Barefoot boty - báječně pohodlné při nošení, uleví při bolestech zad a příznacích vbočených palců (haluxy). A spojení se zemí je příjemně uklidňující.

25.02.2019 14:24

V poslední době jsem čím dál častěji potkávala lidi zapálené do bosochodectví. Barefoot obuv je čím dál tím více oblíbená. Nadšení lidí, kteří nosí barefoot boty je takové, že jsem se nechala zlákat k jejich nošení.  Co je to barefoot obouvání? Barefoot znamená v překladu z angličtiny bosá noha - tedy chodit bos.

Lidské chodidlo má v sobě 200 000 nervových zakončení, má 33 svalů a 28 kostí s 19 šlachami. Mozek tedy dostává díky chodidlům spoustu informací důležitých pro pohyb, a také držení těla.

Dnes ale moc chodit bosky nejde – díky civilizaci a znečištění měst i vesnic. Proto byly vyrobeny boty, které umožňují co nejvíce dotýkat se země.

Nohy je ale třeba chránit před ostrými předměty, a také před zimou. Barefoot boty jsou vyráběny do města ať už jako celoroční, zimní, baleríny, nebo pro běhání na silnici i v terénu, fitness – vybere si prostě každý.

Slyšela jsem prostě tolik chvály, že jsem si vzpomněla na ty chvíle, kdy jsem u babičky celé prázdniny až do dospělosti proběhala bosá. A bylo to fajn. Z počátku mě píchala i tráva, na konci prázdnin už jsem běhala klidně i po kamíncích – nohy si zvykly. A tak je tomu i u barefoot bot – nohy si na ně nejdřív musí zvyknout.

Já jsem pro vás otestovala boty celoroční, a protože miluji modrou barvu- vybrala jsem si nádherné modré Milagro.

Jsou to moje první bosoboty, takže jsem byla opravdu zvědavá. Při vybalení bot z krabice mne nadchla jejich lehkost – kvalitní kůže a tenká podrážka dělá z těchto bot lehoučké a pohodlné boty. Podrážka je pevná, ale přitom i ohebná.

 U většiny bot mám problém, že když je poprvé (a podruhé, i potřetí..) vezmu na nohu, tak mě tlačí. Tlačí ve špičce, a často mám i puchýře na patách. Nemám ráda ten pocit stlačených prstů v botě. To u barefoot boty Milagro naprosto nehrozí. Ty boty jsou neskutečně pohodlné. Nikde netlačí, noha do nich vklouzne a jako by nebyla obutá. Opravdu je v botách tolik prostoru, až mě to překvapilo. 

V barefoot botách musí být nadměrek – tedy musí být o trochu větší, aby se prsty mohly volně pohybovat. U bot Luks Milagro stačí nadměrek 3 – 5 mm (přesný návod jak změřit nohu najdete na stránkách www.botyluks.cz).  Změřit si nohu je rozhodně velmi důležité. Bota vám musí dobře sedět. Pokud si nejste něčím jistí, raději se zeptejte – na stránce www.botyluks.cz jsem se setkala s velkým pochopením, nechala jsem si poradit a jsem spokojená.

Je pravda, že po obutí bosobot jsem si uvědomila, jak špatně jsem chodila. Chodila jsem totiž po patách.V barefoot obuvi je třeba si znovu uvědomit, že je pro nás lepší chodit „po špičkách“.Nemyslím tím klasické chození po špičkách, ale uvědomění si prstů, a začít se o ně opírat. Tím začnete správně stimulovat  svaly na nohách, a pak tím pádem i na zádech. Díky nošení barefoot obuvi si můžete zlepšit i držení těla, a pohodlné je i pro lidi s vbočenými palci (haluxy) – u těch je ale podle stadia vbočení lépe se o barefoot obouvání poradit s fyzioterapeutem. Já jsem o barefoot obouvání mluvila s fyzioterapeutkou, ke které občas chodím s bolestí zad, a bylo mi nošení této obuvi vřele doporučeno. Sama fyzioterapeutka barefoot boty nosí, takže mi je celkem dost vychválila.

První týden nošení jsem přiznávám měla trochu problém si na lehoučké boty zvyknout, ale hlavně jsem se musela odnaučit chodit po patách a používat prsty. Takže zatím boty nosím jen na kratší vzdálenosti, abych si zvykla. První týden mě bolely trochu i nohy a záda, v druhém je to mnohem lepší. Třetí týden už si začínám boty dost užívat. Zajímavé je, že si začnete uvědomovat, že musíte mít nohu víc opřenou o prsty, a chodíte pak jinak i doma – můj muž si ohromně pochvaluje, že jsem přestala dupat J.

Hlavně ale je mi velmi příjemné spojení se zemí. Je uklidňující. Protože ve městě nemáme možnost chodit bosí – ani bych si to kvůli znečištění a nepořádku netroufla – je bezva pořídit si barefoot boty.

Jsou lehoučké, neskutečně pohodlné, mají dobrý vliv na držení těla, a zbavíme se spousty civilizačních neduhů, jako jsou bolesti zad, a se špatným držením těla je často spojená i bolest hlavy. Velmi často mají barefoot boty vliv i na vbočené palce – haluxy , hlavně v počátečních stupních vbočení se této nepříjemné bolesti můžeme zbavit tím, že začneme správně používat v botách prsty při chůzi.

Já jsem zatím vyzkoušela boty Milagro od firmy Luks. A rozhodně nejsou poslední, které jsem si pořídila. Jsem z barefoot obouvání celkem nadšená a chápu nadšení bosochodců.

Mám ráda kvalitní boty – tyto boty jsou z velmi kvalitní jemné kůže, s pevnou ale ohebnou podrážkou. Zatím tedy jsem ve fázi, kdy barefoot boty střídám s botami klasickými – přeci jen občas je třeba i jiná společenská obuv, nebo boty s pevnější podrážkou, určitě se ale ráda i nadále budu obouvat i do velmi pohodlných barefoot Milagro od firmy Luks. A na léto si pořídím ještě balerínky a ráda si připomenu léta u babičky, kdy jsem běhala bosá a bylo to moc fajn.

Celoroční barefoot boty Milagro koupíte po kliknutí zde: Barefoot celoročky Milagro modré

 

Celý sortiment si můžete prohlédnout zde: eshop botyLuks.cz

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: