Státní svátky 5. července a 6.července jsou pro nás vyjímečné.
Většina lidí je vnímá jako skvělé prodloužení dovolené a odpočinek. Proč tyhle dva státní svátky slavíme?
Slovanské pravoslavné církve slaví Cyrila a Metoděje 11. května - podle pravoslavného kalendáře (24. květen podle občanského kalendáře), kdy podle Cyril (Konstantin) a Metoděj ze Soluně přišli na Velkou Moravu . Doloženo je ale jen to, že se tak stalo na jaře 863.
Kníže Rostislav v roce 862 poslal žádost o vyslání biskupa a učitele, který by položil základ církve ,která by byla nezávislá na biskupech z Franské říše. Císař jeho žádosti vyhověl, a vyslal Konstantina (Cyrila) a Metoděje. Konstantin sestavil nové písmo - hlaholici- pro slovanský jazyk. Přeložili do staroslověnštiny náboženské knihy,potřebné pro bohoslužby. Na Velkou Moravu oba bratři dorazili vroce 863. Konstantin a Metoděj kromě prosazení staroslověnštiny jako bohoslužebného jazyka sestavili také Zákon sudnyj ljudem (Soudní zákon pro laiky), který svolával hromy a blesky na všechny lidi, kterí nepřijali křesťanství a nadále by konali pohanské obřady a oběti. Roku 1880 papež Lev XIII. oba bratry svatořečil a v roce 1981 je papež Jan Pavel II. prohlásil spolupatrony Evropy. Zároveň jsou hlavními patrony Moravy.
Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Jan Hus byl po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven upálením. Odmítl odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek. Husova smrt ale ještě zesílila vliv jeho myšlenek a vyústila až v husitskou revoluci.
K odkazu Jan Husa se vedle husitů hlásí i další církve. Jako svatý mučedník je spolu s Jeronýmem Pražským uctívaný například pravoslavnou církví.
V roce 1999 byl mistr Jan Hus označen za reformátora církve samotným papežem Janem Pavlem II. Ten tehdy i veřejně politoval jeho upálení.
Užívejme si tedy oba volné dny,odpočívejme, nezapomeňme ale, proč tyhle státní svátky slavíme.
—————
Přihlaste se k odběru novinek: