Postřikovač - skvělý pomocník pro zahrádkáře, kutily i do domácnosti.

18.02.2019 12:58

Postřikovač – věc, bez které se neobejde žádný zahrádkář, široké využití si ale najdou postřikovače i v každé domácnosti. A protože se pomalu blíží jaro, brzy začneme nakupovat vybavení na zahrádky, ale i do dílen a domácností na jarní úklid. A tady všude se postřikovače využívají. Ať už ruční, nebo tlakové – ty jsou tedy mnohem pohodlnější.

Já bych vám dnes chtěla představit a doporučit čtyři typy a druhy postřikovačů – dva menší, a dva větší.

Postřikovač Marolex Mini – skvělý pomocník, vždy připravený být po ruce. Je velmi praktický, a má poměrně široké využití. Objem nádobky na vodu je 500 ml, postřik provádíme mechanicky. Tenhle postřikovač si najde určitě využití v každé domácnosti. Já ho využívám například při rosení pokojových rostlin, nebo bylinek za oknem. Díky jemné mlze se z lístků opláchne prach, a voda rovnoměrně zavlaží i hlínu.  Praktický je i při žehlení – pokud je prádlo příliš polámané ždímáním, anebo přeschlé, stačí ho lehce „nakropit“ postřikovačem.  Tenhle malý postřikovač ocení jistě i chovatelé některých druhů zvířat- hlavně těch terarijních – například u nás syn používá rozprašovač, když se jeho mazlíček krajta svléká z kůže – i tady je třeba rosit, jen je třeba dávat pozor, aby před rosením nebyla v postřikovači nějaká chemikálie nebo hnojivo na rostliny. Také utírání prachu je rázem snažší – buď stříknete vodní mlhu na nábytek, nebo na hadřík – a snadno setřete.

Druhý postřikovač, který má perfektní využití i v domácnosti je Marolex Master Plus Viton 1500.

Tenhle postřikovač je odolný díky vylepšenému vitonovému těsnění – odolá i přípravkům na olejové bázi.  Výhodou postřikovačů Marolex je velký sortiment příslušenství a náhradních dílů.

Tenhle tlakový postřikovač s pumpičkou využíváme doma opravdu často. Je to první postřikovač tohoto typu, co jsem vyzkoušela, byla jsem tedy na něj velmi zvědavá. Často je třeba postřikovat větší plochu, a s tlakovým postřikovačem vás pak nebolí prsty. Já mám poměrně malou ruku, u větších postřikovačů (s větší nádržkou) mi dělalo problémy je držet, natož stříkat. Tady je ovládání skvělé, lehce mačkáte ovládání na rukojeti a stříkání „jde samo“. Nádržka 1500 ml je tak akorát na domácí použití, a lehce ji udrží jednou rukou i ženy. Využití je super například do skleníků a fóliovníků, ale to asi skoro všichni zahrádkáři už vědí. Pokud tedy potřebujeme stříkat a rosit delší dobu a větší plochu, je zbytečné ničit si ruce postřikovačem mechanickým – tlakový pracuje za vás, a bez námahy. Vyzkoušela jsem ho i na mytí oken. Jednoduše jsem postříkala sklo vodou s trochou octa a pak setřela aku stěrkou – pokud jsou okna více špinavá, zopakujte ještě jednou a máte bez námahy krásně čistá okna. Pokud na jaře máte problém s hmyzem – myslím tím například pavouky – stačí do postřikovače nakapat trochu tea tree olejíčku, nebo pár kapek mentolové silice (používají se do aromalampiček), a postříkat parapety, nebo rohy místností, kam tyto potvůrky rády zalézají. Mentolová silice jim totiž vůbec nevoní, a vy budete mít byt bez pavouků, a krásně mentolově vonící.

A pak jsou tu dva větší postřikovače – a to Marolex Profession 5 postřikovač a Marolex Axel 2000 - pěnový postřikovač.

Marolex Profession 5 postřikovač najde určitě široké uplatnění na každé zahradě, i v dílně.

Nádržka má objem 5 litrů, nastavitelná tryska pomáhá k přesnější aplikaci, tyč u postřikovače je teleskopická – nastavit si ji tedy lze podle potřeby. K tomuto postřikovači lze dokoupit i tří metrová teleskopická tyč. Postřikovač má bezpečnostní ventil, takže nádobu nelze přetlakovat. Díky praktickému popruhu můžete nosit postřikovač na rameni. Objem 5 litrů je dostačující na běžnou potřebu například postřiku proti škůdcům. Připravíte si jen tolik roztoku, kolik spotřebujete. A pokud potřebujete provádět postřik třeba na vyšším stromě, popruh oceníte – přeci jen na žebříku je lépe mít ruce volné.

A poslední postřikovač, který vám chci představit, si oblíbí asi nejvíc muži. Alespoň u nás je ve velké oblibě a má čestné místo v garáži. Je to pěnový postřikovač Marolex Axel 2000. Tady vám s dovolením popis okopíruji od výrobce, abych nebyla nepřesná:

Pěnovače Axel – foamer jsou postřikovače určené k nanášení pěnotvorných přípravků. Jejich charakteristikou je vysoká úroveň zpracování. Hustotu pěny je možno regulovat výměnou  jednou ze tří pěnotvorných vložek, které jsou součástí balení a tím může rošířit spektrum využití. Své uplatnění nalezne zvláště v automobilovém průmyslu (při mytí aut, jednotlivých dílů, motorů, disků) v gatronomii ( čištění sporáků, pecí, řeznických stolů, lednic i mrazících boxů), ve stavebnictví ( čištění odpadům, stavebního nářadí), při úklidu (mytí oken, kachliček, čištění zahradního nábytku). Těsnění obsažené v pěnovači je EPDM- nejlépe odolává čistícím rostředkům. Speciálně vyprofilovaná nádrž zajišťuje stabilitu postřikovače a díky vnořeným úchytům lehce povolíte hlavu pěnovače.

S tímto postřikovačem umyjete naprosto vše. Ušetříte za myčku – auto si umyjete pohodlně a bez námahy – prostě jen postříkáte pěnou, pak opláchnete a je hotovo. Také jsou tyto postřikovače hodně využívány na mytí různých strojů, ale i na okna, kachličky, a skvěle s ním vyčistíte i zahradní nábytek. Ten je hlavně v létě potřeba čistit pravidelně, aby se do něj špína nezažrala – a tenhle postřikovač s aktivní pěnou je na zahradní nábytek ideální. Žádná námaha. Vyberete si jen pěnovou vložku, kterou chcete použít – na výběr jsou tři velikosti – malá, střední, a velká- podle množství pěny, které potřebujete. Můj muž říká, že na čištění je tenhle postřikovač „mercedes mezi postřikovači“.

Postřikovače jsou v domácnosti velmi praktická věc. A to nejen pro zahrádkáře, ale i pro kutily. I když na zahradách a zahrádkách – i těch malých za oknem – je využíváme asi nejčastěji. Já jsem si na postřikovače po dobu testování tak zvykla, že dnes nechápu, jak jsem bez nich mohla být. Ušetří tolik práce a námahy, a při mytí čehokoliv si nemusím máchat ruce zbytečně ve vodě a saponátech.

A protože jaro se blíží (Hurá!!), je nejvyšší čas začít přemýšlet o nákupu pomocníků na zahradu a do dílny. A postřikovače jsou pomocníci úžasní.

Ruční postřikovače si můžete prohlédnout po kliknutí zde: ruční postřikovače

Tlakové postřikovače si prohlédněte po kliknutí zde: Tlakové postřikovače

Chcete si vybrat jiný typ postřikovačů? celou nabídku najdete zde: www.postrikovac.cz

 

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: