Zakrýváte v horku kočárek plenkou? Nedělejte to! Miminkům to škodí!

30.05.2018 16:34

V Posledních letech se mezi maminkami rozmohlo překrývání kočárku v horkých (ale i ostatních) dnech látkovou plenkou. Některé chtějí, aby se miminkům lépe spalo - pozor, to, že nám dospělým se lépe spí ve tmě neznamená, že miminko v kočárku neusne. Boudička dělá dostatečné příšeří a miminku se spí dobře i bez zakrývání - naopak bráníte přístupu vzduchu do kočárku.

Co je ale horší, je překrývání kočárku látkovou plenkou v horkých dnech. Miminko se trochu ošívá, když na něj svítí sluníčko a tak maminy překryjí boudu plenou. některé to ještě vylepší tím, že plenu zakolíčkují i dole. A o průšvih je postaráno. I zdravý selský rozum napoví, že do kočárku přestává proudit vzduch a tak se vyhřívá vzduch uvnitř.

Jak jsem se dočetla v jedné studii, vědci ve Švédsku zjistili, že tenhle typ zakrytí a stínu způsobuje, že v kočárku je za chvilku teplo jako v peci. Kvůli sníženému proudění vzduchu mohou teploty rychle stoupat, podobně jako v horkém autě. 

Podle studie publikované na webu www.svd.se byla teplota uvnitř nekrytého kočárku 22,2 stupně Celsia, po překrytí tenkou látkou dosáhla během půl hodiny hodnoty 33,8 stupně Celsia. Za hodinu teplota vyšplhala na neuvěřitelných 37,7 stupně Celsia.

Přitom stačí přikrýt kočárek hustou síťovinou do které může proudit vzduch, zajet s kočárkem na chvíli do stínu, nebo přidělat ke kočárku malý slunečník.
A tak se občas snažím maminky upozornit. Ne vždy se setkám s pochopením, a tak vás maminky prosím, nevystavujte zbytečně svoje miminka podmínkách, ve kterých jim můžete ublížit - i když v dobrém úmyslu. Plenka prostě na kočárek nepatří.

 

obrázek zdroj :pexels.com


 

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: