Knihy z nakladatelství Kazda pro malé čtenáře - Pravěcí vládci Evropy (o dinosaurech) a Chodí mýval brzy spát? (zajímavosti ze světa zvířat)

15.09.2020 14:18

 

Mám moc ráda knihy. Odmala jsem byla tak trochu knihomol – vyrostla jsem totiž v době, kdy nebylo v televizi moc pořadů pro děti a mládež, o internetu jsme neměli ani zdání. Proto jsme večer, když jsme přišli domů a splnili si povinnosti do školy, neměli moc co dělat. Já jsem volný čas před spaním vyplňovala čtením. A velmi brzy mne svět knih vtáhl do sebe, a já čtu moc ráda – nejen sobě, ale četla jsem i svým dětem a vnoučatům. Dnešní děti mají všude naservírovanou zábavu až pod nos, videa a pohádky, které jsou snadno dostupné, pak vytlačují knihy, které jsou na získání informací pro děti obtížnější.

Pokud ale dětem čtete, láska ke knihám jim zůstane. A se čtením pak přijdou i další benefity – kromě získaného obsahu knih si děti nenásilně osvojí i gramatiku ( vidí jak se které slovo píše, a zapamatují si ho), zlepší se jim slovní zásoba, a děti, které čtou, mají i méně logopedických vad – lépe mluví. Nejdůležitější pro děti ale je, že se dostanou do světa fantazie a příběhů. To je pro ně opravdu důležité.

Já bych vám dnes chtěla představit knihy z nakladatelství Kazda. Dnes vám představím knihy dvě, ale budu se k tomuto nakladatelství ještě vracet, a představím vám i další knížky, protože jsem tu objevila tolik nádherných knih, že se chci se s vámi o to nadšení z nich podělit.

Dnes bych vám chtěla představit dvě knihy, které jsem vybrala pro 9 letého vnuka. Vojta má moc rád přírodu a zvířata – a hlavně už odmala dinosaury.

Kniha Pravěcí vládci Evropy od Vladimíra Sochy tak byla jasnou první volbou.

Je to takový průvodce světem dinosaurů na našem kontinentu – tedy v Evropě. Vždycky jsem si myslela, že dinosauři byli nalezeni spíš na jiných světadílech, takže mne překvapilo, kolik jich žilo i u nás – v Evropě, a tedy i v Čechách.

Většina dětí je světem dinosaurů tak trochu fascinovaná. Ani se jim moc nedivím, jsou pro nás všechny tak trochu záhadou a tajemstvím. Když jsem já byla malá, nevěděli jsme o nich nic moc – znali jsme je jen z obrázků Zdeňka Buriana a z filmu Cesta do pravěku. Proto jsem na tyhle tak trochu příšery zvědavá taky, a budu si knihu s vnukem taky ráda prohlížet.

Občas, když jsme byli s vnukem v Dinoparku, byla jsem překvapená, jak jsou děti z dinosaurů nadšené, a hlavně kolik z nich umí jednotlivé dinosaury pojmenovat. Já si na těch názvech velmi často lámu jazyk. Pro děti, co mají dinosaury rády, bude tato knížka prima dárek.

Moc se mi líbí to, že se v knize dozvím o pravěkých „potvorách“ žijící u nás, nebo v nám blízkém prostředí. Dovedete si představit, že byste jeli do kraje Boženy Němcové a v místě, kde žila její románová Babička, jste potkali tříprstého dinosaura? Nebo že byste u Brna potkali moravskou tetanuru, nebo megalosaura?

V téhle knize jsou popsané lokality, kde se v Evropě dinosauři nacházeli, a kde byla objevena jaká fosílie. Zjistíte, jací byli dinosauři v blízkém Německu, nebo v Rumunsku – prostě evropští dinosauři nalezení, nebo alespoň jejich kosterní pozůstatky a segmenty. Kniha je spíš pro starší děti, které už umí číst, a o dinosaury se zajímají. Kniha je velmi hezky ilustrovaná Vladimírem Rimbalou – obrázky jsou opravdu povedené, okamžitě víte, jak který dinosaurus vypadal. Kniha je podložena fakty a pravdivými nálezy. Není to tedy „pohádka o dinosaurech“, ale děti (i dospělí) se o pravěkých ještěrech dozví spoustu nových informací, které možná doposud netušili.

Kategorie:

pro děti a mládež

Hmotnost:

0.4 kg

Autor:

Vladimír Socha

Jazyk:

čeština

ISBN:

978-80-88316-75-6

Počet stran:

200

Formát:

170 x 240 mm

Vazba:

Vázaná

Ilustrace:

Vladimír Rimbala

   

 

Pokud si knihu chcete prohlédnout, nebo koupit, klikněte zde: Pravěcí vládci Evropy.

 

Druhá knížka, kterou jsem pro našeho malého milovníka přírody vybrala je kniha Chodí mýval brzy spát?  Autor Svenja Ernsten, ilustrace Tobias Pahlke.

V knize je popsáno více než 50 druhů zvířat, jejich zvyků a toho, jak prožívají den.

Děti se v knize dozví třeba jak se zvířata „oblékají“ – proč mají lišky v zimě hustou srst, jak je možné, že tučňákům není na jižním pólu zima, proč si ptáci čechrají peří a další.

V kapitole o vyměšování děti zjistí, že holub vyměšuje za letu, hroch si výkaly značí své území, nebo třeba že jezevec je velmi čistotný…

Děti, které mají sourozence a někdy se s nimi hádají, zjistí, že i v přírodě se některá zvířata hádají – třeba i želva, která vypadá jako velmi těžkopádné a mírumilovné zvíře se umí s ostatními želvami pořádně pohádat, když hledá místo, kam by nakladla vejce. Pokud jí na to „nejlepší“ místo přijde jiná želva, hlasitě na ni prská a syčí.

Že jsou racci hlasití, víme všichni – kdo někdy viděl racky, ví, že jsou slyšet pořádně daleko – pokud totiž některý chytne rybu, několik dalších „línější“ se na něj s hlasitým křikem vrhne a o rybu se hádají a dokonce i perou.

Že i zvířata mluví a zpívají, už víme, proto děti určitě bude zajímat, že třeba papoušek Žako si umí zapamatovat i několik stovek slov, velryba Keporkak vydává zvuky takové, že to vypadá, že velryba zpívá.

Takových kapitol je tam spousta- dočtete se o bydlení, oblékání,jídlu,pití,čištění zubů, vyměšování, pohybu, zásobování, hraní, hádkách,řeči a zpěvu, mytí, nebo spánku.

Knížka Chodí mýval brzy spát? Je kniha plná zajímavých informací, a krásných obrázků. Ilustrace jsou věrné – podoba zvířat odpovídá podobě, jakou mají v přírodě, děti tedy získávají nezkreslené informace, a to je moc fajn.

Knížka je vhodná i pro menší děti, které si s vámi knihu budou určitě moc rády prohlížet.

Kategorie:

pro děti a mládež

Hmotnost:

0.46 kg

Autor:

Svenja Ernsten

Jazyk:

čeština

Překladatel:

Lenka Pučalíková

Věková kategorie:

od 4 let

ISBN:

978-80-88316-73-2

Počet stran:

32

Originální název:

Muss der Waschbär früh ins Bett?

Ilustrace:

Tobias Pahlke

Vazba:

Pevná, celobarevná

Formát:

230 x 230 mm

 

Pokud si chcete knihu prohlédnout, nebo koupit, klikněte zde: Chodí mýval brzy spát?

Pokud si chcete prohlédnout celý sortiment knih v nakladatelství Kazda, klikněte zde: eshop nakladatelství Kazda.

 

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: