Na dnešek připadá jedno smutné výročí - 16.1.1969 se upálil Jan Palach

16.01.2018 14:50

 

Příběh jana palacha známe všichni, nebo bychom ho alespoň měli znát. Na dnešní den připadá smutné výročí dne, kdy se tenhle student Filozofické fakulty ze Všetat upálil na protest proti okupaci Československa a politické situaci u nás.

Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci ...


 

 Jako máma dnes na tenhle čin koukám i z pohledu matky, která přišla o syna..I když chápu proč to udělal, maminka na něj byla určitě hrdá, přesto si myslím, že mohl zvolit i jinou formu protestu a bojovat činně proti okupaci, myslím, že i když si jeho upálení všichni pamatují a nebyl zapomenut, byla tahle smrt možná trochu zbytečná. Ale to je jen subjektivní názor mámy..

Tento den byl až do roku 1993 ve všech kalendářích uveden jako významný den, po rozpadu federace ale přestal být uváděn. 

O Janu palachovi je natáčen i film.

Životopis

Jan Palach byl český student filozofie na Univerzitě Karlově, který na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem počínaje srpnem 1968 spáchal 16. ledna 1969 sebevraždu sebeupálením v horní části Václavského náměstí v Praze. Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze. Jeho ošetřujícími lékařkami byly prof. MUDr. Radana Königová, CSc. a doc. MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc.

Jan Palach vystudoval gymnázium v Mělníku. Na Filozofickou fakultu ho v roce 1966 nevzali, i když uspěl při přijímacích zkouškách. Začal proto studovat na Vysoké škole ekonomické. V roce 1968 svůj pokus dostat se na Filozofickou fakultu zopakoval, tentokrát úspěšně. Na podzim se účastnil mnohých protestních akcí včetně studentské stávky. Protože však neviděl žádný významný pokrok, pravděpodobně začal uvažovat o radikálnější akci. O svém posledním činu se ovšem před jeho vykonáním nikomu nezmínil.

Pohřeb Jana Palacha dne 25. ledna 1969 se stal velkým protestem proti pokračující okupaci. Asi o měsíc později, 25. února 1969 se upálil na stejném místě jiný student, Jan Zajíc, a v dubnu 1969 je následoval v Jihlavě Evžen Plocek. Ačkoliv tyto protestní sebevraždy hluboce otřásly veřejným míněním, neměly trvalejší dopad na politickou situaci v tehdejším Československu.

Jan Palach byl pohřben na Olšanských hřbitovech. Roku 1973 byly jeho ostatky zpopelněny a popel uložen v rodných Všetatech. Převoz proběhl tajně a narychlo. Prázdný hrob byl však hojně navštěvován i nadále. V roce 1990 se urna s popelem vrátila na Olšanské hřbitovy.

V tzv. Palachově týdnu, od 16. ledna do 22. ledna 1989, probíhaly v Praze protestní akce zaměřené proti komunistickému režimu. Jednalo se tak o předstupeň listopadových událostí.

Od roku 1989 existuje ve Všetatech nezisková organizace Společnost Jana Palacha, která pořádá každoroční pietní akce. Ta vznikla obnovením stejnojmenné společnosti, spontánně založené hned po pohřbu (s cílem vybudovat Janu Palachovi pomník).

 

zdroj životopisu a fotky: https://zivotopis.osobnosti.cz/jan-palach.php

Jan Palach
 

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: