 2.2.2022

 

—————

Staré fotky

27.01.2022 14:06

Tak na mne při uklízení vánočních dekorací úplnou náhodou vypadly tyhle staré průkazové fotky. Na jedné je mi 18, na druhé asi 22

let. Ani vám nebudu říkat, jak už je to dlouho. Vždycky na mne z těch fotek dýchne trocha nostalgie, jestli ta dlouhovlasá malá holka jsem vůbec já. Ale asi ano, něco z ní v sobě mám pořád. Mrzí mne, že jsem někam založila, nebo ztratila fotku z maturitního tabla. Na tu bych se podívala ráda. Máte nějakou starou -třeba klidně taky černobílou fotku z mládí? Pochlubte se, na facebooku Život v pohodě, ať spolu trochu zavzpomínáme.

—————

Dnes je Světový den manželství

12.01.2022 12:16

Dnes je světový Den manželství. Tak nějak tradiční manželství jsou odsunována do pozadí. Spousta lidí žije - jak se říká - "Na psí knížku" - ve společné domácnosti bez svatby. Je to docela škoda. Svatba a žít spolu je povýšení citů na nejvyšší úroveň. Dáte tak protějšku najevo, že s ním chcete být. Docela mne pak mrzí experimenty typu Svatba na první pohled. Tak nějak je to vyjádření -No a co, když to nevyjde, tak to prostě zrušíme. To je v poslední době naprosto normální - prostě se to zruší. Nic se neřeší, nerovná. Pamatuji se, že když jsem byla malá, neznala jsem ve městě nikoho, kdo by byl rozvedený. Prostě se to nenosilo. Já sama tedy rozvedená jsem. Důvod ale nebyl ten, že by mne manžel přestal bavit, nebo tak něco, ale hrací automaty. Můj bývalý manžel vtáhl svým hraním mne i naše děti do šílené propasti dluhů, hraní, slibů a lží. Tam už pak byl rozvod existenční otázkou. A co vy? Jste vdané, nebo jste ženatí? A poprvé, nebo opakovaně? Je pro vás svatba důležitá, nebo ji berete jen jako "kus papíru"? Pochlubíte se svatební fotkou? Jsem celkem zvědavá...

 

diskuze na facebooku zde: svatební diskuze

 

—————

Zemřel spisovatel Stanislav Rudolf

11.01.2022 15:46

Tak nějak v poslední době je internet plný informací o úmrtí známých osobností. Úplně mi tak uniklo, že včera zemřel PAN spisovatel Stanislav Rudolf. Mám a měla jsem jeho knihy vždycky ráda. nejen proto, že je z Brandýsa nad Labem, kde teď žiju. Milovala jsem ty knížky už jako malá holka. Protože ve zprávách jsem zahlédla jen malé upozornění, myslím si, že je to škoda. Tenhle pán spoustu z nás potěšil a pobavil krásnými příběhy. Proto mu tam nahoru posílám velké díky a zapálím svíčku. Přečetla jsem asi všechny knížky, co napsal. Nejznámější jsou Operace mé dcery, Metráček, nebo Kopretiny pro zámeckou paní. Ty jsem měla vždycky ráda, a pak knihu V každém okně Julie, a To jsme prosím nebrali. Každá z jeho knih byla psaná poutavě a tak čtivě, jako bych ten příběh sama prožila, nebo byla jeho účastníkem. Pan Rudolf měl originální, báječný vypravěčský talent. Žije dál ve svých knihách. Četli jste jeho knížky? Kterou máte nejraději?

—————


Střelba na sídlišti

Bydlím v klidné části na okraji města. Tedy doposud celkem klidné- konec města a rovná silnice svádí některé řidiče k rychlé jízdě,a kdo to tu nezná, a nečeká křižovatku, je občas nemile překvapen a bourá. Ale převážně BUM!, rána a pomačkané plechy, nic víc. Také na sousedství nemocnice jsem si zvykla. Houkání sanitek nás tak už neruší, je to zvuk, který čekáme. A tak si tu v poklidu žiju už skoro 30 let. Jenže blízkost Prahy a pole, které asi připadalo devenloperům nevyužité i sem přivedly stavaře a vyrostlo tu o pár paneláků navíc. A tím i spousta nových lidí. A tak se v naší bezpečné klidné čtvrti včera střílelo, pár ran z pistole, houkačky, sanitky, hasiči, policie a...koroner.. A tak mám pocit, že s nově přistěhovavšími se lidmi klid skončil. Přiznám se, že jsem pak večer měla strach jít po tmě vynést koš a dnes jsem objednala pro dcery baterky s paralyzérem, abych neměla takový strach, až se po tmě budou vracet z práce domů. Bezpečně se ale asi dlouho cítit nebudu.Jak to je s bezpečností ve vašem městě?


Požár

Život není vždycky fér, a ve vteřině se může změnit úplně všechno. Myslela jsem když jsem vstávala, jaký je dnešek krásný den,a těšila jsem se, jak vám tu napíšu něco krásného, nebo pozitivního. Ve vteřině jsem ale byla úplně jinde - v noci, nebo tedy spíš k ránu mé dceři a její kamarádce vyhořel byt. Shořelo úplně všechno - vlastně stihly holky z bytu vynést jen to co měly na sobě a psa. Zatím nevíme, proč hořelo - jestli od závady na elektrice,nebo jestli kamna, komín - byl to takový fofr, že musíme počkat na zprávu od hasičů. A já jako máma jsem z toho možná v ještě větším šoku než dcera. A tak pokud máte pocit, že se vám nedaří všechno jak si představujete, rozhlédněte se kolem sebe - vždyť ono to zas tak špatné není, že? Přeju vám všem krásný den. Já doufám, že i u nás bude líp. Po odražení ze dna se dá totiž jít jen nahoru..


První jarní den,a den štěstí

Tak jsem se dočkala, je první jarní den. A taky je dnes mezinárodní den štěstí. Takže jdo chce začít nějakou novou životní etapu, nebo se k něčemu rozhodnout, zkuste to. Na jaro se těším vždycky opravdu moc. Zima je pro mě jen nutné zlo a taková čekárna na jaro. Miluji když se začne zelenat jarní tráva . je tak svěží a krásná. Mám strašně ráda i pampelišky. Zahrádkáři mi asi moc za pravdu nedají,ale z mého pohledu jsou nádherné. Jako malá sluníčka, co popadala do trávy. A já nikdy neodolám a alespoň malý věneček si z nich udělám. V tu chvíli jsem jako malá holka a vůbec mi nevadí, že od pampelišek budu mít špinavé prsty. Taky začínají kvést stromy - to je nádhera, nad kterou se tají dech. Vždycky si říkám, že tu nádheru mohla příroda nechat na trochu delší dobu. A tak se procházím a nasávám tu krásu a ty vůně kolem a jsem opravdu šťastná. Užijte si dnešní jarní -šťastný den co nejlépe. Ať se vám všechno daří podle vašich představ -prostě -buďte v pohodě ..

Foto zdroj: pexels.com Tomáš Kouba


O dětských knížkách

Narazila jsem při brouzdání po internetu na ofocený obrázek stránky z knížky. A tak nějak mi vyrazil dech. Myslela jsem že po knážce O krtkovi, který chtěl vědět,kdo se mu vykakal na hlavu už mne nepřekvapí nic. Překvapilo.A pořádně. nejsem žádný poritámn,a s dětmi jsem i o sexu mluvila otevřeně,ale podávala jsem jim jen informace, které jsem předpokládala, že v jejich věku stačí. A bylo to vždyckly v pohodě. Když jsem viděla ale list z knížky, tak si říkám - je tohle fakt potřeba: nestačí info od maminky? Musí děti mít na takovéhle věci knížky: Ano, vždycky byly knihy pro pubertální děti, jak se vyznat ve vlastním těle a asexualitě.Ale puberťáci se prostě stydí. Nějak si neumím představit, že bych tuhle knížku šla číst dětem na dobrou noc. Zlatý Kája Mařík, a Honzíkova cesta..Koupili byste tuhle knížku svým dětem?: jaký na tohle téma knih pro děti máte názor (myslím tuhle erotickou, nebo O krtkovi a hovínkách, případně o prdění kdo si prdnul u dvora a podobné...)


Oslavy Sametové revoluce

Oslavy Sametové revoluce jsou za námi. Byla jsem v Praze a ta atmosféra byla báječná. I když přiznávám, že z toho velikého davu jsem byla trošku unavená. Přesto když slyšíte zpívat hymnu a Motlitbu pro Martu tolik lidí, až vás z toho zamrazí. je to nádhera. Když jsem před 30 lety studovala 2. ročník VŠ, vůbec mne nenapadlo, čeho budu svědkem. Tehdy jsem měla malinkou dcerku,takže jsem na demonstraci nejela, i když mne spolužáci zvali. Bylo mi úzko, když jsem zjistila co se na Národní třídě stalo - mezi zmlácenými bylo i spousta mých spolužáků. Jsem ráda, že tehdy se povedlo to, co nikdo netušil a čemu se nám ani nechtělo věřit - padl režim. jestli je to dnes lepší, nebo horší nebudu polemizovat, ani se mi nechce zaplétat se do nějakých politických diskuzí. Jsem ráda, že jsme se mohli včera demokraticky sejít a zavzpomínat, co bylo kdysi.A doufat, že bude líp ... (obrázek zdroj : megapixel.cz)Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: