Tip na výlet v horku i chladnu - Sečská přehrada

25.08.2016 12:06

 

Venku je ještě krásně, ,pokud si chcete udělat krásný výlet, vydejte se na přehradu Seč.  Sečská přehrada je na Českomoravské vysočině, kousek od Železných hor a je tam úchvatná příroda. Sečská přehrada je navštěvována hlavně lidmi z pardubického kraje , a je velmi oblíbená.

co o Seči říká Wikipedie?

Seč je údolní přehradní nádrž na toku řeky Chrudimkyhráz postavená v letech 1925 až 1934 je zděná a byla postavena ze žulových bloků mezi skalisky, na nichž se nacházejí zříceniny hradů Oheb a VildštejnKámen na stavbu se dopravoval lanovou dráhou z lomu pod Libkovem. Výška koruny hráze činí 42,0 m a její délka je 165,0 m.[1]Šířka hráze v koruně činí 6,8 m.[1] Přehrada zadržuje téměř 22 milionů m³ vody.[1] Jejím provozovatelem je státní podnik Povodí Labe.

Přehrada zatopila kromě jedenácti obytných domů a jednoho velkého statku čtyři mlýny, čtyři pily a tírnu lnu. Na jejích březích postupně vznikl nejrozsáhlejší rekreační areál Pardubického kraje. Na skalnatém poloostrově a svazích nad nádrží, byla v roce 1996 vyhlášena přírodní rezervace, zahrnující i zříceninu hradu Oheb.

 

To jsou ale jen strohá fakta. Já jsem na Seči byla a moc se mi líbila tamní pláž i koupání, příroda kolem, prostě pokud chcete bezva výlet- vyrazte na Seč, bude se Vám tam líbit. A když náhodou nebude počasí na koupání, projdete se po železných horách, prohlédnete si hory, lesy, zátoky řeky a zříceniny starých hradů (Oheb nebo nedaleká Lichnice),, nebo zámek v Klokočově,tady je památná Klokočovská lípa- v roce 2008 se stala vítězem ankety strom roku,stáří lípy se odhaduje na 1000 let, obvod je aso9 metrů a výška asi 19 metrů- říká se, že pod tímto stromem odpočíval Karel IV při návratu z hrau Lichnice, lípeě se říká Králova nebo Karlova. 

Na Seč se vydejte ať je horko nebo i na podzim - bude se Vám tam líbit.

 

Zdroj:https://cestovani.idnes.cz/vylet-kolem-secske-prehrady-d12-/tipy-na-vylet.aspx?c=A121129_113808_kolem-sveta_tom

fotka zdroj: www.idnes.cz

—————

Zpět


Kontakt

Jana v pohodě


Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: